2.6.2018 Pápež prijal členov Talianskej únie pre boj proti svalovej dystrofii
Pápež František vo svojom príhovore vyzdvihol dôležitosť starostlivosti, ktorú členovia a dobrovoľníci tohto združenia poskytujú chorým:
„Vaša prítomnosť po boku týchto osôb garantuje priateľskú pomoc, ponúkajúc im cennú službu v zdravotnej a sociálnej oblasti. Okrem konkrétnej pomoci pri prekonávaní prekážok každodenného života, ako je cestovanie, fyzioterapeutické cvičenie, pomoc v domácnosti, je dôležitá aj ľudská blízkosť, bratský rozhovor, jemnosť, s ktorou sa venujete klientom vašich zariadení. Fyzická rehabilitácia môže a má byť sprevádzaná duchovnou rehabilitáciou, uskutočňovanou hlavne prejavmi blízkosti, bojujúc tak nielen proti fyzickej bolesti, ale tiež proti duchovnému utrpeniu, opustenosti, či izolovanosti.“
„“Svätý Otec povzbudil prítomných, aby aj naďalej pokračovali vo svojej neoceniteľnej a nezištnej službe chorým:
„Posmeľujem vás pokračovať na tejto ceste, stávajúc sa čoraz viac svedkami solidarity a evanjeliovej lásky. Vaša vzácna činnosť je naozaj osobitným faktorom humanizácie. Vďaka rôznym formám služieb, ktoré vaša spoločnosť podporuje a uskutočňuje, činí spoločnosť pozornejšou voči dôstojnosti človeka a voči jeho mnohorakým očakávaniam.“
Človek sa plne realizuje práve vtedy, ak miluje a daruje sa iným
Človek sa plne realizuje práve vtedy,, když miluje a dává se druhým. Ježíš, Syn Boží, který se stal člověkem, nám předává hluboký důvod této lidské zkušenosti. Když nám ukazuje tvář Boha, který je láska (srov. 1 Jan 4,8), zjevuje člověku, že nejvyšším zákonem jeho bytí je láska. Za svého pozemského života Ježíš zviditelnil Boží láskyplnost, když se zřekl sám sebe, „vzal na sebe přirozenost služebníka a stal se jedním z lidí“ (Fil 2,7). Ježíš s námi sdílel náš pozemský osud až do smrti a tak nás učil kráčet v milosrdné lásce. Láske je najvýrečnejšou formou evanjeliového svedectva, pretože odpovedá na konkrétne potreby, zjavuje ľuďom lásku Boha, pozorného otce, který sa vždy starostlivo stará o každého. Mnoho křesťanských mužů a žen toto učení následovalo a zapsali se do dějin nádhernými příběhy lásky k bližnímu. (…) Kolik lidí, kteří se nasazují pro bližního, dospělo také v našich časech k objevení víry, protože v nemocném potkali Krista, Syna Božího.
„Drahí bratia a sestry, pomoc, ktorú ponúkame, je dôležitá, ale ešte dôležitejší je postoj srdca, s ktorým ju ponúkame. Vy ste pozvaní byť „telocvičňou“ života hlavne pre mladých, spolupodieľajúc sa na ich výchove ku kultúre solidárnosti a prijatia, otvorenej voči potrebám tých najzraniteľnejších osôb. A toto sa deje cez veľkú školu utrpenia, prostredníctvom chorých a trpiacich, ktorú žiadna iná škola nemôže dať. Ten, kto trpí, lepšie chápe hodnotu Božieho daru života, ktorý je potrebné podporovať, chrániť a brániť od počatia až po prirodzenú smrť.“
Na záver svojho príhovoru pápež František všetkým členom a dobrovoľníkom poďakoval a udelil im svoje apoštolské požehnanie