8.2.2015 Nedeľný príhovor pápeža Františka: Ježiš je lekár duše i tela
„Drahí bratia a sestry, dobrý deň!
Dnešné evanjelium (porov. Mk 1,29-39) nám predstavuje Ježiša, ktorý po tom, ako kázal v sobotu v synagóge, uzdravuje mnohých chorých. Kázanie a uzdravovanie: toto je hlavná Ježišova činnosť v jeho verejnom živote. Kázaním ohlasuje Božie kráľovstvo a uzdraveniami ukazuje, že ono je blízko, že Božie kráľovstvo je medzi nami.
Keď vstúpil do domu Šimona Petra, Ježiš videl, že jeho svokra leží s horúčkou. Hneď ju vzal za ruku, uzdravil ju a dal jej vstať. Po západe slnka, keď po skončení sa soboty ľudia môžu vychádzať a prinášať mu chorých, uzdravuje množstvo ľudí trápených chorobami každého druhu: fyzickými, psychickými, duchovnými. Ježiš, ktorý prišiel na zem ohlasovať a uskutočniť spásu celého človeka a všetkých ľudí, prejavuje osobitnú náklonnosť tým, ktorí sú zranení na tele a na duchu: chudobným, hriešnikom, posadnutým, chorým, vytisnutým na okraj. Takto sa zjavuje ako lekár duše aj tela, ako Dobrý Samaritán človeka. Je pravým Spasiteľom: Ježiš zachraňuje, Ježiš lieči, Ježiš uzdravuje.
Táto skutočnosť uzdravovania chorých zo strany Krista nás pozýva uvažovať nad zmyslom a hodnotou choroby. Toto nám pripomína aj Svetový deň chorých, ktorý budeme sláviť túto stredu, 11. februára, liturgickú spomienku Panny Márie Lurdskej. Žehnám iniciatívam pripraveným na tento deň, osobitne vigílii, ktorá sa uskutoční v Ríme večer 10. februára. A tu sa pristavím, aby som pripomenul, že predseda Pápežskej rady pre pastoráciu v zdravotníctve Mons. Zygmunt Zimowski je veľmi chorý, v Poľsku. Pomodlime sa za neho, za jeho zdravie, pretože to bol on, kto tento Deň chorých pripravil a bude nás sprevádzať v ten deň svojím utrpením. Modlime sa za Mons. Zimowského.
Kristovo spasiteľské dielo sa nevyčerpáva jeho osobou a rámcom jeho pozemského života. Ono pokračuje prostredníctvom Cirkvi, sviatosti lásky a nežnosti Boha voči ľuďom. Keď Ježiš posielal svojich učeníkov do misie, odovzdal im dvojité poverenie: ohlasovať evanjelium spásy a uzdravovať chorých (porov. Mt 10,7-8). Cirkev vo vernosti tomuto učeniu vždy považovala pomoc chorým za integrálnu súčasť svojho poslania.
«Chudobných a trpiacich budete mať vždy medzi sebou», upozorňuje Ježiš (porov. Mt 26,11), a Cirkev ich neustále nachádza na svojej ceste, vidí v chorých osobách privilegovanú cestu ako stretnúť Krista, prijať ho a slúžiť mu. Starať sa o chorého, prijať ho, slúžiť mu, to znamená slúžiť Kristovi. Chorý je Kristovým telom.
Toto sa deje i v našich časoch, keď napriek mnohým výdobytkom vedy duševné a fyzické utrpenie človeka vyvoláva vážne otázky o zmysle choroby a bolesti a o tom, prečo je tu smrť. Ide o otázky existenciálne, na ktoré pastoračná činnosť Cirkvi musí odpovedať vo svetle viery, majúc pred očami Ukrižovaného, v ktorom sa ukazuje celé spásne tajomstvo Boha Otca, ktorý z lásky k ľuďom neušetril vlastného Syna (porov. Rim 8,32). Preto je každý z nás vyzývaný prinášať svetlo Božieho slova a silu milosti tým, čo trpia a tým, čo im pomáhajú, príbuzným, lekárom, zdravotníkom, aby bola služba chorým stále viac vykonávaná s ľudskosťou, s veľkodušnou obetavosťou, s evanjeliovou láskou, s nehou. Matka Cirkev cez naše ruky utišuje naše utrpenia a lieči naše zranenia, a robí to s nežnosťou matky.
Prosme Máriu, Uzdravenie nemocných, aby každý človek, ktorý je v chorobe mohol zakúsiť, vďaka starostlivosti tých, čo sú pri ňom, moc Božej lásky a útechu jeho otcovskej, materinskej nehy.“
Po spoločnej modlitbe Anjel Pána a apoštolskom požehnaní Svätý Otec pripomenul Svetový deň modlitby a reflexie proti obchodovaniu s ľuďmi, ktorý sa v túto nedeľu slávi vôbec po prvý raz.
„Drahí bratia a sestry, na dnešný 8. február, deň liturgickej spomienky sv. Jozefíny Bakhity, sudánskej sestry, ktorá v detstve zažívala dramatickú skúsenosť obete zotročovania, vyhlásili Únie generálnych predstavených ženských a mužských rehoľných inštitútov Deň modlitby a reflexie proti obchodovaniu s ľuďmi. Povzbudzujem všetkých, ktorí sa angažujú v pomoci mužom, ženám a deťom, ktorí sú zotročovaní, vykorisťovaní, zneužívaní ako pracovné prostriedky alebo pre rozkoš a často sú mučení a mrzačení. Vyslovujem túžbu, aby tí, čo majú vládnu zodpovednosť, sa s rozhodnosťou zasadili za odstránenie príčin tejto hanebnej pliagy. Je to skutočne hanebná pliaga, pliaga nehodná civilizovanej spoločnosti. Nech každý z nás cíti povinnosť byť hlasom týchto našich bratov a sestier, ponižovaných vo svojej dôstojnosti. Modlime sa všetci spolu k Panne Márii, prosme Pannu Máriu za nich a za ich príbuzných.“
Spolu so zaplneným Námestím sv. Petra sa potom pápež František pomodlil modlitbu Zdravas´, Mária za všetky obete obchodovania. Na záver pozdravil väčšie skupiny pútnikov z rôznych častí sveta a z regiónov Talianska.