Boh nás v láske vždy predchádza. Tak znie jedna z nosných myšlienok homílie pápeža Františka z prvej tohtoročnej verejnej svätej omše v Dome sv. Marty. Svätý Otec v nej zdôraznil, že kresťanská láska spočíva v konkrétnych skutkoch, nie v slovách. Dodal tiež, že k tomu, aby sme poznali Boha nestačí rozum, nevyhnutná je láska.
Ako povedal pápež František, v týchto dňoch po Vianociach je kľúčovým slovom liturgie slovo „zjavenie“. Ježiš sa zjavuje: počas sviatku Zjavenia Pána, počas svojho krstu a tiež počas svadby v Káne Galilejskej. No „ako môžeme poznať Boha?“ –kladie si Svätý Otec otázku. Práve toto je témou prvého čítania z prvého Jánovo listu (4,7-10), ktorý zdôrazňuje, že k poznaniu Boha náš intelekt, rozum nestačí. Podľa slov pápeža Františka Boha je možné úplne spoznať pri stretnutí s ním a k stretnutiu rozum nestačí“. Treba niečo viac:
„Boh je láska! A jedine na ceste lásky môžeš poznať Boha. Lásky rozumnej, sprevádzanej rozumom, no lásky! ‚Ako však môžem milovať niekoho, koho nepoznám?‛ ‚Miluj tých, ktorých máš nablízku‛. A toto je náuka dvoch prikázaní: najdôležitejšie je milovať Boha, lebo on je láska; druhé je milovať blížneho, no k tomu, aby sme došli k prvému, musíme vyjsť schodíkmi druhého: čiže prostredníctvom lásky k blížnemu dôjdeme k poznaniu Boha, ktorý je láskou. Jedine rozumným milovaním, no milovaním, môžeme dôjsť k tejto láske“.
Preto sa musíme milovať navzájom, lebo «láska je z Boha a každý, kto miluje, narodil sa z Boha», povedal Svätý Otec a zopakoval, že k poznaniu Boha je treba milovať:
„Kto miluje, pozná Boha; kto nemiluje, nepoznal Boha, lebo Boh je láska. Nie však láska z telenovely. To teda nie! Je láskou pevnou, silnou; láskou večnou, láskou, ktorá sa zjavuje – to je slovo týchto dní, zjavenie – vo svojom Synovi, ktorý prišiel, aby nás spasil. Láska konkrétna, láska skutkov a nie slov. K poznaniu Boha treba jeden celý život, je treba cestu, cestu lásky, poznania, lásky k blížnemu, lásky k tým, ktorí nás nenávidia, lásky ku všetkým.“
Pápež František teda zdôraznil, že to nie my sme dali lásku Bohu, ale že to bol „on, kto nás miloval ako prvý «a poslal svojho Syna ako zmiernu obetu za naše hriechy». V osobe Ježiša „môžeme kontemplovať lásku Boha“ a nasledovaním jeho príkladu „schodík po schodíku dôjdeme k Božej láske, k poznaniu Boha, ktorý je láska“. Svätý Otec pripomenúc príklad proroka Jeremiáša tiež zdôraznil, že „Božia láska nás predchádza, miluje nás ešte prv, než ho začneme hľadať. Láska Boha je ako „mandľový kvet“, ktorý je „prvým kvetom kvitnúcim na jar“. Pán „nás miluje ako prvý“, „vždy nás zastihne toto prekvapenie“. Pápež František tiež podotkol, že „keď sa my priblížime k Bohu prostredníctvom skutkov lásky, prostredníctvom modlitby, pri prijímaní, v Božom slove“, „zistíme, že on je tam ako prvý, čaká na nás, tak veľmi nás miluje“.
Svätý Otec neskôr obrátil pozornosť na dnešné čítanie z Evanjelia podľa Marka (6,34-44), ktoré hovorí o Ježišovom rozmnožení chlebov a rýb. Pán „sa zľutoval“ nad mnohými ľuďmi, ktorí ho prišli počúvať, lebo „boli ako ovce bez pastiera, dezorientované“, povedal pápež František a dodal, že aj dnes je mnoho ľudí v našich mestách a krajinách dezorientovaných. Preto ich Ježiš učí a ľud ho počúva. Keď sa potom zvečerí a žiada, aby im dali jesť, učeníci odpovedajú tak trochu so znepokojením. Opäť raz Boh prišiel „ako prvý, učeníci ničomu nerozumeli“, povedal Svätý Otec:
„Takáto je Božia láska: vždy nás čaká, vždy nás prekvapí. Je to Otec, je to náš Otec, ktorý nás veľmi miluje, ktorý je vždy pripravený odpustiť nám. Vždy! Nie len raz, 77-krát. Vždy! Ako otec plný lásky. K tomu, aby sme spoznali tohto Boha, ktorý je láska, musíme stúpať po schodíkoch lásky, skutkov lásky k blížnemu, skutkov milosrdenstva, ktorým nás naučil Pán. V týchto dňoch, keď nás Cirkev vedie uvažovať nad zjavením Boha, nech nám Pán dá milosť poznať ho na ceste lásky“