7.1.2016 Ranná homília: Skutky milosrdenstva ukazujú, či máme Božieho ducha
Skutky milosrdenstva sú jadrom našej viery v Boha. Aj tieto slová zazneli v dnešnej rannej homílii pápeža Františka. Po vianočnej pauze sa opäť vrátil k pravidelnému sláveniu eucharistie v Dome sv. Marty za účasti veriacich.
Zastaviac sa pri čítaní z Prvého Jánovho listu, Svätý Otec upozornil, že sa treba vyvarovať svetskosti a tých duchov, ktorí nás vzďaľujú od Boha, ktorý sa pre nás stal telom (1 Jn 3,22-4,6). „Ostávať v Bohu je akoby dychom kresťanského života, jeho štýlom“ vysvetlil pápež. „Kresťan je ten, kto ostáva v Bohu, ktorý má Ducha Svätého a ktorý sa ním necháva viesť.“ Svätý Otec zároveň pripomenul, že apoštol varuje pred dôverovaním každému duchu. Treba teda „podrobiť duchov skúške, aby sme skúmali, či skutočne pochádzajú od Boha. A toto je pravidlo každodenného života, ktorému nás Ján učí.“
Čo to však znamená »skúmať duchov«? opýtal sa pápež. Nejde o žiadne strašidlá, ale o to, aby sme skúmali, „čo sa odohráva v našom srdci“ a vnímali, čo je koreňom „toho, čo práve cítime: Odkiaľ to pochádza?“ Znamená to skúmať, či to, čo cítim, pochádza od Boha, alebo od niekoho iného, od antikrista.
Svetskosť je „duch, čo nás vzďaľuje od Božieho Ducha, umožňujúceho nám zostávať v Pánovi.“ Aké je teda kritérium „na dobré rozlíšenie toho, čo sa deje v mojej duši?“, spýtal sa pápež. Apoštol Ján hovorí o jedinom: „Každý duch, ktorý vyznáva, že Ježiš Kristus prišiel v tele, je z Boha. Duch, ktorý nevyznáva Ježiša, nie je z Boha.“ (1 Jn 4,2-3).
„Kritériom je vtelenie. Ja môžem vo svojom vnútri cítiť toľko vecí, aj dobré veci, dobré myšlienky. Ak ma však tieto dobré myšlienky a toto cítenie nevedú k Bohu, ktorý sa stal telom, nevedú ma k blížnemu, k bratovi, nie sú od Boha. Pre toto Ján začína tento úsek svojho listu hovoriac: «Toto je Božie prikázanie: aby sme verili v meno jeho Syna Ježiša Krista a milovali jeden druhého, ako nám prikázal» (porov. 1 Jn 3,23)“.
Môžeme robiť „toľko pastoračných plánov“, pokračoval Svätý Otec, vymýšľať nové „metódy, aby sme sa priblížili k ľuďom“, ale „ak nekráčame po ceste Boha, ktorý prišiel v tele, Božieho Syna, ktorý sa stal človekom, aby kráčal s nami, nie sme na ceste dobrého ducha: je to antikrist, je to svetskosť, je to duch sveta.“
„Koľko ľudí nachádzame v živote, čo sa zdajú byť duchovnými – ‚Aha, aký duchovný človek!‛ – no niet tam ani reči o skutkoch milosrdenstva. – Prečo? Lebo práve skutky milosrdenstva sú tým konkrétnym dôkazom našej viery, že Boží Syn sa stal telom: navštíviť chorých, dať jesť tým, ktorí nemajú čo jesť, postarať sa o tých, čo sú odsúvaní bokom… Skutky milosrdenstva: prečo? Preto lebo každý náš brat, ktorého máme milovať, je Kristovým telom. Boh sa stal telom, aby sa s nami stotožnil. A je to Kristus, kto v trpiacom znáša utrpenie.“
Pápež v homílii povzbudil veriacich, aby neverili každému duchu, ale aby boli opatrní. „Skúmajte duchov, aby ste zistili, či skutočne pochádzajú od Boha.“Tiež dodal, že „služba blížnemu, bratovi či sestre v núdzi, keď potrebuje i radu, potrebuje, aby som mu načúval, to sú znaky, že kráčame po ceste dobrého ducha. To je cesta Božieho Slova, ktoré sa stalo telom“.
„Prosme dnes Pána o milosť, aby sme dobre spoznali, čo sa deje v našom srdci, čo sa nám páči konať, teda to, čo nami najviac hýbe. Je to Boží duch, ktorý ma vedie k službe blížnym, alebo je to duch tohto sveta, ktorý krúži okolo mňa, okolo mojich uzavretostí, mojich egoizmov a ďalších vecí? Prosme si o milosť, aby sme rozpoznali, čo sa deje v našom srdci.“