5.1.2020 Anjel Pána: Byť svätými v láske, pestovať Božiu nezištnosť
„Drahí bratia a sestry, dobrý deň!
V túto Druhú nedeľu Vianočného obdobia nám biblické čítania pomáhajú rozšíriť pohľad a plne si uvedomiť význam Ježišovho narodenia.
Evanjelium, v prológu sv. Jána, nám ukazuje šokujúcu novinu, že Boží Syn, večné Slovo, «sa stalo telom » (v. 14). Nielen že prišlo a prebývalo medzi ľudom, ale stalo sa jedným z ľudu, jedným z nás! Po tejto udalosti už neusmerňuje náš život iba nejaký zákon, nejaká inštitúcia, ale jedna osoba, božská osoba, Ježiš orientuje náš život, pomáha nám nasledovať cestu, pretože on ňou prešiel ako prvý.
Sv. Pavol zvelebuje Boha za jeho plán lásky realizovaný v Ježišovi Kristovi (porov. Ef 1,3-6.15-18). V tomto pláne každý z nás nachádza svoje základné povolanie. Čo je ním? Sv. Pavol hovorí takto: sme predurčení stať sa Božími deťmi skrze Ježiša Krista. Boží Syn sa stal človekom, aby nás, ľudí, urobil Božími deťmi. Večný Syn sa teda stal telom preto, aby nás uviedol do svojho synovského vzťahu s Otcom.
Preto, bratia a sestry, kým pokračujeme v kontemplovaní obdivuhodného znamenia Jasličiek, dnešná liturgia nám hovorí, že Kristovo Evanjelium nie je nejaká rozprávka, nie je mýtom či poučným príbehom. Nie. Kristovo Evanjelium je plné zjavenie Božieho plánu, Božieho plánu s človekom a svetom. Je to posolstvo zároveň jednoduché i veľkolepé, ktoré nás núti pýtať sa: aký konkrétny plán má so mnou Pán, keď naďalej uskutočňuje svoje narodenie uprostred nás?
Odpoveď nám našepkáva apoštol Pavol: «[Boh] si nás vyvolil […], aby sme boli pred jeho tvárou svätí a nepoškvrnení v láske» (v. 4). Hľa, význam Vianoc. Ak Pán neustále prichádza medzi nás, ak nám stále dáva dar svojho Slova, je to preto, aby každý z nás mohol odpovedať na toto volanie: byť svätými v láske. Svätosť je prináležaním k Bohu, spoločenstvom s ním, prežarovaním jeho nekonečnej dobroty. Svätosť je pestovaním daru, ktorý nám dal Boh. Len týmto: pestovaním nezištnosti. Toto znamená byť svätým. Preto ten, kto do seba prijme svätosť ako dar milosti, nemôže ju nepretaviť do konkrétneho konania v každodennosti. Tento dar, táto milosť, ktorú mi dal Boh, pretavujem do konkrétnych skutkov v každodennosti, v stretávaní sa s ostatnými. Táto láska, toto milosrdenstvo voči blížnemu, odblesk lásky Boha, nám zároveň očisťuje srdce a uschopňuje nás odpúšťať, deň za dňom nás robí „nepoškvrnenými“. Avšak nepoškvrnenými nie v tom zmysle, že odstránim istú škvrnu, ale nepoškvrnenými v zmysle, že Boh vstupuje do nás, dar, nezištnosť Boha vstupuje do nás a my ju pestujeme a dávame druhým.
Nech nám Panna Mária pomáha prijať s radosťou a vďakou Boží plán lásky uskutočnený v Ježišovi Kristovi.“
„Drahí bratia a sestry, v mnohých častiach sveta cítiť hrozivé ovzdušie napätia. Vojna prináša jedine smrť a ničenie. Volám všetky strany, aby udržiavali zapálený plameň dialógu a sebakontroly a aby odvrátili tieň nepriateľstva. Modlime sa v tichu, aby nám Pán dal túto milosť.“