4.12.2018 Utorková homília: Advent buduje pokoj napodobňovaním Boha
Pripraviť sa na Vianoce úsilím o budovanie pokoja vo vlastnej duši, v rodine i vo svete. Vytvárať pokoj znamená napodobňovať Boha, stávajúc sa pokornými, bez ohovárania druhých či bez toho, aby sme ich zraňovali.
Prorok Izaiáš (Iz 11,1-10; Lk 10,21-24). hovorí o prísľube čias Pánovho príchodu: „Pán nastolí pokoj“ a „všetko bude nažívať v pokoji. Izaiáš to opisuje trochu idylickými, no krásnymi obrazmi: «Vlk bude bývať s baránkom, leopard si ľahne vedľa kozliatka» a «chlapček ich bude zaháňať». Toto znamená, že Ježiš prináša pokoj, ktorý dokáže pretvoriť život i dejiny. Nazývajú ho „Kniežaťom pokoja“, pretože nám prichádza ponúknuť tento pokoj.
Pokoj v duši, pokoj v rodine
Čas Adventu je teda práve „časom na to, aby sme sa pripravili na tento príchod Kniežaťa pokoja. Je to čas na to, aby sme vytvorili pokoj v sebe. V prvom rade sa máme zmieriť sami so sebou, uviesť do pokoja našu dušu. Mnohokrát my sami nie sme v pokoji, ale v úzkosti, v skľúčenosti, bez nádeje. Otázka, ktorú nám kladie Pán, znie: „V akom stave je tvoja duša dnes? Je v pokoji?“ Ak nie je, Svätý Otec navrhuje prosiť Knieža pokoja o to, aby ju upokojil, aby sa mohla pripraviť na stretnutie s ním. „Sme zvyknutí hľadieť na dušu druhých“, avšak „pohliadni na svoju dušu“, vyzval pápež.
Následne je treba budovať pokoj doma, v rodine. „V rodinách existuje mnoho smútkov, mnoho hádok, veľa malých vojen, niekedy veľa nejednoty. Je treba si položiť otázku, či v rodine panuje pokoj alebo vojna, či sa nestavia jeden proti druhému, či je tam nie nejednota, či tam existujú mosty, alebo rozdeľujúce múry.
Pokoj vo svete sa tvorí už v detstve
Treťou oblasťou, v ktorej pápež žiada budovať pokoj, je svet, v ktorom „je viac vojny než pokoja“, v ktorom „je mnoho vojen, nejednoty, nenávisti a veľa vykorisťovania. Nie je v ňom pokoj:
„Čo ja robím pre to, aby som napomohol pokoju vo svete? – „Ale veď ten svet je príliš ďaleko, otče.“ – Čo však robím, aby som napomohol pokoju v našej mestskej štvrti, v škole, na pracovisku? Vždy použijem nejakú zámienku, aby som mohol vstúpiť do vojny, nenávidieť, ohovárať druhých? Toto znamená vytvárať vojnu! Som mierny? Snažím sa vytvárať mosty? Neodsudzujem. Spýtajme sa aj detí: „Čo robíš v škole? Keď je tam spolužiak či spolužiačka, čo sa ti nepáči – niekto či už zlostný alebo slabý – podnecuješ šikanu, alebo pokoj? Snažíš sa o pokoj? Odpúšťaš vo všetkom?“ Byť tak tvorcami pokoja. Potrebujeme tento čas Adventu, prípravy na príchod Pána, ktorý je Kniežaťom pokoja.“
Budovať pokoj znamená napodobňovať Boha
Pokoj sa vždy vyvíja, je stále v pohybe ,nikdy nie je nehybný. Je „plodný „začína sa v duši a potom, ako vykoná celú tú zmierovaciu cestu, sa do nej vracia:
„Vytvárať pokoj je tak trochu napodobňovaním Boha, keď chcel s nami uzavrieť pokoj a odpustil nám, poslal nám svojho Syna, aby vytvoril pokoj, aby bol Kniežaťom pokoja. Niekto by mohol povedať: „Otče, veď ja som neštudoval, ako sa buduje pokoj, nie som školená osoba, neviem to, som mladý…“ Ježiš nám v Evanjeliu hovorí, aký máme mať postoj: «Zvelebujem ťa, Otče, Pán neba i zeme, že si tieto veci skryl pred múdrymi a rozumnými a zjavil si ich maličkým». Neštudoval si, nie si múdry… Staň sa maličkým, pokorným, staň sa služobníkom ostatných. Staň sa maličkým a Pán ti dá schopnosť porozumieť tomu, ako sa buduje pokoj a dá ti k tomu aj silu.“
Zastaviť sa pred možnosťou vytvorenia vojny
Modlitbou tohto Adventného obdobia má byť modlitba za pokoj, za to, aby sme žili v pokoji v našej duši, rodine i mestskej štvrti:
„Zakaždým, keď vidíme možnosť malej vojny – či už doma, vo svojom srdci alebo v škole, v práci, treba sa zastaviť a snažiť sa budovať pokoj. Nikdy, ale nikdy nezraňovať druhých. To nikdy. – „Otče, ako mám začať, aby som druhého nezranil?“ – „Neohováraj druhých, nestrieľaj prvý z kanóna“. Ak by sme všetci robili len toto, neohovárali druhých, pokoj by napredoval oveľa viac. Nech nám Pán pripraví srdce pre narodenie Kniežaťa pokoja. Pripraví nás však s tým, že my budeme z našej strany robiť všetko pre budovanie pokoja: v mojom srdci, v mojej duši, v mojej rodine, škole, štvrti, na pracovisku. Byť mužmi a ženami pokoja.“