31.5.2021 Posolstvo Svätého Otca ku Dňu starých rodičov a seniorov 25.7.2021
„Som s tebou každý deň„
Milí starí rodičia, milé babičky!
«Ja som s tebou po všetky dni» (porov. Mt 28,20) – to je prísľub, ktorý Pán dal učeníkom pred tým, ako vystúpil do neba, a ktorý dnes opakuje aj tebe, drahý starý otec, drahá stará mama. … Sú to tiež slová, ktoré by som ti ako biskup Ríma a rovnako senior ako ty chcel adresovať pri príležitosti tohto prvého Svetového dňa starých rodičov a seniorov: celá Cirkev ti je nablízku, má ťa rada a nechce ťa nechať osamote!“
Pán pozná každé z našich utrpení… Je pri tých, ktorí zažívajú bolestnú skúsenosť toho byť odsunutý nabok; naša osamelosť – pritvrdená pandémiou – mu nie je ľahostajná.“
Traduje sa, že dokonca aj svätý Joachim, dedko Ježiša, bol vylúčený zo svojej komunity, pretože nemal deti; jeho život – rovnako ako život jeho manželky Anny – bol považovaný za zbytočný. Ale Pán mu poslal anjela, aby ho utešil. Zatiaľ čo on, zarmútený, zostal pred bránami mesta, zjavil sa mu vyslanec Pánov, ktorý povedal: „Joachim, Joachim! Pán odpovedal na tvoju naliehavú modlitbu. “ [1] Giotto, v jednej zo svojich slávnych fresiek, [2] zdá sa, že umiestňuje scénu do noci, jednej z mnohých bezsenných nocí, naplnenej spomienkami, starosťami a túžbami, na ktoré sme si mnohí z nás zvykli.
Ale aj keď sa všetko javí ako temné, ako v týchto mesiacoch pandémie, Pán naďalej posiela anjelov, aby utíšili našu osamelosť a opakovali nám: „Som s tebou každý deň“. Hovorí to vám, hovorí to mne, všetkým.
Toto je zmysel Svetového dňa, ktorý som chcel, aby sa slávil po prvýkrát práve tento rok, po dlhej izolácii a stále pomalom oživovaní spoločenského života: aby každý starý otec, každá stará mama, každý senior, osobitne ten, kto je medzi nami najosamelejší – prijal návštevu anjela!“
Niekedy budú mať tvár našich vnukov, inokedy členov rodiny, našich starých priateľov alebo tých, s ktorými sme sa stretli práve v tejto zložitej dobe. V tomto období sme sa naučili chápať, aké dôležité sú objatia a návštevy pre každého z nás, a ako ma mrzelo, že na niektorých miestach to ešte nie je možné!
Pán však k nám vysiela aj svojich poslov prostredníctvom Božieho Slova, ktoré nikdy nechýba nášmu životu. Každý deň čítajme stránku evanjelia, modlime sa so žalmami, čítajme prorokov! Dojme nás vernosť Pánova. Písmo nám tiež pomôže pochopiť, čo Pán žiada od nášho dnešného života. V skutočnosti vysiela pracovníkov do svojej vinice vo všetkých denných hodinách (porov. Mt20,1-16), v každom období života. Sám môžem dosvedčiť, že výzvu, aby som sa stal rímskym biskupom, som dostal, keď som dosiahol takpovediac dôchodkový vek a už som si predstavoval, že toho veľa nového robiť nemôžem. Pán je nám vždy nablízku, vždy, s novými pozvaniami, s novými slovami, so svojou útechou, ale vždy je nám nablízku. Vieš, že Pán je večný a nikdy neodchádza do dôchodku, nikdy.
V Matúšovom evanjeliu Ježiš hovorí apoštolom: „Choďte teda a robte učeníkov zo všetkých národov a krstite ich v mene Otca i Syna i Ducha Svätého a naučte ich zachovávať všetko, čo som vám prikázal. „(Mt 28: 19-20). Tieto slová sú adresované aj nám dnes a pomáhajú nám lepšie pochopiť, že
Naším povolaním je chrániť korene, odovzdávať vieru mladým a starať sa o maličkých. … Neexistuje vek na odchod do penzie z úlohy ohlasovať Evanjelium, z úlohy odovzdávať tradície vnúčatám. Treba sa vydať na cestu a predovšetkým, vyjsť zo seba, aby sme podnikli niečo nové. Aj pre teba je tu teda obnovené povolanie v tomto kľúčovom momente dejín. … Chcel by som ti povedať, že je ťa treba na budovanie sveta zajtrajška, v bratstve a v sociálnom priateľstve.“
Z tohto hľadiska by som vám chcel povedať, že potrebujeme, aby ste v bratskom a spoločenskom priateľstve vybudovali svet zajtrajška: ten, v ktorom budeme žiť – my so svojimi deťmi a vnúčatami – keď búrka utíchne. …Medzi rôznymi piliermi, ktoré budú musieť podporovať túto novú stavbu, sú tri. Tri stĺpy: sny , pamäť a modlitba . Blízkosť Pána dodá silu nastúpiť na novú cestu aj tým najkrehkejším medzi nami, po cestách snov, pamäti a modlitby.
Prorok Joel raz vyslovil tento prísľub: „Vaši starší budú mať sny , vaši mladí budú mať videnia“ (3: 1). Budúcnosť sveta je v tomto spojenectve medzi mladými a starými. Kto, ak nie mladý, môže brať sny starších ľudí a prenášať ich ďalej? Ale preto je potrebné naďalej snívať: v našich snoch o spravodlivosti, mieri a solidarite sa skrýva možnosť, že naši mladí ľudia majú nové vízie a že môžeme spoločne budovať budúcnosť. Musíte tiež potvrdiť, že je možné vyjsť obnovený zo skúšobnej verzie. A som si istý, že to nebude jediné, pretože vo svojom živote ste ich mali veľa a podarilo sa vám z nich dostať. Poučte sa tiež z tejto skúsenosti a teraz sa z toho dostaňte.
Sny sú preto prepletené s pamäťou. …Pamätanie je skutočným poslaním každého staršieho človeka: pamätať a prinášať pamäť ostatným. …Táto pamäť môže pomôcť vybudovať ľudskejší a príjemnejší svet. Bez pamäte sa však nedá stavať; bez základu nikdy nepostavíte dom. Nikdy. A základom života je pamäť.
Môj predchodca pápež Benedikt, svätý senior, ktorý sa aj naďalej modlí za Cirkev a pracuje pre ňu“, povedal: «Modlitba seniorov môže chrániť svet, pomáhajúc azda razantnejšie, než namáhanie sa mnohých». … „Tvoja modlitba je mimoriadne vzácnym zdrojom“
Na záver modlitba . Ako môj predchodca, pápež Benedikt , svätý starší, ktorý sa naďalej modlí a pracuje za Cirkev, raz povedal: „Modlitba starších môže chrániť svet, možno mu pomáha razantnejšie, než namáhanie sa mnohých». [4] Je to nádherné. Vaša modlitba je veľmi vzácnym zdrojom: sú to pľúca, o ktoré sa Cirkev a svet nemôžu pripraviť (porov. Apoštolská exhortácia Evangelii gaudium).262). Najmä v tomto ľudskom ťažkom období, keď prechádzame rozbúreným morom pandémie, váš príhovor za svet a za Cirkev nie je márny, ale naznačuje všetkým pokojnú dôveru miesto pristátia.
Drahý starý otec, stará mama. Na záver môjho posolstva by som vám chcel poukázať aj na príklad blahoslaveného – a čoskoro už svätého – Charlesa de Foucaulda. Žil ako pustovník v Alžírsku a v tomto periférnom kontexte bol svedkom „jeho snahy vnímať každého človeka ako brata“ (prísl. Fratelli tutti , 287). Jeho príbeh ukazuje, ako je možné i v osamelosti vlastnej púšte orodovať za chudobných celého sveta a stať sa skutočne bratom a sestrou všetkých.“
Žiadam Pána, aby aj vďaka jeho príkladu každý z nás zväčšil svoje srdce a urobil ho citlivým na utrpenie tých najmenších a mohol sa za nich prihovárať. Nech sa každý z nás naučí opakovať všetkým, najmä tým najmenším, slová útechy, ktoré sme dnes počuli, adresované nám: „Som s tebou každý deň“. Poďte a majte odvahu! Nech ťa Pán žehná.
Rím, San Giovanni in Laterano, 31. mája, sviatok Navštívenia Panny Márie
FRANTIŠEK