30.9.2016 Príhovor pápeža Františka politickej a spoločenskej elite v Gruzínsku
… Prajem si, aby cesta pokoja a rozvoja pokračovala so solidárnym úsilím všetkých zložiek spoločnosti tak, aby sa vytvorili tie podmienky stability, rovnosti a rešpektovania zákonnosti, ktoré umožňujú rast a väčšie príležitosti pre všetkých.
…S cieľom otvoriť cesty, ktoré povedú k trvalému pokoju a ku skutočnej spolupráci, je potrebné mať na zreteli, že princípy relevantné pre stabilný a spravodlivý vzťah medzi štátmi sú v službe konkrétneho, usporiadaného a pokojného spolunažívania medzi národmi. Zdá sa totiž, že na príliš mnohých miestach zeme prevažuje taká logika, pri ktorej je ťažké udržať legitímne rozdiely a kontroverzie – ktoré môžu vždy vyvstať – v rozmedzí občianskej konfrontácie a dialógu, kde preváži rozum, umiernenosť a zodpovednosť. Tým viac je to potrebné v tejto historickej chvíli, keď nechýbajú ani násilné extrémizmy, ktoré manipulujú a prekrúcajú princípy občianskej i náboženskej povahy, aby si nimi poslúžili pre temné plány nadvlády a smrti.
Je potrebné, aby všetci mali na srdci na prvom mieste osudy ľudí v ich konkrétnom živote a trpezlivo vynakladali každú snahu zamedziť tomu, že by nezhody vyústili do násilia, ktoré spôsobuje obrovské škody pre človeka a spoločnosť. Akékoľvek odlišnosti etnického, jazykového, politického alebo náboženského charakteru nech majú ďaleko od toho, aby sa zneužili za zámienku premieňať rozdiely na konflikty a konflikty na nekonečné tragédie. Tieto odlišnosti môžu a musia byť pre všetkých prameňom vzájomného obohatenia v prospech spoločného dobra. To si vyžaduje, aby každý mohol naplno prinášať ovocie svojej osobitosti, a predovšetkým mal možnosť žiť v pokoji vo svojej zemi alebo sa do nej slobodne vrátiť, ak ju z nejakého dôvodu musel opustiť. Vyjadrujem túžbu, aby verejne zodpovední ľudia aj naďalej mali na srdci situáciu týchto ľudí a angažovali sa v hľadaní konkrétnych riešení, prekračujúc aj nevyriešené politické otázky. Vyžaduje sa tu prezieravosť a odvaha uznať autentické dobro národov a dosahovať ho s rozhodnosťou a rozvážnosťou. Je tiež nevyhnutné mať vždy pred očami utrpenie ľudí, aby sme odhodlane a trpezlivo mohli kráčať po namáhavej, ale zároveň oslobodzujúcej ceste budovania pokoja.
…
30.8.2016 Príhovor pápeža Františka pri stretnutí s gruzínskym patriarchom Iľjom II.
…Svätosť, otvorili ste novú stránku vo vzťahoch medzi Gruzínskou pravoslávnou cirkvou a Katolíckou cirkvou, keď ste vykonali historicky prvú návštevu Vatikánu ako gruzínsky patriarcha. Pri tej príležitosti ste si dali s rímskym biskupom bozk pokoja a prísľub vzájomnej modlitby. …
Teraz nám Božia prozreteľnosť umožnila opätovné stretnutie a zoči-voči svetu smädnému po milosrdenstve, jednote a pokoji nás žiada, aby tie putá medzi nami dostali nový impulz, obnovené nadšenie, ktorého výrečným znakom sú už samotný bozk pokoja a naše bratské objatie. Gruzínska pravoslávna cirkev, zakorenená v apoštolskom ohlasovaní osobitne v osobe apoštola Andreja a Rímska cirkev, založená na mučeníctve apoštola Petra tak majú tú milosť, že dnes môžu obnoviť v Kristovom mene a v jeho sláve krásu apoštolského bratstva. Peter a Andrej boli vskutku bratmi: Ježiš ich zavolal, aby zanechali siete a spoločne sa stali rybármi ľudí (porov. Mk 1,16-17). Drahý brat, nechajme sa opäť zasiahnuť Ježišovým pohľadom, nechajme sa pritiahnuť jeho pozvaním zanechať to, čo nás zdržiava od toho, aby sme boli spoločne ohlasovateľmi jeho prítomnosti.
V tomto nás podporuje láska, ktorá premenila život apoštolov. Je to láska, ktorá nemá páru, ktorú Ježiš stelesnil: «Nik nemá väčšiu lásku ako ten, kto položí život za svojich priateľov» (Jn 15,13); a ktorú nám daroval, aby sme sa milovali navzájom ako on miloval nás (porov. Jn 15,12). … Pánova láska nás naozaj pozdvihuje, lebo nám umožňuje povzniesť sa ponad nedorozumenia minulosti, kalkulácie dneška a obavy o budúcnosť.
…
Ježiš je vskutku «pravý vinič» a žiada od svojich apoštolov, aby s ním ostali silne spojení ako ratolesti, aby prinášali ovocie (porov. Jn 15,1-8). Aby evanjelium prinieslo ovocie aj dnes, žiada sa od nás, drahý brat, aby sme zostali ešte pevnejší v Pánovi a jednotní medzi sebou. Nech nás množstvo svätcov, ktorí sa pripisujú tejto krajine, povzbudí uprednostniť Evanjelium pred všetkým a evanjelizovať ako v minulosti, a viac než v minulosti, oslobodení od osídel predpojatosti a otvorení neustálej novosti Boha. Nech ťažkosti nie sú zábranami, ale podnetmi, aby sme sa lepšie spoznali, podelili sa o životodarnú miazgu viery, zintenzívnili modlitbu za seba navzájom a spolupracovali s apoštolskou láskou v spoločnom svedectve na Božiu slávu na nebesiach a v službe pre pokoj na zemi.
Gruzínsky ľud miluje oslavovať, pripíjať plodom viniča na tie najvzácnejšie hodnoty. Spolu s láskou, ktorá pozdvihuje, sa osobitné miesto pripisuje priateľstvu. «Kto nehľadá priateľa, je sám sebe nepriateľom», pripomína opäť básnik (S. Rustaveli, Junák v tigrej koži, Tbilisi, č. 847). Želám si byť úprimným priateľom tejto zeme a tohto drahého národa, ktorý nezabúda na prijaté dobro a ktorého typická črta pohostinnosti sa snúbi so životným štýlom autenticky plným nádeje, hoc aj uprostred ťažkostí, ktoré nikdy nechýbajú. Aj tento pozitívny prístup nachádza svoje korene vo viere, ktorá privádza Gruzíncov k tomu, že pri svojom stole vyprosujú pokoj pre všetkých a pamätajú dokonca i na nepriateľov.
Pokojom a odpustením sme povolaní poraziť našich skutočných nepriateľov, ktorí nie sú z mäsa a krvi, ale sú to zlí duchovia mimo nás i v našom vnútri (porov. Ef 6,12). Táto požehnaná zem je bohatá na odvážnych hrdinov v duchu Evanjelia, ktorí ako sv. Juraj vedeli poraziť zlo.