30.6.2017 Pápež František prijal členov taliansko-latinskoamerickej medzištátnej organizácie
– Pápež František dnes prijal členov Medzinárodnej organizácie Talianska a Latinskej Ameriky so sídlom v Ríme pri príležitosti 50. výročia jej vzniku. Svätý Otec sa vo svojom príhovore zameral na tri aspekty.
Prvým z nich je potreba konkrétne pomenovať potenciál krajín Latinskej Ameriky, ktoré sú bohaté na históriu, kultúru, prírodné bohatstvá a kde žijú „dobrí a solidárni ľudia“. Dôkazom toho je vzájomná pomoc, ktorú si preukázali v čase prírodných katastrof a dali tak príklad celému medzinárodnému spoločenstvu.
„Napriek týmto dobrám kontinentu, aktuálna ekonomická a sociálna kríza zasiahla populáciu a dovolila, aby rástla chudoba, nezamestnanosť, sociálna nerovnosť, ako aj to, že sa vykorisťuje a zneužíva náš spoločný dom. Pred touto situáciou je nevyhnutné urobiť analýzu, ktorá by mala na pamäti realitu konkrétnych ľudí, realitu nášho ľudu (porov. Encyklika pápeža Františka Laudato si´, 144).
Druhým aspektom, na ktorý poukázal pápež František, je koordinovať snahy. Svätý Otec pripomenul, že Latinská Amerika čelí v súčasnosti veľkej výzve, ktorou je fenomén migrácie. Práve táto situácia spôsobuje, že „práva mnohých ľudí sú porušované; mnoho detí a mladých sú obeťami obchodovania a sú vykorisťovaní alebo upadajú do sietí kriminality a organizovaného násilia“.
„Emigrácia je drámou rozdelenia: rozdeľujú sa rodiny, deti sa oddeľujú od svojich rodičov, vzďaľujú sa od svojho rodiska, dokonca aj samotné vlády a krajiny sú rozdelené pred touto realitou. Je nevyhnutné živiť jednotnú politiku spolupráce, ktorou treba pristupovať k tejto téme. Nejde o hľadanie vinníkov a obchádzanie zodpovednosti, ale o to, že všetci sme povolaní pracovať koordinovaným a jednotným spôsobom.“
Tretím a posledným aspektom, ktorým sa Svätý Otec zaoberal bolo podporovať kultúru dialógu. Mnohé krajiny, vysvetlil pápež upozorňujúc na problém korupcie, „bojujú, aby dosiahli spravodlivejšiu spoločnosť, šíriac kultúru zákonnosti“. Práve v takej situácii výrazne pomáha dialóg, nesmie to však byť akýsi „dialóg hluchých“.
„Vyžaduje si to vzájomný postoj, ktorý prijíma návrhy a delí sa s obavami. Ide o vzájomnú výmenu dôvery, ktorá vie, že na druhej strane je brat s natiahnutou rukou, aby pomohol, ktorý praje dobro obom stranám a chce posilniť vzťahy bratstva a priateľstva, aby pokročil na cestách spravodlivosti a pokoja,“ povedal na záver svojho dnešného príhovoru členom taliansko-latinskoamerickej organizácie pápež František