3.10.2015 Potravinová banka: Dať chudobným pocítiť, že sú v Božích očiach dôležití
– Vatikánsku Aulu Pavla VI. dnes zaplnili účastníci stretnutia Nadácie potravinovej banky (Fondazione Banco Alimentare), ktorých tu prijal na audiencii pápež František. Ide o taliansku neziskovú organizáciu, ktorá sa snaží zachraňovať dobré potraviny pred vyhodením a zadarmo ich prostredníctvom dobrovoľníkov a organizácií prerozdeľuje chudobným. Len v roku 2015 zachránila takmer 75-tisíc ton z produkcie potravinového priemyslu a vyše jedného milióna porcií z reštaurácií a jedální rôznych typov.
Členom organizácie, ktorá si tento rok pripomína 25. výročie svojho vzniku, Svätý Otec poďakoval a povzbudil ich pokračovať v boji s hladom, ktorý žiaľ nechýba ani v moderných spoločnostiach. V príhovore spomenul okrem iného aj zakladateľa tejto organizácie, ktorým je Danilo Fossati – podnikateľ v oblasti potravín, ktorého trápilo ničenie ešte konzumovateľných potravín, zatiaľ čo v Taliansku mnoho ľudí trpelo hladom. Don Giussani o ňom povedal:«Málokedy sa mi podarilo stretnúť mocného človeka, ktorý si zvolil darovať bez toho, aby pýtal čokoľvek na oplátku a nikdy som nepoznal človeka, ktorý by zároveň dával bez toho, aby sa chcel ukázať… Banka bola jeho dielom.»
Práve Danilo Fossati a Don Giussani stoja pri zrode tejto iniciatívy. Ako povedal pápež František, sú to muži, ktorí „nezostali ľahostajnými voči volaniu chudobných“.
Svätý Otec napokon členov Nadácie potravinovej banky povzbudil nasledovne:
„Hlad, který dnes ohrožuje životy a důstojnost tolika lidí, je pohoršením a nespravedlností. A dovolím si říci více – je to hřích“, neváhal vyslovit Petrův nástupce.
“Ve světě, který oplývá potravinovými zdroji a vyznačuje se obrovským technologickým pokrokem, je příliš mnoho lidí, kterým se nedostává nezbytných prostředků k přežití, a to nejenom v chudých zemích, ale stále více také v bohatých a rozvinutých společnostech. Situace se zhoršila nárůstem migračního toku, který do Evropy přivádí tisíce uprchlíků, kteří odešli ze svých zemí a potřebují vše.“
Když se Ježíš setkal s hladovějícím zástupem, nepřehlížel tento problém, ani nevyslovil řeč o boji s chudobou, pokračoval papež. Uskutečnil zázrak rozmožení chlebů a ryb, což nám sice není umožněno, ale přesto lze vykonat pokorná gesta, která mají sílu zázraku.
“Především se můžeme vychovávat k lidskosti, k rozpoznání toho, co je lidské v každém potřebném člověku…Vaše nadace vznikla díky dvěma mužům, kterým nebylo lhostejné volání chudých lidí. Pochopili, že je třeba změnit mentalitu, že zdi individualismu a egoismu je nutné strhnout.“
„Dávat najíst tomu, kdo má hlad“ – z této naléhavé Ježíšovy výzvy církev učinila jeden ze skutků tělesného milosrdenství.
„Deliac sa o nevyhnutnosť každodenného chleba stretávate každý deň stovky ľudí. Nezabudnite, že sú to osoby a nie čísla, každý so svojím bremenom bolesti, ktoré sa niekedy zdá byť neúnosným. Majúc toto stále na pamäti, budete im môcť vždy hľadieť do tváre, hľadieť im do očí, stisnúť im ruku, rozpoznať v nich Kristovo telo a pomôcť im aj znovuzískať ich dôstojnosť a postaviť sa znovu na nohy. Povzbudzujem vás, aby ste boli pre chudobných bratmi a priateľmi, aby ste im dali pocítiť, že sú v Božích očiach dôležití.“ “. Jistě se setkáte s obtížemi – ať vás to však neodradí, ale spíše povzbudí ke vzájemné podpoře a závodu v činorodé milosrdné lásce