29.5.2017 Ranná homília: Sme vnímaví na podnety Ducha Svätého?
– Je potrebné byť vnímavými na podnety Ducha Svätého a naučiť sa ho počúvať pred každým rozhodnutím. Ak sa viera nespája s rozlišovaním zmyslu udalostí, je ideologická. Takto by sa dala zhrnúť hlavná myšlienka dnešnej rannej homílii pápeža Františka v Dome sv. Marty.
V týždni bezprostrednej prípravy na sviatok Zoslania Ducha Svätého, ktorý bude v najbližšiu nedeľu, Cirkev pozýva k modlitbe, aby Duch Svätý vstúpil do našich sŕdc, do farností a spoločenstiev. Pápež František vychádzal v homílii z dnešného prvého čítania zo Skutkov apoštolov (Sk 19,1-8) s opisom udalosti, ktorú možno nazvať „Turíce v Efeze“. Spoločenstvo v Efeze totiž prijalo vieru, ale nevedelo, že existuje nejaký Duch Svätý. Boli „to dobrí ľudia, ľudia viery“, ale nepoznali tento dar od Otca. Keď potom na nich Pavol položil ruky, zostúpil na nich Duch Svätý a začali hovoriť v jazykoch.
Duch Svätý hýbe srdcom, ako to čítame v evanjeliu, kde mnohí ľudia – Nikodém, žena trpiaca na krvotok, Samaritánka, hriešnica – boli priťahovaní k Ježišovi práve Duchom Svätým. Pápež František preto navrhol položiť si otázku, aké miesto má v našom živote Duch Svätý:
„Som schopný počúvať ho? Som schopný prosiť ho o inšpiráciu prv než urobím nejaké rozhodnutie, prv než sa k niečomu vyslovím alebo niečo podniknem? Alebo je moje srdce nerušené, bez emócií, je to srdce nehybné? Nuž, keby sme niektorým srdciam urobili duchovný elektrokardiogram, výsledkom by bola rovná čiara, bez emócií. Aj v evanjeliách sú takí, spomeňme si na zákonníkov: verili v Boha, poznali všetky prikázania, ale srdce mali zatvorené, nenechali sa znepokojovať.“
Jadrom homílie pápeža Františka bola výzva nechať sa vyrušiť Duchom Svätým, to znamená vystaviť sa jeho podnetom:
„Nechajme sa vyrušiť Duchom Svätým: ‚Takéto niečo som pocítil… otče, je to sentimentalizmus?‘ – ‚Nie, mohol by byť, ale nie je. Ak ideš po správnej ceste, nie je to sentimentalizmus.‘ – ‚Pocítil som chuť spraviť túto vec: ísť navštíviť toho chorého, alebo zmeniť život, či zanechať to a to…’ – Treba vnímať a rozlišovať: rozlišujem, čo cíti moje srdce, pretože Duch Svätý je majster v rozlišovaní. Osoba, ktorá nemá tieto hnutia v srdci, ktorá nerozlišuje význam toho, čo sa deje, je osobou, ktorá má chladnú vieru, má vieru ideologickú. Jej viera je len ideológia.“
Toto bola tragédia zákonníkov, ktorí sa postavili Ježišovi, dodal Svätý Otec. A preto je nutné klásť si otázku, aký je náš osobný vzťah s Duchom Svätým:
„Prosím ho, aby ma viedol po ceste, ktorú si musím voliť v mojom živote a aj každodenne? Prosím, aby mi dal milosť rozlíšiť dobré od menej dobrého? Pretože dobré od zlého sa rozlíši hneď. Ale je tu to skryté zlo, ono menšie dobro, ktoré ale ukrýva zlo. Prosím o túto milosť? Túto otázku chcem dnes zasiať do vašich sŕdc.“
Svätý Otec napokon pozval spytovať sa, či vtedy, keď „dostaneme chuť niečo urobiť“ prosíme Ducha Svätého, aby nás inšpiroval, aby nám „povedal áno či nie“, alebo či robíme len „rozumové kalkulácie“.
V Apokalypse sv. Ján začína pozvaním „siedmim cirkvám“ – siedmim diecézam tej doby, vysvetlil pápež František – počúvať, čo im hovorí Duch Svätý. „Prosme si aj my túto milosť počúvať, čo Duch hovorí našej cirkvi, našej komunite, našej farnosti, našej rodine“ a „každému z nás“. „Prosme o milosť naučiť sa tento jazyk načúvania Duchu Svätému,“ vyzval Svätý Otec na záver svojho príhovoru.