28.5.2017 Poludňajší príhovor Svätého Otca v 7. veľkonočnú nedeľu – Deň masmédií
„Drahí bratia a sestry, dobrý deň!
Dnes sa v Taliansku i v iných krajinách slávi Ježišovo vystúpenie do neba, ktoré sa udialo štyridsať dní po Veľkej noci. Evanjeliová stať (porov. Mt 28,16-20), ktorá uzatvára Matúšovo evanjelium, nám predstavuje moment definitívnej rozlúčky Zmŕtvychvstalého so svojimi učeníkmi. Scéna je situovaná v Galilei, na mieste, kde ich Ježiš povolal nasledovať ho a vytvoriť prvé jadro jeho nového spoločenstva. Teraz títo učeníci „prešli ohňom“ umučenia a zmŕtvychvstania; pri pohľade na vzkrieseného Pána sa mu klaňajú, niektorí sú však ešte pochybujúci. Tomuto ustrašenému spoločenstvu Ježiš zanecháva nesmiernu úlohu evanjelizovať svet; a toto poverenie konkretizuje príkazom učiť a krstiť v mene Otca i Syna, i Ducha Svätého (porov. v. 19).
Ježišovo nanebovstúpenie preto predstavuje koniec misie, ktorú Syn dostal od Otca a začiatok plnenia tejto misie zo strany Cirkvi. Od tejto chvíle, od momentu nanebovstúpenia, je totiž Kristova prítomnosť vo svete sprostredkovaná jeho učeníkmi, tými, ktorí v neho veria a ohlasujú ho. Táto misia potrvá až do konca dejín a bude sa každodenne tešiť z pomoci vzkrieseného Pána, ktorý ubezpečuje: «Ja som s vami po všetky dni až do skončenia sveta» (v. 20).
A jeho prítomnosť prináša pevnú oporu v prenasledovaniach, útechu v súženiach, podržanie v náročných situáciách, na ktoré narazí misia a ohlasovanie Evanjelia. Nanebovstúpenie nám pripomína túto pomoc Ježiša a jeho Ducha, ktorá nám dodáva dôveru a dáva presvedčivosť nášmu kresťanskému svedectvu vo svete. Odhaľuje nám, prečo existuje Cirkev: Cirkev existuje pre ohlasovanie Evanjelia, jedine pre to! A ohlasovať Evanjelium je tiež radosťou Cirkvi. Cirkev, to sme my všetci pokrstení. Dnes sme pozvaní lepšie porozumieť, že Boh nám dal tú veľkú dôstojnosť a zodpovednosť ohlasovať ho svetu, sprístupniť ho ľudstvu. Toto je naša dôstojnosť, toto je najväčšia česť každého z nás, všetkých pokrstených!
Na tento sviatok Nanebovstúpenia, keď obraciame pohľad k nebu, kam Kristus vystúpil a sedí po pravici Otca, posilnime naše kroky po zemi, aby sme s nadšením a odvahou napredovali v našom putovaní, v našej misii dosvedčovať a žiť Evanjelium v každom prostredí.
Sme si však dobre vedomí, že toto nezávisí predovšetkým od našich síl, od organizačných schopností a od ľudských zdrojov. Len so svetlom a silou Ducha Svätého môžeme účinne plniť naše poslanie dať druhým spoznať a stále viac zakusovať Ježišovu lásku a nehu.
Poprosme Pannu Máriu, aby nám pomáhala kontemplovať nebeské dobrá, ktoré nám Pán sľubuje, a stávať sa vždy vierohodnejšími svedkami jeho zmŕtvychvstania, pravého života.“
Po modlitbe „Raduj sa, Nebies kráľovná“ a prosbe za zosnulých udelil Svätý Otec všetkým apoštolské požehnanie.
Pápežova podpora Egyptu po teroristickom útoku na pravoslávnych koptov
„Drahí bratia a sestry, chcem znovu vyjadriť moju blízkosť drahému bratovi pápežovi Tawadrosovi II. a celému egyptskému národu, ktorý pred dvoma dňami podstúpil ďalšie vyčíňanie krutého násilia. Obeťami, medzi ktorými sú aj deti, sú veriaci, ktorí sa uberali do svätyne na modlitbu, a boli zabití po tom, ako odmietli zaprieť svoju kresťanskú vieru. Nech Pán prijme do svojho pokoja týchto odvážnych svedkov, týchto mučeníkov, a obráti srdcia teroristov.“
Výzva k modlitbe za obete pondelkového atentátu v Manchestri
„Modlime sa aj za obete strašného atentátu z uplynulého pondelka v Manchestri, kde bolo surovo vyhasených mnoho mladých životov. Som na blízku ich príbuzným a všetkým, čo žialia nad ich stratou.“
Pozornosť Svätého Otca k odkazu Svetového dňa masmédií
„Dnes sa slávi Svetový deň spoločenskej komunikácie na tému «Neboj sa, veď som s tebou ja» (Iz 43,5). Spoločenské komunikačné prostriedky ponúkajú možnosť podeliť sa a okamžite rozšíriť správy kapilárnym spôsobom. Tieto správy môžu byť pekné či mrzké, pravdivé alebo falošné; modlime sa, aby bola komunikácia v každej jej podobe skutočne konštruktívna, aby v službe pravde odmietala predsudky a šírila v našich časoch nádej a dôveru.