26.9.2017 Ranná homília pápeža Františka: Mať s Pánom dôverný, rodinný vzťah
„Tí, ktorí počúvajú Božie slovo a uskutočňujú ho.“ To je koncept Ježišovej rodiny; rodiny, ktorá je „širšia než tá, v ktorej prichádzame na svet,“ vysvetlil v dnešnej homílii počas rannej omše v Dome sv. Marty vo Vatikáne pápež František.
Svätý Otec sa vo svojej úvahe nechal inšpirovať dnešným evanjeliovým úryvkom z Lukáša, v ktorom samotný Ježiš nazýva svojou „matkou“, „bratmi“a „rodinou“ tých, čo ho obklopujú a počúvajú jeho slovo (Lk 8,19-21).
Práve toto nám pomáha „uvažovať nad konceptom dôverného vzťahu s Bohom a s Ježišom“, čo predstavuje niečo viac než len byť „učeníkmi“ alebo „priateľmi“. Nejde teda o „formálny“ postoj, ani o postoj „zdvorilý“ či „diplomatický“. Čo teda „znamená toto slovo, ktoré duchovní otcovia Cirkvi toľko používali a učili nás?“:
„Predovšetkým to znamená vstúpiť do Ježišovho domu; vstúpiť do tej atmosféry, zažiť tú atmosféru, ktorá je v Ježišovom dome. Žiť tam, kontemplovať, byť tam slobodní. Lebo deti sú slobodné; tí, čo sú doma u Pána, sú slobodní. Tí, čo s ním majú dôverný vzťah, sú slobodní. Ostatní, použijúc slovo zo Svätého písma, sú – povedzme to tak – ,synmi otrokyne’; sú kresťanmi, avšak netrúfajú sa priblížiť, neodvažujú sa mať tento dôverný vzťah s Pánom. Vždy tam je odstup, ktorý ich oddeľuje od Pána.“
Avšak dôvernosť s Ježišom, ako nás učia veľkí svätci, znamená tiež „byť s ním, hľadieť na neho, počúvať jeho slovo a snažiť sa ho uskutočňovať, hovoriť s ním“. A to slovo je modlitba:
„Je to tá modlitba, ktorú sa modlíme i popri kráčaní po ulici: ,Pane, čo na to povieš?’ Toto je dôvernosť, nie je tak? Vždy. Svätci ju mali. Sv. Terézia [Avilská] – to je krásne, ako hovorievala, že nachádzala Pána všade – mala dôverný vzťah s Pánom všade, aj medzi hrncami v kuchyni, bolo to tak. Dôvernosť s Pánom.“
Dôvernosť znamená „zostať“ v Ježišovej prítomnosti, ako nám on sám odporúča pri Poslednej večeri alebo ako nám pripomína začiatok Evanjelia podľa Jána: „Hľa, Baránok Boží, ktorý sníma hriech sveta. A Ondrej a Ján nasledovali Ježiša“ a ako je ďalej napísané: „Zostali v ten deň u neho“ (Jn 1,39).
A práve tento postoj je postojom dôvernosti, ktorý je opakom postoja v úvodzovkách„dobrého“kresťana, ktorý si však od Ježiša drží odstup: „Ty tam a ja tu“.
„Urobme krok v tomto postoji dôvernosti s Pánom. Ako ten kresťan, ktorý so svojimi problémami, keď cestuje v autobuse, v metre, vnútorne hovorí s Pánom alebo aspoň vie, že Pán na neho hľadí, je mu nablízku. Toto je dôverný vzťah, je to blízkosť, je to cítiť sa súčasťou Ježišovej rodiny. Prosme o túto milosť pre všetkých nás, aby sme pochopili, čo znamená dôvernosť s Pánom. Kiež nám Pán túto milosť udelí.“