26.5.2018 Pápež nadácii Centesimus Annus o etike v ekonomike
„Súčasné problémy a kríza ekonomického systému majú nepopierateľný etický rozmer, sú spojené s egoistickým a vyraďujúcim spôsobom myslenia, ktorý v skutočnosti vytvoril skartujúcu kultúru, slepú voči ľudskej dôstojnosti tých zraniteľnejších. Vidíme to v rastúcej „globalizácii ľahostajnosti“ pred očividnými morálnymi výzvami, ktorým je ľudská rodina pozvaná čeliť.“
Svätý Otec poukázal na „falošnú dichotómiu“, aká sa vyvinula medzi etickou náukou náboženských tradícií a praktickými záujmami v súčasnom svete biznisu a prirovnal ju k analogickej fraktúre umelo vytvorenej medzi vedou a vierou. V tomto duchu citoval nový dokument Kongregácie pre náuku viery a Diskastéria pre integrálny ľudský rozvoj „Ekonomické a majetkové otázky“ (Oeconomicae et pecuniariae quaestiones), zverejnený 17. mája tohto roku.
Dokument hovorí o «nezrušiteľnom prepojení […] medzi etikou rešpektujúcou osoby a spoločné dobro a medzi reálnou funkčnosťou každého ekonomického a finančného systému» (č. 23). Etický rozmer sa musí objaviť v samotnom vnútri ekonomických a sociálnych vzťahov, nemožno ho tam importovať zvonka. To je samozřejmě dlouhodobý cíl, který vyžaduje nasazení každého člověka a všech institucí v rámci společnosti.
Vaše konference si letos zvolila téma »Nová politika a nový životní styl v digitálné éře«. Jedním z problémů s tím souvisejících je ohrožení rodiny v důsledku nejistých pracovních příležitostí a revolučních dopadů digitální kultury. Jak se ukázalo během přípravy letošní synody o mládeži, je tato oblast rozhodující a nezbytně si žádá solidaritu církve. Váš vklad je výrazem této přednostní pozornosti církve k budoucnosti mladých lidí a rodin. Kromě toho jde o počin, v níž má zvláštní význam ekumenická spolupráce, a účast konstantinopolského patriarchy Bartoloměje na vaší konferenci je výmluvným znamením této sdílené odpovědnosti.“