23.5.2016 Odkaz pápeža Františka Svetovému humanitárnemu samitu v Istanbule
Svätý Otec František zaslal Svetovému humanitárnemu samitu, ktorý sa dnes začal v Istanbule svoje posolstvo. V liste adresovanom generálnemu sekretárovi OSN Pan Ki-munovi pápež vyjadruje žičenie, aby sa podarilo dosiahnuť zámer stretnutia priniesť „obrat pre životy miliónov ľudí, ktorí potrebujú ochranu, starostlivosť a pomoc, a ktorí hľadajú dôstojnú budúcnosť“. Pápež v posolstve ďalej píše:
„Nemožno poprieť, že mnoho záujmov dnes zabraňuje riešeniam konfliktov, a že vojenské, ekonomické a geopolitické stratégie vysídľujú ľudí a národy a natláčajú bôžika peňazí, bôžika moci. Súčasne s tým je humanitárne úsilie často podmieňované obchodnými a ideologickými požiadavkami.
Z tohto dôvodu je dnes potrebný obnovený záväzok chrániť každého človeka v jeho každodennom živote a chrániť jeho dôstojnosť a ľudské práva, jeho bezpečnosť a jeho pochopiteľné potreby. Zároveň je nevyhnutné chrániť slobodu a sociálnu a kultúrnu identitu národov; aby to neviedlo k izolácii, treba tiež podporovať spoluprácu, dialóg a osobitne mier.“
Pápež pripomína, že predsavzatia „nikoho nenechať pozadu“ a usilovať sa „vydať zo seba to najlepšie“, si vyžadujú „nevzdávať sa a ujať sa zodpovednosti za vlastné rozhodovanie a konanie“, a to najprv na osobnej úrovni a potom v spolupráci a v koordinácii síl a iniciatív, vyvíjených ve prospěch obětí současné krize, vyzývá dále papež a dodává: „Jinými slovy: již nesmí existovat rodina bez domova, uprchlík bez přijetí, člověk bez důstojnosti, nemocný bez lékařské péče, dítě bez dětství, mladý muž či žena bez budoucnosti, starý člověk bez důstojného stáří.“ Papež v poselství do Istanbulu uznává a oceňuje práci lidí, kteří slouží svým bližním, ale také společnosti tím, že podstupují odvážné volby, vedoucí k úctě, uzdravení a odpuštění. „Takto se zachraňují lidské životy“, poznamenává Petrův nástupce
„Nech je toto aj príležitosťou dať uznanie práci tých, čo slúžia svojim blížnym a prispievajú k úteche v utrpení obetí“ rozličných situácií núdze, či už vojny alebo živelných pohrôm, píše pápež František. V závere listu datovaného 21. mája vo Vatikáne kladie apeluje na priamu osobnú zaangažovanosť účastníkov samitu v prospech trpiacich ľudských bytostí:
„Nikto nemiluje len akýsi koncept, akúsi ideu; milujeme osoby. Sebaobetovanie, opravdivé sebadarovanie vyplýva z lásky k mužom a ženám, deťom a starým ľuďom, národom a komunitám… tváram; tým tváram a menám, ktoré nám napĺňajú srdce.
Dnes ponúkam tomuto samitu výzvu: Počujme volanie obetí a tých, čo trpia. Dovoľme im dať nám lekciu ľudskosti. Zmeňme naše spôsoby života, politiky, ekonomických rozhodnutí, správania a postojov kultúrnej nadradenosti. Učiac sa od obetí a tých, čo trpia, budeme schopní vybudovať ľudskejší svet.“