Pápež prijal ROACO: Udržte svedectvo kresťanov Blízkeho východu
Za úsilie čeliť dramatickému úbytku kresťanov na Blízkom východe poďakoval dnes pápež František členom Združenia diel na podporu východných cirkví (ROACO.
Pápež František sa prihovoril približne stovke delegátov, ktorí sa zišli v Ríme na 91. plenárnom zasadnutí organizácie, fungujúcej už 50 rokov. Pripravený príhovor im odovzdal a spontánne im hovoril o naliehavosti zápasu za zachovanie duchovného a kultúrneho bohatstva kresťanskej prítomnosti v krajinách trpiacich vojnou.
„Blízký východ dnes trpí, pláče – a světové mocnosti na něj nepohlíží se starostí o kulturu, víru a život tamních národů, ale protože z něj chtějí kus urvat a ovládnout. Všichni sice tvrdí, že na Blízkém východě byli první křesťané v dějinách a že je máme ctít, ale skutečnost tomu neodpovídá. Počet křesťanů klesá – mluvil jsem o tom před pár dny s kardinálem Zenarim. A mnozí se tam už nechtějí vrátit, protože utrpení je příliš silné.“
Blízký východ je však kolébkou křesťanství, Ježíšovou vlastí, domovem starobylých církví s významnou teologickou a liturgickou tradicí, krajem duchovních otců, kteří nás učí cestě kontemplace a svatosti. Za toto všechno je třeba bojovat, to vše zasluhuje naši péči, vyzýval František.
„Na Blízkém východě vládne hřích a působí utrpení jeho nebohým obyvatelům. Tím hříchem je touha po moci a válka, která nabývá na síle a využívá stále sofistikovanějších zbraní. Tamní lidé, a zejména děti, trpí. Na Blízkém východě je dnes málo škol, protože byly vybombardovány, a také málo nemocnic. Toto je bolest Blízkého východu a veliký hřích zvaný válka.“
Také blízkovýchodní církev však podlehla hříchu, kterým je nedůslednost mezi životem a vírou. Existují zde totiž kněží, biskupové i řeholní kongregace, které hlásají chudobu, ale žijí v bohatství.
„Přál bych si, aby se tito hýřilové – řeholníci, křesťané, pár biskupů a několik řeholních kongregací – vysvlékli ve prospěch svých bratrů a sester. Pán nás neopustí – a proto mohu říci, že Blízký východ je také naděje; naděje, kterou máme pěstovat. Je to mystika, v jejímž nitru je třeba pracovat, jako to děláte.“
Svätý Otec v odovzdanom texte pozýva prítomných, aby si s vďačnosťou pripomenuli všetko dobro, ktoré aj vďaka štedrým darcom táto charitatívna organizácia počas 50 rokov svojej činnosti mohla vykonať. Vďaka prijatým darom ROACO aj naďalej podporuje vydávanie svedectva východných kresťanov aj na tých územiach, kde to vôbec nie je ľahké:
„Je to svedectvo ťažko skúšané, často cez bolesť a prenasledovanie, najskôr totalitnými režimami vo Východnej Európe a potom, novšie, formami fundamentalizmu a fanatizmu odvolávajúceho sa na náboženstvo a konfliktmi, ktoré ako sa zdá, nechcú utíchnuť zvlášť na Blízkom východe.“
Vychádzajúc zo slov apoštola Petra, prednesených v deň Turíc (Sk 2,17), Svätý Otec poukázal na úlohu východných cirkví:
„Východné cirkvi, ktoré sú živými svedkami apoštolských počiatkov, sú pozvané zvláštnym spôsobom chrániť a šíriť plamienok turíčneho ohňa. Sú pozvané každý deň znova objaviť vlastnú prorockú existenciu na každom mieste, kde sú pútnikmi, počnúc od Jeruzalema, Svätého mesta, ktorého identita a osobitné poslanie musí byť zachované aj napriek rôznym napätiam a politickým debatám. Prítomnosť kresťanov, aj keď malého stáda, čerpá z Ducha Svätého silu k vydávaniu svedectva, dnes dôležitejšieho ako kedykoľvek predtým.“
Práve veľká časť východných kresťanov je kvôli nepokojom prinútená opustiť svoje domovy a utekať do Európy. Ako pripomenul pápež František, aj tu vďaka pomoci združenia ROACO vydávajú svedectvo viery:
„Synovia a dcéry východných katolíckych cirkví môžu zachovávať svoje prorocké poslanie, ohlasovať Ježišovo evanjelium, aj v často viac sekularizovaných podmienkach nášho Západu, kam prichádzajú ako utečenci alebo migranti. Môžu nájsť prijatie tak na praktickej úrovni, ako aj v oblasti cirkevného života, zachovávajúc a rozvíjajú dedičstvo svojich vlastných tradícií. Aj vďaka vašej pomoci sú schopní svedčiť našim srdciam, často otupeným, že ešte stojí zato žiť a trpieť pre Evanjelium, napriek tomu, že sú menšinou alebo dokonca sú prenasledovaní, pretože Evanjelium je radosť a život mužov a žien každej doby.“
V závere svojho príhovoru Svätý Otec vyjadril svoju vďačnosť a lásku k východným katolíckym cirkvám:
„Dovoľte mi posledné slová vďaky a povzbudenia. Vďaka aktivitám ROACO, pomocou pohľadov a gest lásky, ktorými podporujú život východných cirkví, nástupca sv. Petra môže pokračovať aj vo svojom poslaní hľadať možne cesty k viditeľnej jednote všetkých kresťanov. Zatiaľ čo je tu snaha o podanie ruky najvzdialenejším bratom, s pokorou a úprimným srdcom, synovia nie sú menej milovaní a nie sú zabudnutí, ale aj s vašou pomocou sú vždy vypočutí a pomáha sa im kráčať ako Cirkvi Zmŕtvychvstalého, cez výzvy a duchovné a hmotné utrpenie na Blízkom východe i vo Východnej Európe.“