22.2.2018 Pápež František: Účasť na SDM si vyžaduje odvahu
V živote nesmieme nikdy stratiť chuť na stretnutia, chuť spoločne snívať. Nedopusťte, aby trblietania mladosti uhasli v tme uzavretej miestnosti, v ktorej jediným oknom na sledovanie sveta je obrazovka počítača alebo smartphonu“. Týmito slovami sa obrátil pápež František na mladých celého sveta vo svojom posolstve k 23. svetovému dňu mladých, ktorý sa bude sláviť 25. marca na diecéznej úrovni. V posolstve s témou: „Neboj sa, Mária, našla si milosť u Boha„ (Lk 1,30) má pápež pohľad nasmerovaný k medzinárodnému stretnutiu, ktoré sa bude konať v januári 2019 v Paname a teší sa, že diecézna etapa sa koná v tom istom roku ako riadne zasadnutie Biskupskej synody venovanej práve mladým, „vzácnemu daru“ pre „Cirkev a pre svet“.
Predovšetkým v mladosti je normálne byť „znepokojený“ a nejakým spôsobom aj vystavený rôznym „obavám“: strachu, že človek „nie je milovaný“ taký, aký je, strachu z „neistoty zamestnania“, z toho, že „nenájde uspokojivé pracovné uplatnenie, že sa neuskutočnia jeho sny“. V tejto perspektíve, „v snahe prispôsobiť sa často neprirodzeným a nedosiahnuteľným štandardom“, mnoho mladých ľudí sa pokúša svoj image upravovať ako vo fotoshope, ukrývajúc sa za virtuálnymi a falošnými identitami, až sa skoro sami stanú „fake“, čiže nepravdiví“. Od mladých ľudí, ktorí príliš často prahnú po digitálnom Like „páči sa mi“, pápež František žiada, aby „pomenovali“ svoje strachy, predovšetkým pomocou rozlišovania. Podľa príkladu Márie, „mladej ženy z Nazareta, ktorú Boh vyvolil ako matku svojho Syna“, a ktorá je vzorom týchto SDM, pápež pozýva všetkých, aby „sa nebáli“, aby roztvorili dvere svojho života, aby sa otvorili voči ostatným.
Jedným z dôvodov pre to, aby sme nemali strach, „je práve skutočnosť, že Boh nás volá po mene“, zjavujúc tak naše povolanie, plán svätosti a šťastia“. Keďže volanie Nebeského otca je „osobné a jedinečné“, vyžaduje si „odvahu oslobodiť sa od protitlaku prostredia, aby bol náš život skutočne originálnym a neopakovateľným darom pre Boha, pre Cirkev a pre iných“.
Boží milost– je nepřetržitá, nikoli přechodná či chvilková. Je výrazem nezištné, nepovinné lásky“, což je dobrý důvod k útěše pro všechny mladé všech zeměpisných šířek i délek, neboť „blízkost a pomoc Boží si nemusíme zasloužit předložením excelentního curriculum, oplývajícího zásluhami a úspěchy.“
„Neznámo, které nám zítřek chystá, není temná hrozba, kterou je třeba přežít, nýbrž příhodný čas, který nám je darován, aby prožili jedinečnost svého povolání.“
Petrův nástupce povzbuzuje mladé lidi ke smělé otevřenosti vůči Bohu, u něhož „se nemožné stává realitou“; zdůrazňuje svoji důvěru k nim a vybízí všechny, aby svoji energii užívali k „vylepšení světa“, počínaje od toho, co je nám nejblíž. „Mám přání, aby vám církev svěřila velkou odpovědnost a měla odvahu dát vám prostor; a vy se připravujte na její přijetí.“
Tak jako Maria, která měla „odvahu milovat a všechno zaměřila na sebedarování, nemohou ani mladí ve svém životě hledat pouze výhody a schovávat se za těžkosti, nýbrž mají vycházet ven a prokazovat lásku, a to především těm neslabším“
„Milí mladí, Pán, Cirkev i svet očakávajú vašu odpoveď na jedinečné volanie, ktoré každý má v tomto živote! Zatiaľ čo sa blížia SDM v Paname, pozývam vás pripraviť sa na toto naše stretnutie s radosťou a entuziazmom toho, kto sa chce zúčastniť veľkého dobrodružstva. SDM sú pre odvážnych! Nie pre mladých, ktorí hľadajú len pohodlie a cúvajú pred ťažkosťami. Prijímate túto výzvu?“ –