22.1.2017 Katechéza Svätého Otca pri Anjel Pána: Božie kráľovstvo z periférie
„Drahí bratia a sestry, dobrý deň!
Dnešný evanjeliový úryvok (porov. Mt 4,12-23) rozpráva o začiatku Ježišovho kázania v Galilei. Ježiš opúšťa Nazaret, dedinu v horách, a býva v Kafarnaume, v dôležitom stredisku na brehu jazera, obývanom z väčšej časti pohanmi, v mieste, kde sa stretávalo Stredomorie s vnútrozemskou Mezopotámiou. Táto voľba ukazuje, že adresátmi jeho kázania nie sú iba jeho rodáci, ale všetci, čo sa usadili v kozmopolitnej «Galilei pohanov» (Mt 4,15, porov. Iz 8,23), ako sa označovala. Z pohľadu Jeruzalema bola táto zem geograficky na periférii a nábožensky nečistá, pretože bola plná pohanov, premiešaná s tými, čo nepatrili k Izraelu. Z Galiley sa istotne neočakávali veľké veci vzhľadom na dejiny spásy. Avšak práve odtiaľ, práve stade, sa šíri to „svetlo“, o ktorom sme meditovali v predchádzajúce nedele: svetlo Krista. Šíri sa práve z periférie.
Ježišovo posolstvo ide v šľapajach Jána Krstiteľa, ohlasujúc «nebeské kráľovstvo» (v. 17). Toto kráľovstvo neprináša nastolenie novej politickej moci, ale naplnenie zmluvy medzi Bohom a jeho ľudom, ktoré otvorí nástup obdobia pokoja a spravodlivosti. Na uzavretie tejto zmluvy s Bohom je každý povolaný obrátiť sa, premeniť svoj spôsob myslenia a života. Toto je dôležité: obrátiť sa neznamená iba zmeniť spôsob života, ale aj spôsob myslenia. Je to transformácia myslenia. Nejde o zmenu odevu, ale zvykov!
To, čo odlišuje Ježiša od Jána Krstiteľa je štýl a metóda. Ježiš sa rozhodol byť prorokom, ktorý putuje. Nezostáva na mieste v očakávaní ľudí, ale vyberá sa im v ústrety. Ježiš je vždy na ceste! Jeho prvé misionárske cesty sa odohrávajú pri brehoch Galilejského jazera, v kontakte so zástupmi ľudí, zvlášť s rybármi. Ježiš tam nielen vyhlasuje príchod Božieho kráľovstva, ale hľadá spoločníkov, aby sa pripojili k jeho poslaniu spásy.
Práve na tomto mieste stretáva dve dvojice bratov: Šimona a Andreja, Jakuba a Jána. Povoláva ich so slovami: «Poďte za mnou a urobím z vás rybárov ľudí» (v. 19). Povolanie ich zastihuje uprostred ich plnej každodennej aktivity: Pán sa nám zjavuje nie mimoriadnym či nadneseným spôsobom, ale v každodennosti nášho života. Tam musíme nachádzať Pána; a on sa zjavuje, dáva pocítiť svoju lásku nášmu srdcu; a tam – v tomto dialógu s ním v každodennosti života – premieňa naše srdce.
Odpoveď štyroch rybárov je okamžitá a pohotová: «Hneď zanechali siete a išli za ním» (v. 20). Vieme totiž, že prv boli učeníkmi Jána Krstiteľa a že vďaka jeho svedectvu už začali veriť v Ježiša ako Mesiáša (porov. Jn 1,35-42).
My, kresťania dneška, máme tú radosť ohlasovať, dosvedčovať našu vieru vďaka tomu, že tu bolo toto prvé ohlasovanie, že tu boli tí pokorní a odvážni mužovia, ktorí veľkodušne odpovedali na Ježišovo volanie. Na brehoch jazera, v kraji, o ktorom by si to nikto nebol pomyslel, sa zrodilo prvé spoločenstvo Kristových učeníkov. Vedomie týchto začiatkov nech v nás vyvolá túžbu prinášať Ježišovo slovo, lásku a nehu do každého prostredia, aj toho najneschodnejšieho a kladúceho odpor. Prinášať Slovo na všetky periférie! Všetky priestory obývané človekom sú pôdou na zasievanie Evanjelia, aby prinieslo ovocie spásy.
Nech nám Panna Mária svojím materinským príhovorom pomáha s radosťou odpovedať na Ježišovo volanie a vložiť sa do služby Božieho kráľovstva.“