2
21.6.2015 Príhovor Svätého Otca pri stretnutí so svetom práce v Turíne
– Prinášame plné znenie príhovoru Svätého Otca Františka v nedeľu 21. júna 2015 v Turíne pri stretnutí so „svetom práce“, na námestí pred niekdajším Kráľovským palácom.
Milí bratia a sestry, dobrý deň!
Zdravím všetkých tu prítomných na stretnutí – pracujúcich, podnikateľov, predstaviteľov mesta a regiónu, mládež a rodiny, a vyjadrujem vďaku za vašu účasť, z ktorej je vidieť zmysel pre zodpovednosť vo vzťahu k problémom spôsobených ekonomickou krízou, a za vaše svedectvo, že viera v Pána a jednota rodín sú vám veľkou pomocou a posilou.
Moju návštevu Turína začínam s vami. Chcem predovšetkým vyjadriť svoju blízkosť mladým ľuďom bez práce, osobám registrovaným na úradoch práce alebo žijúcim v neistote, ako aj podnikateľom, remeselníkom a všetkým pracujúcim v rozličných sektoroch, a najmä tým, u ktorých sa napredovanie stretá s ťažkosťami. Práca nie je nevyhnutná iba pre ekonomiku, ale aj pre samotnú ľudskú osobu, pre jej dôstojnosť, pre jej občianske a tiež sociálne začlenenie. Vo svojej histórii bol Turín mestom lákajúcim prácou, no dnes silno pociťuje krízu: práce je nedostatok, zväčšili sa ekonomické i sociálne rozdiely, mnoho ľudí schudobnelo a boria sa s problémami v oblasti bývania, zdravotníctva, vzdelania, či iných základných potrieb. Prisťahovalectvom sa síce zvyšuje konkurencia v pracovných príležitostiach, no samotní prisťahovalci nie sú tomu na vine, nakoľko sú sami obeťami nerovnosti, vyraďujúcej ekonomiky a vojen. Človeku je do plaču, keď vidí scenériu dnešných dní, kedy sa s človekom zaobchádza ako s tovarom! V tejto situácii sme vyzvaní, aby sme povedali jasné „nie“ ekonomike vyraďovania, ktorá žiada zmieriť sa s vyraďovaním tých, ktorí žijú v totálnej chudobe – v Turíne je to asi desatina obyvateľstva. Vyraďujú sa deti (pôrodnosť je nulová!), vyraďujú sa starí a teraz sa vyraďujú i mladí ľudia (mladých nezamestnatných je viac ako 40 %!). Neproduktívne sa vyraďuje na spôsob „použi a zahoď“. Sme vyzvaní povedať „nie“ klaňaniu sa bôžikovi peňazí, ktorý za každú cenu a navzdory kríze núti zaradiť sa do počtu tých niekoľkých, ktorí sa obohacujú na úkor ochudobnenia mnohých, a to neraz až na hranicu hladu.
Sme vyzvaní, skutkami a nielen rečami, povedať jasné „nie“ do značnej miery rozšírenej korupcii, ktorá sá zdá byť normálnym postojom, správaním. „Nie“ treba povedať mafiánskym skrytým paktom, podvodom, úplatkom a podobným veciam! Len takto, spojenými silami, je možné povedať „nie“ zlu, ktoré plodí násilie. Don Bosco nás učí, že najlepšou metódou je prevencia: aj sociálnemu konfliktu je treba predchádzať, a toto sa uskutočňuje spravodlivosťou.
V tejto globálnej a komplexnej situácii, nakoľko sa netýka len Turína, ale celého Talianska, nemožno len vyčkávať, že nastane „obrat k lepšiemu“ – „Čakáme na zlepšenie…“ Práca je základ – ako to od začiatku deklaruje Ústava Talianska – a je preto nevyhnutné, aby celá spoločnosť vo všetkých svojich komponentoch spolupracovala na tom, aby bola práca dostupná všetkým a bola prácou hodnou muža a ženy. Toto si vyžaduje taký ekonomický model, ktorý nebude organizovaný v prospech kapitálu a produkcie, ale skôr v prospech spoločného dobra. A čo sa žien týka – vy ste o nich hovorili [pápež sa obrátil na robotníčku, ktorá predniesla svedectvo] – ich práva treba silne ochraňovať, pretože napriek tomu, že nesú hlavné bremeno starostlivosti o domácnosť, o deti a o starých ľudí, sú ešte diskriminované, aj v práci.
Ide o veľmi náročnú úlohu, ktorej sa čelí solidárnosťou a nezúženým pohľadom. Turín je vyzvaný, aby sa svojou manufaktúrnou a remeselnou tradíciou opäť stal protagonistom novej éry ekonomického a sociálneho rozvoja. Keď sa len zamyslíme, že v biblickom rozprávaní je sám Boh vykreslený ako remeselník… Vy ste povolaní k manufaktúrnej a remeselníckej činnosti a to uplatnením vedeckosti a pokrokovosti.
To je dôvod, prečo je potrebné s odvahou investovať do vzdelávania v snahe zvrátiť nastolenú tendenciu posledných rokov v poklese priemeru na školách a vynechávaní dochádzky mladými. Vy ste napríklad chodili do školy večer, aby ste sa mohli posunúť vpred… [opäť adresované spomenutej žene].
Dnes chcem môj hlas zjednotiť s hlasom mnohých pracujúcich a podnikateľov a žiadať, aby sa pomohlo dosiahnutiu sociálnej a medzigeneračnej dohody, ako naznačil i projekt „Agorà“ rozvíjaný v teritóriu vašej diecézy. Dať k dispozícii dáta a zdroje je v perspektíve spolupráce predbežnou podmienkou na to, aby sa aktuálne ťažká situácia mohla prekonať a aby vytvorila nová identita, adekvátna časom a potrebám územia. Nastal čas pre reaktivovanie solidárnosti medzi generáciami, pre opätovné nadobudnutie dôvery medzi mládežou a dospelými. To implikuje i otvorenie konkrétnych možností získania úverov, aktivovanie možností stálej inštruktáže a doprevádzania v práci, podpory praxe a prepojenosti medzi firmami, podpory učilíšť a univerzít.
Veľmi sa mi páčilo, že vy traja ste hovorili o rodine, deťoch a starých rodičoch. Nezabudnime na toto bohatstvo! Deti sú prísľubom pokračovania v tom, čo ste prijali od svojich predkov. Starí ľudia zas predstavujú bohatstvo čo do pamäte. Z krízy sa nedostaneme bez mladých, mládeže a detí a bez starých ľudí. Sú silou budúcnosti, ale aj pamäťou minulosti, ktorá nám ukazuje, kam treba kráčať. Nezabúdajme na to, prosím. Deti a starí ľudia sú bohatstvom a prísľubom národa.
V Turíne a v jeho okruhu ešte stále existujú značné možnosti pre investície do vytvárania pracovných príležitostí: výpomoc je síce nevyhnutná, no sama nestačí: chce to skôr konkrétnu akciu, ktorou sa opäť vytvorí nádej pre budúcnosť.
Toto bolo niekoľko základných bodov, ktoré som vám chcel povedať. Dodám ešte jedno slovo, ktoré ale nechcem, prosím vás, aby bolo vnímané len ako obyčajná rétorika: „Odvahu“! Nejde o trpezlivosť typu zmieriť sa so situáciou. Nie, nie, odvaha neznamená toto, ale naopak, znamená: majte odvahu, buďte odvážni, kráčajte ďalej! Buďte kreatívni! Buďte tými, ktorí sú kreatívni každý jeden deň, buďte remeselníkmi budúcnosti! A to silou tej nádeje, ktorú nám dáva Pán a ktorá nikdy nesklame, no ktorá si ale vyžaduje i našu prácu. Za toto sa modlím a v tomto vás z celého srdca povzbudzujem. Nech vás všetkých požehnáva Pán a ochraňuje Panna Mária. A, prosím vás, modlite sa za mňa! Ďakujem vám!
Drazí bratři a sestry, dobrý den!
Zdravím vás, pracující a podnikatelé, veřejní představitelé, mládeži a rodiny přítomné na tomto setkání a děkuji za vaše slova, z nichž vysvítá váš smysl pro odpovědnost před problémy způsobené ekonomickou krizí a svědectví, že víra v Pána a jednota rodiny jsou vám velkou pomocí a oporou.
Moje návštěva v Turíně začíná u vás. Chci především vyjádřit svoji blízkost mladým nezaměstnaným, lidem žijícím z podpory nebo z námezdní práce; ale také podnikatele, rolníky a všechny pracující různých sektorů, zejména ty, kteří se jen s obtížemi uživí.
Práce je nezbytná nejenom pro ekonomii, ale také pro člověka, jeho důstojnost, jeho občanskou příslušnost a také pro sociální inkluzi. Turín je historickým pólem pracovní přitažlivosti, ale dnes silně trpí krizí: chybí práce, vzrostly ekonomické a sociální nerovnosti, mnoho lidí zchudlo a mají problémy z bydlením, zdravím, školstvím a základními potřebami. Imigrace zvyšuje konkurenci, ale nelze z toho vinit migranty, protože oni jsou oběťmi nerovnosti této skartační ekonomie a válek. Je k pláči vidět co děje v těchto dnech, kdy jsou lidé traktováni jako zboží!
V této situaci jsme povoláni říci ne skartační ekonomii, která požaduje, abychom si zvykli na vylučování těch, kteří žijí v absolutní chudobě. V Turíně je to přibližně desetina obyvatelstva. Vylučovány jsou děti (porodnost je nulová!), vylučují se staří a nyní se vylučují mladí, kteří tvoří více než 40% nezaměstnaných! Kdo neprodukuje je vyloučen na způsob „použij a zahoď“.
Jsme povoláni znovu důrazně říci ne idolatrii peněz, která nutí stát se za každou cenu součástí mála těch, kteří se navzdory krizi obohacují, aniž by se starali o množství těch, kteří chudnou, ba někdy hladovějí.
Jsme povolání říci ne korupci, která je natolik rozšířená, že vypadá jako postoj a normální jednání. Nikoli však slovy, ale skutky. Ne mafiánskému spolčování, podvodům, úplatkům a podobným věcem.
Jedině tak spojenými silami můžeme říci ne špatnosti, která plodí násilí. Don Bosko nás učí, že nejlepší metodou je prevence. Také sociálnímu konfliktu třeba předcházet a to spravedlností.
V této situaci, která se netýká jenom Turína, ale Itálie, a je globální a složitá, nelze jenom očekávat „oživení“. Očekávat oživení.. Práce je zásadní – prohlašuje to ve svém úvodu Italská Ústava – a je nutné, aby celá společnost ve všech svých složkách spolupracovala a práce tak byla pro všechny a byladůstojnou prací muže i ženy. To si žádá ekonomický model, který nebude organizován kapitálem a produkcí, ale spíše obecným dobrem. Pokud jde o ženy, jejich práva je třeba chránit důrazně, protože ženy, které nesou větší tíži péče o domov, děti a staré, jsou dosud a také v práci diskriminovány.
Je to velmi náročná výzva, s níž je třeba se vyrovnat solidaritou a širokým rozhledem. Turín je povolán stát se znovu protagonistou nového období ekonomického a sociálního rozvoje ve své rukodělné a řemeslné tradici. Pamatujme, že v biblickém podání Bůh pracuje jako řemeslník.. Jste povoláni k rukodělné a řemeslné práci a zároveň ke hledání a inovaci.
Proto je třeba odvážně investovat do formace, snažit se obrátit tendenci, která se v posledních let projevovala úbytkem středoškolsky vzdělaných a odchodem mnoha mladých ze školy.
Chtěl bych dnes připojit svůj hlas k mnoha pracujícím a podnikatelům žádajícím realizaci sociální a mezigenerační smlouvy“… jak naznačila zkušenost Agora, kterou činíte na území této diecéze. Dát k dispozici údaje a zdroje v perspektivě „společného úsilí“ je předběžnou podmínkou k překonání nynější obtížné situace a k vytvoření nové identity, která bude odpovídat době a požadavkům tohoto kraje. Nastal čas k reaktivaci mezigenerační solidarity, obnovení důvěry mezi mladými a dospělými. To znamená také konkrétní možnosti půjček pro nové iniciativy, aktivaci stálého směrování a doprovázení v práci, podporovat učební dobu a slučování podniků, profesních škol a univerzit.
Moc se mi líbilo, co jste vy tři (říká papež směrem ke třem osobám, kteří vystoupili před ním) říkali o rodině, dětech a prarodičích. Nezapomínejte na toto bohatství! Děti jsou příslibem, který je třeba nést dál, tedy práce o níž jste mluvili a kterou jste obdrželi od svých předků. Staří představují bohatství paměti. Krize nemůže být překonána, nemůžeme vyjít z krize bez dětí, mládeže a prarodičů; síly budoucnosti, ale i paměti minulosti, která nám ukazuje, kam se vydat. Nezapomínejte na to prosím. Děti a prarodiče jsou bohatstvím a příslibem lidu.
V Turínu a v jeho okolí existují dosud značné možnosti investic do pracovních příležitostí. Pomoc je nezbytná, ale nestačí, je zapotřebí promoce, která obrodí důvěru v budoucnost.
To je pár hlavních věcí, které jsem vám chtěl říci. Dodám slovo, které nemíním rétoricky: odvahu, prosím! Neznamená to trpělivost, vzdejte se! Nikoli. Naopak, znamená to: osmělte se, buďte odvážní, jděte dál! Buďte kreativní! Buďte každodenními řemeslníky budoucnosti silou oné naděje, kterou nám dává Pán a která nikdy neklame. Je však zapotřebí také naší práce. Za to se modlím a celým srdcem vás provázím. Pán žehnej všem a Matka Boží chraň! A prosím, modlete se za mne! Děkuji.