20.5.2018 Príhovor pri Regina Caeli v nedeľu 20. mája
Drahí bratia a sestry, dobrý deň!
Dnešnou slávnosťou Zoslania Ducha Svätého vrcholí veľkonočné obdobie, ktorého stredobodom je Ježišova smrť a zmŕtvychvstanie. Dnešnou slávnosťou si pripomíname a znovu zažívame vyliatie Ducha Svätého na apoštolov a ostatných učeníkov, ktorí boli vo večeradle v modlitbe zjednotení s Pannou Máriou (porov. Sk 2,1-11). V ten deň sa začali písať dejiny kresťanskej svätosti, pretože Duch Svätý je prameňom svätosti, ktorá nie je privilégiom iba niektorých, ale povolaním všetkých.
Skrze sviatosť krstu sme totiž všetci povolaní k účasti na samotnom božskom živote Krista a skrze sviatosť birmovania k tomu, aby sme sa stali svedkami [Evanjelia] vo svete. „Duch Svätý nanovo vylieva svätosť na celý svätý Boží ľud“ (Apoštolská exhortácia Gaudete et exsultate, 6). „Bohu sa však zapáčilo posväcovať a spasiť ľudí nie každého osve, bez akéhokoľvek vzájomného spojenia, ale vytvoriť z nich ľud, ktorý by ho pravdivo poznal a sväto mu slúžil.“ (Dogmatická konštitúcia, Lumen gentium, 9).
Pán oznámil ľudu tento svoj plán už skrze starodávnych prorokov. Prorok Ezechiel hovorí: „Svojho ducha vložím do vášho vnútra a spôsobím, že budete kráčať podľa mojich nariadení, zachovávať moje výroky a plniť ich. […] Budete mojím ľudom a ja budem vaším Bohom“ (36,27-28). Prorok Joel hovorí: „Potom vylejem svojho ducha na každé telo a budú prorokovať vaši synovia i vaše dcéry; […] Aj na služobníkov a služobnice vylejem v tých dňoch svojho ducha […] A každý, kto bude vzývať Pánovo meno, bude zachránený“ (3,1-2.5). Všetky tieto proroctvá sa uskutočňujú v Ježišovi Kristovi, „prostredníkovi a záruke ustavičného vyliatia Ducha“ (Rímsky misál, Prefácia po Nanebovstúpení). A dnes máme práve slávnosť vyliatia Ducha.
Odo dňa Zoslania Ducha Svätého, a až po koniec časov, je táto svätosť, ktorej plnosťou je sám Kristus, darovaná všetkým tým, čo sú otvorení pôsobeniu Ducha Svätého a snažia sa mu poddať. Je to sám Duch Svätý, ktorý umožňuje zažívať plnosť radosti. Keď do nás vstúpi Duch Svätý, víťazí nad vnútornou vyprahnutosťou, otvára srdcia nádeji, podnecuje a pomáha nám vnútorne dozrievať vo vzťahu k Bohu a k blížnemu. Ako hovorí sv. Pavol: „Ovocie Ducha je láska, radosť, pokoj, zhovievavosť, láskavosť, dobrota, vernosť, miernosť, zdržanlivosť“ (Gal 5,22-23). Toto všetko v nás činí Duch Svätý. Práve preto dnes oslavujeme toto bohatstvo, ktoré nám dáva Otec.
Prosme Pannu Máriu o to, aby i dnes Cirkev nanovo zažila Turíce a aby dostala obnovenú mladosť, aby nám mohla dávať radosť žiť a umožňovala svedčiť o Evanjeliu a aby „v nás vyvolala silnú túžbu stať sa svätými na ešte väčšiu slávu Božiu“ (Apoštolská exhortácia Gaudete et exsultate, 177).