2.7.2016 Pápež František zaslal videoposolstvo účastníkom kongresu „Spoločne za Európu“
„Drahí priatelia [iniciatívy] «Spoločne za Európu»,
Viem, že ste sa zišli v bavorskom Mníchove mnohé hnutia a skupiny, pochádzajúce z rôznych cirkví a spoločenstiev, na vašom kongrese s názvom: «Stretnutie – zmierenie – budúcnosť».
Máte pravdu. Nastal čas dať sa dokopy, aby sme so skutočným európskym duchom čelili problémom dneška. Okrem niektorých viditeľných múrov sa posilňujú aj tie neviditeľné, ktoré sa snažia rozdeliť tento kontinent. Múry, ktoré povstávajú v srdciach ľudí. Múry postavené zo strachu a agresivity, z nedostatku porozumenia voči osobám iného pôvodu alebo náboženského presvedčenia. Múry politického a ekonomického egoizmu bez rešpektu k životu a dôstojnosti každej osoby.
Európa sa nachádza v zložitom a meniacom sa svete, ktorý je stále viac globalizovaný a preto, stále menej eurocentrický.
Ak uznáme tieto epochálne problematiky, potom musíme mať odvahu povedať: potrebujeme zmenu! Európa je povolaná premýšľať a pýtať sa seba samej, či jej obrovské dedičstvo, tak impregnované kresťanstvom, patrí do múzea alebo je ešte stále schopné inšpirovať kultúru a ponúknuť svoje poklady celému ľudstvu.
Stretli ste sa, aby ste spoločne čelili týmto otvoreným výzvam v Európe a aby ste vydali svedectvo o občianskej spoločnosti, ktorá pracuje spoločne na prijatí a solidarite voči tým najslabším a znevýhodneným, na budovaní mostov, na prekonávaní vypovedaných alebo skrytých konfliktov.
História Európy je históriou nepretržitého stretnutia medzi Nebom a zemou: Nebo poukazuje na otvorenosť Transcendentnu, Bohu, [otvorenosť] ktorá odjakživa vystihovala Európanov; a zem predstavuje jej praktickú a konkrétnu schopnosť čeliť situáciám a problémom.
Tak aj vy, kresťanské spoločenstvá a hnutia, ktoré vznikli v Európe, ste nositeľmi mnohých chariziem, Božích darov, ktoré majú byť sprístupnené. «Spoločne za Európu» je zjednocujúca sila s jasným cieľom preložiť hodnoty, ktoré sú základom kresťanstva, ako konkrétna odpoveď na výzvy kontinentu, ktorý sa nachádza v kríze.
Váš životný štýl sa zakladá na vzájomnej láske, prežitej s evanjeliovou radikálnosťou. Kultúra vzájomnosti znamená konfrontovať sa, vážiť si jeden druhého, prijať sa, navzájom sa podopierať. Znamená to vážiť si rôznosť chariziem, aby to viedlo k jednote a jej obohateniu. Očividná a hmatateľná prítomnosť Krista medzi vami je svedectvom, ktoré vedie k viere.
Každá autentická jednota žije z bohatstva rozmanitostí, ktoré ju tvoria – tak ako rodina, ktorá je tým viac jednotnejšia, čím viac môže byť každý z jej členov celkom sám sebou bez strachu. Ak chce celá Európa byť rodinou národov, musí opäť postaviť do centra človeka, musí byť otvoreným a pohostinným kontinentom, musí pokračovať v realizovaní foriem spolupráce nielen ekonomických, ale tiež sociálnych a kultúrnych.
Boh vždy prináša novosť. Koľkokrát ste to už zažili vo vašich životoch! Sme aj dnes otvorení jeho prekvapeniam? Vy, čo ste odpovedali na Pánovo volanie s odvahou, ste povolaní ukázať jeho novosť v živote a priniesť tak ovocie evanjelia, ovocie, ktoré rastie vďaka kresťanským koreňom, a ktoré už viac než 2000 rokov živí Európu. A prinesiete ešte väčšie ovocie! Udržte si čerstvosť vašich chariziem; pokračujte vo vašom «spoločne» a rozširujte ho! Dovoľte, aby vaše príbytky, komunity a mestá boli dielňami spoločenstva, priateľstva a bratstva, schopnými integrovať, otvorenými celému svetu.
«Spoločne za Európu»? Práve dnes je to potrebnejšie, než inokedy predtým. V Európe toľkých národov vydávate svedectvo o tom, že ste synovia jediného Otca a bratia a sestry jeden druhému. Ste semienkom vzácnej nádeje, aby tak Európa opäť objavila svoje povolanie napomáhať jednote všetkých.