18.9.2016 Pápež František vatikánskym žandárom: Ďakujem za dve storočia služby
Biblické čítania tejto nedele nám ponúkajú tri typy ľudí: vykorisťovateľa, podvodníka a verného človeka.
Vykorisťovateľ je ten, o ktorom hovorí prorok Amos v prvom čítaní (Am 8,4-7): ide o človeka, ktorý je maniacky zaneprázdnený ziskom až do takej miery, že zakusuje hnus a netrpezlivosť voči dňom odpočinku podľa liturgie, lebo prerušujú prudký rytmus obchodu. Jeho jediným božstvom sú peniaze a jeho správanie ovládajú podvod a vykorisťovanie. Ide to predovšetkým na úkor chudobných a bedárov, zotročených a ktorých hodnota sa rovná cene páru topánok (v. 6). Bohužiaľ ide o typ človeka, ktorý sa nachádza v každej dobe, aj dnes je ich mnoho.
Podvodník je človek, ktorý nepozná vernosť. Jeho spôsob je robiť podvody. Hovorí o tom evanjelium prostredníctvom podobenstva o nečestnom správcovi (porov. Lk 16,1-8). Ako sa tento správca dostal až do toho stavu, že začal podvádzať, kradnúť svojmu pánovi? Zo dňa na deň? Nie. Postupne. Možno jedného dňa nejaký úplatok sem, na ďalší deň nejaká provízia tam, a tak sa postupne dostávame ku korupcii. V podobenstve pán chváli nepoctivého správcu pre jeho chytrosť. Je to však chytrosť úplne svetská a silne hriešna a ktorá veľmi škodí! Existuje naopak kresťanská chytrosť; robiť veci dôvtipne, ale nie so svetským duchom: robiť veci čestne. A to je správne. A to je to, čo hovorí Ježiš, keď pozýva, aby sme boli opatrní ako hady a jednoduchí ako holubice: spojiť tieto dve dimenzie je milosť Ducha Svätého, milosť, o ktorú musíme prosiť. Aj dnes existujú mnohí títo podvodníci, skorumpovaní ľudia… Zraňuje ma, keď vidím ako je korupcia všade rozšírená…
Tretím je verný človek. Profil verného človeka môžeme nájsť v druhom čítaní (1 Tim 2,1-8). Lebo on je ten, ktorý nasleduje Ježiša, ktorý dal seba samého ako výkupné za všetkých, vydal svoje svedectvo podľa Otcovej vôle (porov. v. 5-6). Verný človek je muž modlitby v dvojakom zmysle, ktorý sa modlí za druhých a spolieha sa na modlitbu druhých zaňho, aby «sme mohli žiť tichým a pokojným životom vo všetkej nábožnosti a mravnej čistote» (v. 2). Verný človek môže kráčať so vzpriamenou hlavou.
Aj evanjelium nám hovorí o vernom človeku: o tom, ktorý vie byť verným či už v malých veciach alebo v tých veľkých (porov. Lk 16,10). Božie slovo nás vedie ku konečnému výberu: «Nijaký sluha nemôže slúžiť dvom pánom; pretože buď bude jedného nenávidieť a druhého milovať, alebo jedného sa bude pridŕžať a druhým bude opovrhovať» (Lk 16,13). Podvodník miluje podvody a nenávidí čestnosť. Podvodník miluje úplatky, temné dohody, tie dohody, ktoré sa uzatvárajú v temnote. A to najhoršie je, že on verí, že je čestný. Podvodník miluje peniaze, miluje bohatstvá: bohatstvá sú idolom. A jemu nezáleží na tom – ako hovorí prorok – že šliape po chudobných. Sú to tí, čo majú veľké ,fabriky otrockej práce’. A dnešnom svete je otrocká práca štýlom riadenia.
Drahí bratia, vy, ktorí dnes oslavujete vaše poslanie, aké je vaše poslanie? Vy, ktorí dnes slávite dvesto rokov služby, aj proti podvodom, proti podvodníkom, proti vykorisťovateľom… Spolu so slovami sv. Pavla môžeme povedať: «Aby všetci ľudia boli spasení a poznali pravdu» (1 Tim 2,4). Vaša úloha je zabrániť tomu, aby dochádzalo k strašným činom ako využívanie a podvod. Vašou úlohou je chrániť a šíriť čestnosť, a mnohokrát málo zaplatení. Ďakujem vám za vaše povolanie; ďakujem vám za prácu, ktorú robíte. Viem, že mnohokrát musíte bojovať proti pokušeniam tých, ktorí si vás chcú ,kúpiť’ a som hrdý na to, keď viem, že vaším štýlom je odpoveď: ,Nie, do toho nejdem’. Ďakujem vám za túto službu počas dvoch storočí a želám si, aby obec Vatikánskeho štátu, aby Svätá stolica, od toho posledného až po najvyššieho, brali s uznaním vašu službu; službu, ktorá chráni, službu, ktorej záleží nielen na správnom fungovaní vecí, ale tiež aby sa to robilo s láskou, s citom, a aj riskujúc vlastný život. Nech vás Pán žehná za to všetko. Ďakujem.“