17.1.2018 Stretnutie pápeža Františka s mladými Čile vo svätyni Panny Márie Karmelskej
„Ak nie sme vlastenci – nie nacionalisti, ale vlastenci – neurobíme nič v živote. Chlapci a dievčatá, milujte svoju vlasť, milujte svoje Čile, dajte to najlepšie z vás vášmu Čile.“
Pápež František si s mladými zaspomínal aj na obdobie, keď pôsobil ako biskup: ako vnímal, že mladí majú veľa dobrých myšlienok, no zároveň aj to, že niektorí dospelí s tým majú problém:
„Problémy majú dospelí: keď počúvame tieto ideály, tento nepokoj mladých, s tvárou mudrlantov hovoríme: «Myslí si to, lebo je mladý, veď on dospeje» alebo ešte horšie: «veď on sa skazí»… Teda pozor na to, pretože dospievať znamená rásť, nechať rásť sny a nechať rásť túžby, nestratiť pozornosť a nepredať sa za pár drobných. Toto nie je „dospievanie“. …. Dospievanie, skutočné dospievanie znamená niesť ďalej sny a túžby spoločne, vzájomne sa konfrontovať, diskutovať medzi sebou, ale stále pozerajúc dopredu, nestratiť obozretnosť. Nezanechať tieto túžby. Je to jasné?“ [mladí: „Áno!“].
Ako Svätý Otec ďalej uviedol, práve táto skúsenosť s mladými ho priviedla k myšlienke vyhlásiť synodu o mladých. Hovoril aj o svojej obave z „filtrov“, ktorými prejdú názory mladých skôr ako sa dostanú do Ríma:
„Mám strach z filtrov, pretože veľmi často názory mladých, kým prídu do Ríma, musia prejsť rôznymi spojeniami a tieto návrhy môžu prísť veľmi prefiltrované: nie leteckými spoločnosťami, ale od tých, ktorí ich prepisujú.“
To je dôvod, prečo pápež František pozýva na stretnutia s mladými pred Kvetnou nedeľou, na ktorých sa zúčastnia delegácie „mladých z celého sveta, mladí katolíci aj nekatolíci, mladí kresťania aj mladí z iných náboženstiev. Aj mladí, ktorí nevedia či veria alebo neveria: všetci“.
Pápež poukázal na veľké očakávanie, ktoré má Svätá Matka Cirkev od mladých:
„Cirkev potrebuje, aby ste sa stali duchovne dospelými a mali odvahu povedať: «Toto sa mi páči, táto cesta sa mi zdá správna – a zase: toto nie je dobré, toto nie je most, ale je to múr…». Potom príde Synoda a samozrejme tam budú aj vaši zástupcovia, ale Synodu tvoria biskupi s vaším zastúpením, ktoré všetko zhrnie.“
Svätý Otec porozprával mladým anekdotu. Stretol sa s chlapcom a v kontexte situácie sa ho opýtal, čo mu dokáže pokaziť náladu. Mladík mu odpovedal, že keď sa mu vybije batéria v mobile, alebo keď stratí pripojenie na internet. A na otázku prečo? Odpovedal, že stratí kontakt s tým, čo sa deje, a ocitne sa mimo diania. Tento príbeh priviedol pápeža Františka k určitému prirovnaniu s vierou:
„Sme všetci nadšení, viera sa obnovuje počas duchovnej obnovy, kázňou, návštevou pápeža… viera rastie… a je obdobie kráčania… Ale po počiatočnom nadšení, bez toho aby sme si to uvedomili, začína „zoslabovať signál“ – po troške, a to nadšenie, tá vôľa ostať napojení na Ježiša sa stráca a zostávame bez napojenia, bez batérie.“
Svätý Otec dokreslil tento obraz mladého človeka, ktorý stratí spojenie: Stratí heslo, ktoré mu umožňuje pripojiť sa na „sieť“. A tak mladí strácajú nadšenie, cítia sa nepotrebnými, prestávajú veriť v možnosť zmeny k lepšiemu. A čo v takom prípade?
Pápež František pripomenul slová čilského svätca Alberta Hurtada:
„To, že nikto ťa nepotrebuje, «to je diablova rada», ktorý ťa chce presvedčiť, že za nič nestojíš… ale len preto, aby si nechal veci tak ako sú. … Pretože jediný, kto môže niečo zmeniť v spoločnosti sú mladí, ste to vy.“
Svätý Otec aj poradil mladým ako obnoviť „spojenie“ vložením správneho hesla a opäť použil príklad jezuitského svätého Alberta Hurtada, ktorého heslom bolo: «Čo by urobil Kristus na mojom mieste?». Pápež František vyzval mladých, aby si toto heslo zapísali do svojich mobilov a dobre si ho zapamätali.