16.8.2018 Pápež František povzbudil k podpore pôrodnosti v Taliansku
„Rodina, ktorú vy rôznymi spôsobmi podporujete, je v centre pozornosti Boha ako o tom svedčia celé dejiny spásy,“ povedal pápež František pri stretnutí s členmi talianskeho Fóra prorodinných združení.
Fórum prorodinných združení vzniklo pred 25 rokmi a v súčasnosti združuje 500 rôznych asociácií, ktorých cieľom je podporovať rodinu. Svätý Otec v sobotu 16. júna prijal na osobitnej audiencii ich 150-člennú delegáciu.
Petrův nástupce odložil předem připravený text, protože jej ve srovnání s plamenným úvodním pozdravem předsedy Fóra rodinných asociací shledal „poněkud chladným“, jak sám řekl, a pronesl spatra bezmála půl hodinovou promluvu, v níž se nevyhýbal choulostivým tématům. Mluvit dnes o rodině, vyžaduje odvahu, předeslal.
Nejprve zmínil apoštolskou exhortaci Amoris laetitia, k níž poznamenal:
„Někteří ji redukovali na sterilní kazuistiku »smí se – nesmí se«. Takoví nic nepochopili.“
Exhortace neskrývá problémy, ale překračuje kazuistiku, pokračoval. Je však třeba číst čtvrtou kapitolu, která já jádrem dokumentu a podává všední spiritualitu manželství.
„Rodina je krásné dobrodružství a dnes, což říkám s bolestí, vidíme, že svatba a založení rodiny je pokládáno za jakousi loterii. Buď vyjde anebo nevyjde, což je obrovská povrchnost, protože rodina, obraz Boží, je ten největší dar, který byl lidstvu dán.“
Potom Svatý otec řekl:
„Dnes – a je to bolestné – se mluví o diverzifikovaných rodinách, různých typech rodin. Ano, je pravda, že rodina je slovo, které se užívá v přeneseném smyslu. Je rodina rostlinného či živočišného druhu. Avšak rodina jakožto Boží obraz je pouze jedna.“
Může se stát, že muž a žena nejsou věřící, ale pokud se mají rádi a spojí se v lásce a založí rodinu, jsou obrazem a podobou Boha, i když nevěří. Je to mystérium. Svatý Pavel to nazývá velkým tajemstvím (Ef 5,32), velkou svátostí.
Papež neváhal zmínit také smutnou otázku interrupcí:
„Slyšel jsem, že je prý v módě nebo že je běžné, když se během prvních měsíců těhotenství dělají vyšetření a zdá se, že dítě by na tom nemuselo být dobře, nabízí se nejprve řešení: »dáme jej pryč«. Vražda dětí; za účelem poklidného života se likviduje nevinný. V minulém století byl celý svět pohoršen tím, co dělali nacisté. Dnes činíme totéž v bílých rukavičkách.“
Burcoval papež František, který však většinu své promluvy členům italského Národní centra pro rodinu věnoval praxi manželského a rodinného soužití, jak ji podal v již zmíněné čtvrté kapitole apoštolské exhortace Amoris laetitia.
V pripravenom príhovore, ktorý pápež František odovzdal prítomným na papieri, nazval ich organizáciu „rodinou rodín“, ktorej charakteristickou úlohou je chrániť vo verejnom priestore práva rodiny a zároveň pracovať v prospech spoločného dobra.
Rodina je okno k Božiemu tajomstvu lásky
V odovzdanom texte publikovanom vatikánskym tlačovým strediskom pápež František poukazuje na poslanie, ktoré rodine dal samotný Boh:
„Rodina, ktorú vy rôznymi spôsobmi podporujete, je v centre pozornosti Boha, ako o tom svedčia celé dejiny spásy. Podľa tajuplného Božieho zámeru, vzájomné dopĺňanie sa a láska medzi mužom a ženou ich robia spolupracovníkmi Stvoriteľa, ktorý im zveruje úlohu plodiť nové ľudské bytosti a starať sa o ich rast a výchovu. Ježišova láska k deťom, jeho synovský vzťah s nebeským Otcom, jeho obrana manželského zväzku, ktorý vyhlasuje za posvätný a nerozlučiteľný, naplno odhaľujú miesto rodiny v Božom pláne: byť kolískou života a prvým miestom prijatia a lásky. Rodina má zásadnú rolu v povolaní človeka a je ako okno, ktoré sa otvára dokorán na tajomstvo samotného Boha, ktorý je Láska v jednote a trojici Osôb.“
Logikou individualizmu rodinu nepochopíme
Ako je to s pochopením pravej hodnoty rodiny v súčasnosti, opísal pápež František týmito slovami:
„Náš svet, často pokúšaný a vedený individualistickou a egoistickou logikou, nezriedka stráca chápanie zmyslu a krásy stabilných väzieb, záväzku voči ľuďom, starostlivosti bez podmienok, prijatia zodpovednosti za druhého, nezištnosti a daru seba samého. Z tohto dôvodu má ťažkosti porozumieť hodnote rodiny a končí to pri jej vnímaní podľa rovnakej logiky ako tá, ktorá uprednostňuje jednotlivca pred vzťahmi a spoločným dobrom. A to napriek tomu, že v posledných rokoch ekonomickej krízy rodina predstavovala najsilnejší tlmič sociálnych šokov, schopná prerozdeliť zdroje podľa potrieb každého.“
Radosť je základ svedectva o hodnote rodiny
Svätý Otec povzbudil členov Fóra prorodinných združení, aby vydávali svedectvo radosti, o ktorej písal aj vo svojej posynodálnej apoštolskej exhortácii o láske v rodine Amoris laetitia:
„V skutočnosti neexistuje žiaden lepší argument, ako radosť, ktorá vychádzajúc z vnútra dokazuje hodnotu myšlienok a prežitého a poukazuje na poklad, ktorý sme objavili a chceme sa s ním deliť.“
Deti sú najväčšou investíciou pre krajinu
Pápež František poďakoval prítomným za všetko, čo robia v prospech rodín a povzbudil ich v ďalších aktivitách:
„Neunavte sa podporovať nárast pôrodnosti v Taliansku, robiac citlivejšími inštitúcie a verejnú mienku na dôležitosť daru života, aby politika a štruktúry boli viac otvorené na dar detí. Je to skutočný paradox, že narodenie detí, ktoré je najväčšou investíciou krajiny a prvou podmienkou jej budúcej prosperity, stáva sa často pre rodiny príčinou chudoby, z dôvodu slabej podpory, aká sa im dostáva alebo neefektívnosti mnohých služieb.
Tieto a ďalšie problémy sa musia riešiť s vytrvalosťou a láskou, dokazujúc, že citlivosť, akú prechovávate voči rodine nemá byť nálepkovaná ako konfesionálna a tak krivo obviňovaná zo zaujatosti. Zakladá sa naopak na dôstojnosti ľudskej osoby, a preto môže byť uznaná a zdieľaná všetkými, ako sa to deje, keď sa aj v inštitucionálnych kontextoch poukazuje na „faktor rodiny“ ako prvok politického a operatívneho hodnotenia, znásobujúci ľudské, ekonomické a sociálne bohatstvo.“