15.6.2018 Pápež vyzdvihol hodnotu práce pre šťastie a naplnenie človeka
„Nemôžeme byť šťastní bez možnosti ponúknuť vlastný príspevok k budovaniu spoločného dobra“ – tieto slová adresoval pápež František 600 členom Talianskej federácie osôb verejne ocenených za príkladnosť v práci (Maestri del Lavoro), ktorých prijal v piatok 15. júna na osobitnej audiencii.
Ide o osoby vyznačujúce sa odbornosťou, pracovitosťou a dobrou morálkou. V týchto dňoch sa zišli na konferencii na tému vzťahu medzi oblasťou práce a bohatým prírodným, umeleckým a kultúrnym dedičstvom Talianska.
Ako vysvetlil Svätý Otec, práca je súčasťou Božieho plánu s človekom:
„Už od historickej encykliky Rerum novarum pápeža Leva XIII. sociálna náuka Cirkvi postavila prácu do centra otázok týkajúcich sa spoločnosti. Práca je jadrom povolania, ktoré Boh dal človeku, totiž aby pokračoval v jeho stvoriteľskej činnosti a prostredníctvom svojej slobodnej iniciatívy a svojho úsudku uplatňoval nadvládu nad ostatným stvorením, ktorá sa však neprejavuje despotickým zotročovaním, ale harmóniou a úctou.”
Nádej je prvým a základným právom človeka
Boží plán, založený na souladu, však stojí v příkrém rozporu se současným stavem lidstva a stvoření, které hluboce poznamenal hřích, nepřátelství, sobectví a slepé prosazování sebe sama. Mnozí lidé, a zejména mladí, jsou vytěsňováni na okraj společnosti, kde trpí absencí kladných budoucích vyhlídek a kde vyhasíná jejich naděje. Nádej je prvým a základným právom človeka:
„Nádej v lepšiu budúcnosť sa vždy odvíja od vlastnej aktivity a podnikavosti človeka, teda od jeho vlastnej práce, a nikdy nie čisto len z materiálnych prostriedkov, ktorými disponuje. Schopnosť zaistiť plnosť života a osobnú realizáciu totiž nespočíva ani v nejakej ekonomickej istote, ani v nejakej forme sociálneho zaistenia. Nemôžeme byť šťastní bez toho, že budene mať možnosť ponúknuť vlastný príspevok, či už malý alebo veľký, k budovaniu spoločného dobra.“ Každý člověk může – ba dokonce musí! – dodat svůj vklad, aby tak neskončil v pasivitě anebo neměl pocit, že se nepodílí na sociálním životě.”
Obnoviť prácu v etickom zmysle znamená obnoviť celú spoločnosť
Z tohoto důvodu společnost, která se nezakládá na práci a konkrétně ji nepodporuje, odsuzuje sama sebe k atrofii a narůstání sociálních rozdílů. Naopak společnost, která se snaží zužitkovat potenciál každého muže a ženy všech věkových kategorií, těží z nevyčerpatelného lidského kapitálu a podle Božího plánu každému umožňuje, aby se stal strůjcem svého osudu.
“Jako primární se zde proto jeví mravní problematika, kterou vaše nadace oprávněně umístila do středu své existence a která se inspiruje «korektností, odpovědností a transparentností» Předsevzali jste si, že tyto principy budete naplňovat životem, svědčit o nich a šířit je v sociálním kontextu, zejména pak pracovním.
„Obnoviť prácu v etickom zmysle znamená obnoviť celú spoločnosť, skoncovať s podvodmi a lžou, ktoré ako jed otravujú trh, občianske spolužitie a aj samotný život ľudí, osobitne tých najslabších. Svědectví lidských a evangelních hodnot za všech souvislostí a okolností vyžaduje snahu o důslednost ve vlastním životě. Je zapotřebí pojímat celek svého života jako poslání – harmonické poslání.”
.
“Jako primární se zde proto jeví mravní problematika, kterou vaše nadace oprávněně umístila do středu své existence a která se inspiruje «korektností, odpovědností a transparentností» (Etický kodex Federace Mistrů práce, čl.1). Předsevzali jste si, že tyto principy budete naplňovat životem, svědčit o nich a šířit je v sociálním kontextu, zejména pak pracovním.