15.3.32015 Svätý Otec na štvrtú pôstnu nedeľu: Boh je bohatý na milosrdenstvo TK KBS, RV jb, ml; pz
„Drahí bratia a sestry, dobrý deň!
Dnešné evanjelium nám predkladá Ježišove slová Nikodémovi: «Veď Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna» (Jn 3,16). Keď počúvame toto slovo, upriamujeme pohľad nášho srdca na ukrižovaného Ježiša a cítime vo svojom vnútri, že Boh nás miluje, miluje nás opravdivo a miluje nás tak veľmi! Tu máme najjednoduchšie vyjadrenie, ktoré zhŕňa celé evanjelium, celú vieru, celú teológiu: Boh nás miluje z nezištnej a bezhraničnej lásky.
Takto nás miluje Boh a túto lásku Boh ukazuje najmä vo stvorení, ako to hlása liturgia vo Štvrtej eucharistickej modlitbe: «Stvoril si všetko, aby si svoje stvorenia bohato obdaril požehnaním a mnohé z nich oblažil jasom svojho svetla». Počiatkom sveta je len slobodná a štedrá láska Otca. Sv.
Irenej, svätec prvých storočí, píše: «Boh nestvoril Adama preto, že by bol potreboval človeka, ale preto, aby mal niekoho, komu by daroval svoje dobrodenia» (Adversus haereses, IV,14,1). Takáto je Božia láska.
Štvrtá eucharistická modlitba pokračuje takto: «A keď pre svoju neposlušnosť [človek] stratil tvoje priateľstvo, neponechal si ho v moci smrti, ale milosrdne si pomáhal všetkým, aby ťa hľadali a našli.» [Boh] prišiel v ústrety so svojím milosrdenstvom. Ako pri stvorení, tak aj v nasledujúcich etapách dejín spásy sa jasne ukazuje nezištnosť Božej lásky:
Pán si volí svoj ľud nie preto, že by si to zaslúžil, ale pretože je najmenší medzi všetkými národmi – ako sám hovorí. A keď prišla «plnosť času», aj napriek tomu, že ľudia viac ráz porušili zmluvu, Boh miesto toho, aby ich opustil, uzavrel s nimi nový zväzok, v Ježišovej krvi – zväzok novej a večnej zmluvy – zväzok, ktorý nič nebude môcť pretrhnúť.
Svätý Pavol nám pripomína: «Boh, bohatý na milosrdenstvo – nikdy
nezabudnime: je bohatý na milosrdenstvo – pre svoju nesmiernu lásku, ktorou nás miluje, hoci sme boli pre hriechy mŕtvi, oživil nás s Kristom» (Ef 2,4). Kristov kríž je najvyšším dôkazom milosrdenstva a lásky Boha k nám:
Ježiš nás miloval až «do krajnosti» (Jn 13,1), čo znamená nielen až do posledného okamihu svojho pozemského života, ale až do najvyššej miery svojej lásky. Ak nám vo stvorení Otec dal dôkaz svojej nesmiernej lásky darujúc nám život, v utrpení a smrti svojho Syna nám dal dôkaz nad dôkazy:
prišiel trpieť a zomrieť pre nás. Také veľké je Božie milosrdenstvo. On nás miluje, odpúšťa nám. Boh odpúšťa všetko, Boh odpúšťa ustavične.
Nech nám Mária, ktorá je Matkou milosrdenstva, vloží do srdca istotu, že sme milovaní Bohom. Nech je nám nablízku v ťažkých chvíľach a nech nám dá city svojho Syna, aby naše pôstne putovanie bolo zakúsením odpustenia, prijatia a lásky.“
Po modlitbe spolu s veriacimi prítomnými na Námestí sv. Petra Svätý Otec reagoval na tragické správy o dvoch výbušninových útokoch na kresťanské kostoly v Lahore na severovýchode Pakistanu:
„Drahí brata a sestry, s veľkou bolesťou som prijal správu o dnešných teroristických útokoch na dva kostoly v meste Lahore v Pakistane, ktoré zanechali početných mŕtvych a zranených. Sú to kresťanské kostoly.
Kresťania sú prenasledovaní. Naši bratia vylievajú krv len preto, že sú kresťanmi. Zároveň s uistením o mojej modlitbe za obete a za ich rodiny, prosím Pána, vyprosujem od Pána, prameňa každého dobra, dar pokoja a svornosti pre túto krajinu. Kiež sa skončí toto prenasledovanie namierené
proti kresťanom, ktoré sa svet snaží skrývať, a kiež zavládne pokoj.“
Pápež ďalej krátko pozdravil jednotlivé skupiny prítomné na modlitbe. V závere vyjadril svoju blízkosť obyvateľom súostrovia Vanuatu v Tichom oceáne, ktoré zasiahol silný cyklón: „Modlím sa za zosnulých, za zranených a tých, čo sú bez strechy nad hlavou. Ďakujem všetkým, čo sa urýchlene zmobilizovali na záchranu a pomoc.“