14.6.2019 Ropní a uhoľní priemyselníci hovorili s pápežom o transformácii energetiky
Manažéri, investori a experti, vedúci predstavitelia svetových ropných a uhoľných spoločností sa znovu po roku stretli v Ríme, aby na pozvanie z Vatikánu diskutovali o ekológii vo svete a stretli sa s pápežom Františkom.
Medzi desiatky ropných priemyselníkov a zástupcov energetických spoločností prišiel pápež František priamo do rokovacej sály. Ako zvyčajne sa podujatie konalo v Letohrádku Pia IV. vo Vatikánskych záhradách.
Svätý Otec im poďakoval za „sústavné úsilie spolupracovať v duchu solidarity na podporovaní konkrétnych krokov na ochranu našej planéty“ a pripomenul kritický charakter momentu, v ktorom sa planéta nachádza. Klimatická kríza od nás vyžaduje bezprostredné konanie tu a teraz:
„Dnešná ekologická kríza, najmä zmena klímy, ohrozuje samotnú budúcnosť ľudskej rodiny, a toto nie je zveličovanie. Príliš dlho sme kolektívne ignorovali plody vedeckej analýzy, a «katastrofické predpovede už nemožno vnímať s pohŕdaním a iróniou» (Laudato si‘, 161).Akákoľvek diskusia o klimatických zmenách a energetickom prechode musí preto prevziať tie najlepšie výsledky vedeckého výskumu, ktoré sú dnes k dispozícii, a nechať sa nimi hlboko dotknúť.“
Pápež František vyzdvihol význam osobitnej správy Medzivládneho panelu pre klimatické zmeny (IPCC 2018) o logike a dosiahnuteľnosti limitu 1,5°C, ktorá jasne upozorňuje, že máme len asi desaťročie, aby sme dokázali ohraničiť globálne otepľovanie. Pripomenul, že vzhľadom na klimatickú krízu musíme prijať vhodné opatrenia, aby sme sa vyhli vážnej nespravodlivosti voči chudobným a budúcim generáciám:
„Ako ukazuje súčasná situácia, chudobní sú tí, ktorí sú najviac zraniteľní voči hurikánom, suchám, povodniam a iným extrémnym poveternostným udalostiam (…) Budúce generácie sa zároveň chystajú zdediť veľmi zničený svet. Naše deti a vnúčatá by nemali platiť za nezodpovednosť našej generácie.
Prepáčte, ale toto chcem zdôrazniť: oni, naše deti a vnúčatá by nemali platiť, nie je to spravodlivé, aby oni platili cenu našej nezodpovednosti. V skutočnosti, ako je čoraz zrejmejšie, mladí ľudia požadujú zmenu. «Budúcnosť je naša!», kričia dnes mladí, a majú pravdu.“
Dialóg stretnutia zástupcov svetových ropných a uhoľných spoločností bol zameraný na tri vzájomne prepojené body: korektná transformácia od fosílnych palív k obnoviteľným energiám, cena uhlia a transparentnosť v informovaní o klimatických rizikách. Svätý Otec podotkol, že „korektná transformácia si vyžaduje zvládnuť sociálny a zamestnanostný dopad prechodu na nízkouhlíkovú spoločnosť. Vyjadril presvedčenie, že tento proces sa dá zvládnuť:
„Ak je správne vedená, táto transformácia môže vytvoriť nové pracovné príležitosti, znížiť nerovnosť a zvýšiť kvalitu života ľudí postihnutých zmenou klímy. Po druhé, cenová politika uhlia má zásadný význam, ak chce ľudstvo rozumne využívať zdroje stvorenstva. ( Nedostatočné riešenie emisií oxidu uhličitého viedlo k obrovskému dlhu, ktorý budú musieť aj s úrokmi splatiť tí, ktorí prídu po nás. Užitie spoločných prírodných zdrojov možno označiť za etické jedine vtedy, ak predpokladá transparentné ocenenie hospodárskych a spoločenských nákladov, ktoré majú hradiť užívatelia týchto zdrojov, a nie iné národy či budúce generácie.) Transparentnosť pri nahlasovaní klimatických rizík je nevyhnutná, pretože hospodárske zdroje sa musia využívať tam, kde môžu priniesť čo najväčšie dobro.“
Otvorená komunikácia je preto v záujme všetkých a môže prispieť k premiestneniu finančného kapitálu do oných miest, ktoré ľudskej inteligencii poskytujú väčšie tvorivé a inovatívne možnosti, pričom chráni životné prostredie a zároveň vytvára viac pracovných príležitostí.
Drahí priatelia, čas plynie! Naše úvahy by mali prekročiť obyčajné prieskumy toho, čo by sa mohlo urobiť, a zamerať sa na to, čo je odteraz nevyhnutné vykonať. Čakanie na to, až sa druhí ujmú iniciatívy, je prílišným luxusom, aký si nemôžeme dovoliť. To isté platí o uprednostňovaní krátkodobého hospodárskeho prospechu. Klimatická kríza si vyžaduje rozhodnú akciu, a to teraz a tu. Cirkvi plne záleží na tom, aby si splnila svoju úlohu. Pri našom minulom stretnutí som vyslovil znepokojenie nad tým, aby užívanie energie nezničilo civilizáciu. Dnes je nevyhnutná radikálna energetická tranzicia, aby sme zachránili náš spoločný domov. Doteraz máme nádej a zostáva čas na to, aby sme zabránili najhorším následkom klimatických zmien. Vieme totiž, že ľudské bytosti, ktoré sú schopné najväčšieho úpadku, sa tiež môžu premôcť, opäť sa rozhodnúť pre dobro a samy seba obnoviť