Vážený pán prezident,
ctení predstavitelia vlády,
Vaše Eminencie, Vaše Excelencie,
drahí priatelia,
ďakujem vám za vaše srdečné prijatie. Už dlhšie som čakal na túto návštevu Srí Lanky a na dni, ktoré spoločne strávime. Srí Lanka je známa vďaka svojim prírodným krásam ako perla Indického oceánu. No známym sa tento ostrov stal predovšetkým srdečnosťou svojho ľudu a bohatou rozmanitosťou jeho kultúrnych a náboženských tradícií.
Vážený pán prezident, vyjadrujem Vám svoje blahoprianie k vašej novej zodpovednosti. Pozdravujem dôstojných členov vlády a spoločenských predstaviteľov, ktorí nás poctili svojou prítomnosťou. Osobitne som vďačný za prítomnosť popredných náboženských predstaviteľov, ktorí zastávajú v živote tejto krajiny tak dôležitú úlohu. A prirodzene chcem vyjadriť svoje uznanie samotným veriacim, členom zboru, ako aj mnohým tým, ktorí sa pričinili o to, aby sa táto návšteva mohla uskutočniť. Ďakujem z hĺbky srdca všetkým za vašu láskavosť a pohostinnosť.
Moja návšteva Srí Lanky je predovšetkým pastoračná. Prichádzam ako všeobecný pastier Katolíckej cirkvi, aby som sa s katolíkmi tohto ostrova stretol, povzbudil ich, ako aj preto, aby som sa s nimi modlil. Ústredným bodom tejto návštevy bude kanonizácia blahoslaveného Jozefa Vaza, ktorého príklad kresťanskej lásky a úcty ku každému človeku bez rozdielu národnosti či náboženstva nás neprestáva inšpirovať a vyučovať ešte aj dnes. Avšak moja návšteva chce byť tiež vyjadrením lásky a starostlivosti, ktorú má Cirkev o všetkých Srílančanov a chce potvrdiť túžbu katolíckej komunity aktívne participovať na živote tejto spoločnosti.
Pretrvávajúcou tragédiou nášho sveta je, že mnohé komunity sú medzi sebou vo vojne. Neschopnosť dospieť k zmiereniu rozdielností a starých či nových sporov, spôsobila vznik etnických a náboženských napätí často sprevádzaných výbuchmi násilia. Po dlhé roky bola Srí Lanka svedkom hrôz spojených s občianskym konfliktom, no teraz sa usiluje o zachovanie mieru a liečenie rán z minulých rokov. Prekonať trpkosť zo zdedenej nespravodlivosti, nevraživosti a nedôvery, ktorú po sebe zanechalo obdobie konfliktu, nie je ľahkou úlohou. Dá sa to iba premáhaním zla dobrom (porov. Rim 12,21) a pestovaním čností, ktoré vedú k zmiereniu, solidarite a pokoju. Proces obnovy si okrem iného vyžaduje aj úsilie o dosiahnutie pravdy, nie však s cieľom jatriť staré rany, ale oveľa viac ako nevyhnutného prostriedku ich uzdravenia, prostriedku na dosiahnutie spravodlivosti a jednoty.
Drahí priatelia, som presvedčený, že stúpenci rôznych náboženských tradícií majú zohrať podstatnú úlohu v delikátnom procese zmierovania a obnovy, ktorý v tejto krajine prebieha. Aby sa tento proces mohol naplno uskutočniť, je potrebné, aby všetci členovia spoločnosti navzájom spolupracovali; aby mohli všetci vysloviť svoj názor. Všetci musia byť slobodní pri vyjadrovaní vlastných starostí, potrieb, ambícií i obáv. No nadovšetko musia byť pripravení akceptovať jeden druhého, rešpektovať oprávnenú rozličnosť a učiť sa žiť ako jedna rodina. Vždy, keď sa ľudia navzájom pokorne a otvorene počúvajú, môžu vyjsť na povrch spoločné hodnoty a ašpirácie. Rozličnosť sa viac nebude vnímať ako hrozba, ale ako zdroj obohatenia. A ešte jasnejšie sa tak ukáže cesta smerom k spravodlivosti, zmiereniu a súladu v spoločnosti.
V tomto zmysle musí veľké dielo obnovy zahŕňať zlepšenie infraštruktúr a starostlivosť o materiálne potreby, no tiež – a to predovšetkým – podporovanie ľudskej dôstojnosti, rešpektovania ľudských práv a plného spoločenského začlenenia každého jednotlivca. Vyjadrujem žičenie, aby politickí, náboženskí a kultúrni predstavitelia Srí Lanky, zvažujúc každé svoje slovo a skutok s ohľadom na dobro a ozdravenie, ktoré z neho vzíde, prinášali trvalý príspevok k materiálnemu a duchovnému rozvoju srílanského ľudu.
Pán prezident, drahí priatelia, ešte raz vám ďakujem za vaše privítanie. Kiež sú nastávajúce dni, ktoré spoločne prežijeme, dňami priateľstva, dialógu a solidarity. Zvolávam na Srí Lanku, perlu Indického oceánu, hojné Božie požehnanie a modlím sa, aby jej nádhera žiarila pre dobro prosperity a pokoja všetkých jej obyvateľov.
13.1.2015 Príhovor pápeža Františka na medzináboženskom stretnutí v Kolombe
Drahí priatelia,
som vďačný za možnosť byť prítomný na tomto stretnutí, ktoré tu okrem iných zhromaždilo štyri najväčšie náboženské komunity, ktoré tvoria integrálnu súčasť života Srí Lanky: budhistickú, hinduistickú, islamskú a kresťanskú. Ďakujem vám za vašu prítomnosť a za vaše srdečné privítanie. Ďakujem aj všetkým tým, ktorí obetovali modlitby a požehnania a osobitne vyjadrujem moju vďačnosť biskupovi Klétovi Chandrasirimu Pererovi a ctenému Vigithasirimu Niyangodaovi Therovi za ich srdečné slová.
Prišiel som na Srí Lanku po stopách mojich predchodcov, pápežov Pavla VI. a Jána Pavla II., aby som ukázal veľkú lásku a starostlivosť, ktorú má Katolícka cirkev voči Srí Lanke. Pre mňa je osobitnou milosťou môcť navštíviť miestnu katolícku komunitu, upevniť ju vo viere v Krista, modliť sa s ňou a mať účasť na jej radostiach i utrpeniach. A rovnako je pre mňa milosťou byť tu s vami všetkými, mužmi a ženami týchto veľkých náboženských tradícií, ktorí spolu s nami zdieľate túžbu po múdrosti, pravde a svätosti.
Katolícka cirkev počas II. vatikánskeho koncilu vyjadrila svoj hlboký a trvalý rešpekt k iným náboženstvám. Vyhlásila, že „nezavrhuje nič z toho, čo je v týchto náboženstvách pravdivé a sväté. S úprimnou úctou hľadí na spôsoby konania a správania, na pravidlá a učenia“ (Nostra aetate, 2). Z mojej strany chcem potvrdiť úprimný rešpekt Cirkvi voči vám, vašim tradíciám a vašej viere.
V tomto duchu rešpektu Katolícka cirkev túži spolupracovať s vami a so všetkými ľuďmi dobrej vôle pre blaho všetkých Srílančanov. Dúfam, že moja návšteva povzbudí a prehĺbi rôzne formy medzináboženskej a ekumenickej spolupráce, ktoré sa začali v posledných rokoch.
Tieto chvályhodné iniciatívy ponúkli príležitosť k dialógu, ktorý je zásadne dôležitý, ak sa chceme poznať, pochopiť a rešpektovať jeden druhého. Ale ako učí skúsenosť, aby bol takýto dialóg a stretnutie účinným, musí byť založený na plnej a pravdivej prezentácii našich presvedčení. Samozrejme takýto dialóg zvýrazní, aké rozdielne sú naše viery, tradície a prax. No ak sme čestní pri predstavovaní našich presvedčení, budeme schopní jasnejšie vidieť to, čo máme spoločné. Otvoria sa nové cesty pre vzájomnú úctu, spoluprácu a aj priateľstvo.
Takýto pozitívny rozvoj v medzináboženských a ekumenických vzťahoch má osobitný a urgentný význam na Srí Lanke. Počas mnohých rokov muži a ženy tejto krajiny boli obeťami občianskeho boja a násilia. Teraz je potrebné uzdravenie a jednota, nie ďalšie konflikty alebo rozdelenia. Samozrejme podpora uzdravenia a jednoty je vznešeným úsilím, ktoré prislúcha tým, ktorým leží na srdci dobro národa a celej ľudskej rodiny. Mám nádej, že medzináboženská a ekumenická spolupráca ukáže, že ľudia na to, aby mohli žiť v harmónii so svojimi bratmi a sestrami, nemusia zanechať vlastnú identitu, či už etnickú, alebo náboženskú.
Akými mnohorakými spôsobmi môžu nasledovníci rôznych náboženstiev plniť túto službu! Ako veľa je tých potrieb, ktorých sa treba ujímať s uzdravujúcim balzamom bratskej solidarity! Myslím tu osobitne na materiálne a duchovné potreby chudobných, zúbožených a všetkých tých, ktorí netrpezlivo očakávajú slovo útechy a nádeje. Myslím tu aj na mnohé rodiny, ktoré stále oplakávajú stratu svojich príbuzných.
Predovšetkým, v tomto okamihu dejín vášho národa, koľko ľudí dobrej vôle sa snaží znova vybudovať morálne základy celej spoločnosti! Nech rastúca spolupráca medzi predstaviteľmi rôznych náboženských komunít nájde svoje vyjadrenie v úsilí postaviť zmierenie medzi všetkými Srílančanmi do stredu každej snahy o obnovu spoločnosti a jej inštitúcií. V záujme pokoja, nikdy neslobodno pripustiť, aby náboženské vierovyznania boli zneužívané na násilie a na vojnu. Musíme byť jasní a nie dvojznační vo výzvach k našim komunitám, aby naplno žili príkazy pokoja a spolunažívania, ktoré sú prítomné v každom náboženstve a aby odsúdili násilné skutky, ak sa páchajú.
Drahí priatelia, ešte raz vám ďakujem za vaše veľkodušné prijatie a za vašu pozornosť. Nech toto bratské stretnutie upevní všetkých nás v úsilí žiť v harmónii a šíriť požehnanie pokoja.