12.9.2015 Pápež členom kooperatívnej banky: Šíriť ekonómiu čestnosti
Svätý Otec dnes v Aule Pavla VI. prijal na audiencii členov kooperatívnej úverovej banky Banca di Credito Cooperativo di Romas rodinami pri príležitosti 60. výročia jej založenia. Ide o najväčšiu spoločnosť tohto typu v Taliansku. Ako povedal, Cirkev dobre pozná hodnotu kooperatív, pri základoch ktorých častokrát stáli kňazi, či veriaci laici vedení kresťanskou solidaritou. Prítomným súhrnne pripomenul sedem bodov, ktoré zdôraznil aj členom kooperatívnych družstiev, s ktorými sa stretol už vo februári:
4.Uľahčovať a podporovať život rodín a predkladať kooperatívne a vzájomne nápomocné riešenia per spravovanie spoločných dobier, ktoré sa nesmú stať vlastníctvom len niekoľkých, ani predmetom špekulácií.
Takto papež František načrtnul specifické poslání družstevního podnikání. Připomněl pak, že Banca di Credito Cooperativo je největší družstevní spořitelnou v Itálii a dodal:
„Může se stát, že nějaká jiná družstevní spořitelna vás předstihne. To však není ta největší výzva. Nejdůležitější výzvou je stát se opravdovou kooperativou a být stále opravdovější. To je opravdová výzva a to znamená usnadňovat aktivní účast členů. Konať spoločne a konať pre druhých“,
„Vést banku, řekl papež, je delikátní řemeslo, které je velice náročné. Družstevní banka však musí být něčím víc, musí sa snažiť sa poľudštiť ekonomiku, spojiť efektívnosť so solidaritou.“
Ďalším slovom, ktoré vyzdvihol Svätý Otec, je subsidiarita – spojiť sily pri riešení problémov, avšak nie na úkor druhých. „Toto je subsidiarita: nezaťažovať inštitúcie, a teda štát, keď sa problémom dá čeliť vlastnými silami, zodpovednosťou“,Proto je důležité, abyste pokračovali v integraci družstevních bank v Itálii. Nejenom proto, že – jak se říká – v jednotě je síla, ale proto, že je třeba myslet ve velkém a rozšiřovat horizonty.“
. Znakom dobrých kooperatív je tiež podľa Svätého Otca dobročinnosť a vzájomnosť.
Ako povedal, dôležité je vždy „stavať do centra ľudí, mladých a rodiny“. U počátků venkovských kampeliček byla vždycky snaha podpořit další iniciativy poskytující práci. V dnešní velké nezaměstnanosti, poznamenal papež, je především třeba podporovat rodiny a pomocí mikrokreditů a dalšími způsoby tak polidšťovat ekonomii“. Prítomných povzbudil ku kreativite a k vernosti v rámci kooperačnej činnosti a zaprial im veľa radosti, ktorá sprevádza tých, ktorí pracujú v prospech všeobecného dobra. S členmi kooperatívnej úverovej banky sa rozlúčil slovami: „A nech je to jasné – nežiadam od vás peniaze, prosím vás o modlitby za mňa…“