11.6.2016 Pápež František na stretnutí so zdravotne postihnutými: Rozdielnosti sú bohatstvom
– Rozdielnosť je výzva, ktorá nás posúva ďalej. Treba sa bez strachu vzájomne obdarúvať a v každom spoločenstve rozvíjať pastoráciu načúvania a prijatia. Tak znel hlavný odkaz pápeža Františka, ktorý sa dnes v Aule Pavla VI. prihovoril približne 650 účastníkom Kongresu pre zdravotne postihnutých. Podujatie v rámci Jubilea chorých pripravila Konferencia biskupov Talianska (CEI).
Svätý Otec František odložil pripravený príhovor a spontánne odpovedal na položené otázky.
„V rôznosti je bohatstvo – ja mám niečo, ty máš niečo iného a obaja vytvárame niečo ešte krásnejšie a väčšie, aby sme šli stále ďalej..“ „Predstavme si, že by sme boli všetci rovnakí: to by bolo nudné. Nudný svet! Je pravda, že existujú rozdielnosti, ktoré sú bolestné, všetci poznáme tie, ktoré sú zakorenené v niektorých chorobách… ale aj tie rozdielnosti nám pomáhajú, posúvajú nás vpred a obohacujú nás. Preto, nemajte nikdy strach z odlišností: práve to je cesta, aby sme boli lepší, aby sme boli krajší a bohatší“.
Recept na lepší svet Petrov nástupca vidí v tom, že „dáme do spoločného to, čo máme“. V odpovedi na otázku ako treba hľadieť na vzájomné rozdielnost imedzi ľuďmi poukázal na bežný príklad zo života, ktorým je úprimné zovretie ruky. Pokud mají lidé společně jít dál, je nutné sdílení, dodal Svatý otec na příkladu podané ruky: „Je to skoro bezděčné gesto, které je nicméně velmi hluboké. Když někomu stisknu ruku, sdílím s ním to, co mám, on činí totéž a oba můžeme růst“, vysvětlil.. Príhovor pápeža niekoľkokrát prerušili deti s Downovým syndrómom, ktoré sa spontánne k Svätému Otcovi priblížili. On ich srdečne objal a pokračoval v odpovediach.
Další otázku kladla žena na invalidním vozíku, která chtěla vědět, proč nemocní a postižení nejsou někdy plně zapojeni do farnosti, nemohou se účastnit mše svaté a přistupovat ke svátostem. Tato otázka mne vyvedla z míry, reagoval papež“. Pokud bych totiž měl říci to, co si myslím…Otázka byla sice kratičká, ale velmi ostrá. Mluvila o tom nejhorším, co mezi námi existuje – diskriminaci. Je skutečně špatné, když lidi, kteří nejsou jako my, posíláme jinam. Chceš chodit na katechismus? Jistě, ale ne v této farnosti, ta je pro ty, co se nijak neodlišují.“
Je taková farnost dobrá?, ptal se papež přítomných. A po hlasitém záporu dodal: Její farář se musí obrátit. V každé farnosti by měla být možnost, jak se připravit na první svaté přijímání kupříkladu ve znakovém jazyce, pokračoval papež a odkázal ke sv. Piu X, který pohoršil svým důrazem na časné svaté přijímání dětí. „Učinil tak z různosti jednotu, protože věděl, že dítě chápe jinak a že odlišnost vede k jinému vnímání“, komentoval papež František.
„,. Všetci máme rovnakú možnosť rásť, pokračovať v púti, napredovať, milovať Pána, robiť dobro, rozumieť kresťanskej náuke a všetci máme tú istú možnosť prijímať sviatosti… Ak chceš ísť na sväté prijímanie, musíš mať prípravu, a ak nerozumieš tomu jazyku, napríklad ak si nepočujúci, musíš mať možnosť v tej farnosti pripraviť sa v posunkovej reči. Vo farnosti, na omši, vo sviatostiach, sú si všetci rovní, lebo všetci majú toho istého Pána, Ježiša; tú istú mamu, Máriu“.
25-ročná Serena na vozíčku, ktorá sa spolu s ďalšími mladými zo svojej farnosti pripravuje na Svetové dni mládeže, položila pápežovi otázku, ako pomôcť zdravotne postihnutým, aby ich vo farnostiach lepšie prijali a vytvorili im vhodnejšie podmienky na prijatie. Svätý Otec odpovedal:
„To, čo musí kňaz, ktorému pomáhajú laici, katechéti a toľko ďalších ľudí urobiť je pomôcť všetkým k chápaniu: pochopiť vieru, pochopiť lásku, pochopiť ako byť priateľom, pochopiť rozdielnosti“.
Kněz, který se brání tím, že on sice všechny chápe, ale nikoli všichni jsou schopni pochopit jeho, může rovnou zavřít kostel. Buď přijme všechny, anebo nikoho“, zdůraznil papež. „Myslím, že v pastoraci se dnes dělá mnoho dobrého a pěkného – v katechezi, liturgii, pro nemocné v rámci Charity. Jedno však chybí – laici, ale zejména kněží by měli více naslouchat! Říkám tomu apoštolát ucha. A znám také všechny námitky: „Otče, to je nudné, poslouchat stále totéž…Slyšíme stále to samé, ale lidé se mění. Pán je v srdci každého člověka, kterému je třeba trpělivě naslouchat. Přijmout ho a vyslechnout, bez výjimky. Podľa pápeža Františka „je tiež dôležité venovať pozornosť vytvoreniu priestoru a zapojeniu ľudí so zdravotným postihnutím v liturgickom zhromaždení: byť prítomný v zhromaždení a zúčastňovať sa na liturgii spevom a významnými gestami, prispieva k podpore cítenia spolupatričnosti u každého“.
Během audience si k papeži vykročila dvě děvčátka s Downovým syndromem, která pak zůstala sedět přímo u něj. „Je odvážná a dovede riskovat“, řekl papež o jedné dívence, „nebude nikdy diskriminována, protože se sama obhájí… Svätý Otec na záver prítomným poďakoval za stretnutie a priateľský dialóg.Jubileum chorých ukončí zajtra v nedeľu o 10.30 hod slávením omše na Námestí sv. Petra.