10.9.2015 Ranná pápežova homília: Ak nevieš odpustiť, nie si kresťanom
Pokoj a zmierenie. Z tejto dvojice slov vychádzal pápež František vo svojej dnešnej homílii pri svätej omši v Dome sv. Marty. Svätý Otec odsúdil tých, čo vyrábajú zbrane zabíjajúce vo vojnách, avšak varoval aj pred konfliktami vo vnútri kresťanských komunít. Kňazov vyzval byť milosrdnými tak, ako je milosrdný Pán.
Pápež František inšpirovaný dnešnými liturgickými čítaniami (Kol 3,12-17; Lk 6,27-38) sa pristavil pri dvojici slov: pokoj a zmierenie. Ako povedal, Ježiš je kniežaťom pokoja, pretože plodí pokoj v našich srdciach. Svätý Otec položil otázku, či „dosť ďakujeme“ za „tento dar pokoja, ktorý sme prijali v Ježišovi“. Pokoj už podľa neho bol „zabezpečený, avšak nebol prijatý“.
Aj dnes, každý deň „v televíznych správach, v novinách vidíme, že existujú vojny, ničenie, nenávisť, nepriateľstvo“, povedal pápež František.
„Sú muži a ženy, ktorí pracujú veľa, ale naozaj veľa pre výrobu zbraní určených na zabíjanie, zbraní, ktoré budú nakoniec zmáčané krvou mnohých nevinných, mnohých ľudí. Sú tu vojny! Existujú vojny a je tu aj táto nehanebnosť pripravovať vojnu, vyrábať zbrane proti druhému, určené na zabíjanie! Pokoj zachraňuje, pokoj ti dáva žiť, dáva ti rásť. Vojna ťa ničí, ubíja ťa.“
Avšak vojna nevyzerá len takto, „je aj v našich kresťanských spoločenstvách, medzi nami“. Ako zdôraznil Svätý Otec, rada, ktorú nám dnes dáva liturgia, znie: „Znášajte sa navzájom a odpúšťajte si“. Odpustenie je podľa pápeža „kľúčovým slovom“: „Tak, ako Pán odpustil vám, tak robte aj medzi vami navzájom“:
„Ak nevieš odpustiť, nie si kresťanom. Budeš len dobrým mužom, dobrou ženou… Lebo nerobíš to, čo urobil Pán. A zároveň, ak ty neodpustíš, nemôžeš prijať Pánov pokoj, Pánovo odpustenie. Každý deň, keď sa modlíme Otčenáš, hovoríme: ‚odpusť nám, ako aj my odpúšťame…‛ Je to podmienené. Snažíme sa akoby ‚presvedčiť‛ Boha, aby bol dobrý, tak, ako sme aj my dobrí, keď odpúšťame – a naopak. Sú to len slová, však? Tak ako sa spievalo v tej peknej piesni: ‚Slová, slová, slová‛, no nie? Tuším, že ju spievala Mina… Len slová! Odpúšťajte si! Tak, ako Pán odpustil vám, tak robte aj vy.“
Ako ďalej povedal pápež, potrebujeme „kresťanskú trpezlivosť“. „Koľko je len v našom ľude hrdinských žien, ktoré pre dobro rodiny či detí znášajú mnohé surovosti, mnohú nespravodlivosť. Znášajú to a idú s rodinou vpred“. A koľko „je len v našom ľude hrdinských mužov, ktorí pre to, aby uživili manželku a deti, znášajú skoré ranné vstávanie a odchod do práce – mnohokrát do práce nespravodlivej, zle platenej –, aby sa potom vrátili neskoro večer. Títo sú spravodliví. Avšak, ako povedal Svätý Otec, sú tu aj tí, čo „pracujú jazykom a vytvárajú vojnu“, lebo „jazyk ničí, spôsobuje vojnu“! Ďalším kľúčovým slovom, „ktoré Ježiš povedal v evanjeliu“ je milosrdenstvo. Je dôležité „druhých chápať, neodsudzovať ich“, povedal Svätý Otec a pokračoval: „Pán, Otec, je veľmi milosrdný, vždy nám odpúšťa, vždy sa chce s nami zmieriť“. Avšak, „ak ty nie si milosrdný, riskuješ, že Pán nebude milosrdný voči tebe, lebo budeme súdení tou istou mierou, akou my súdime druhých“, povedal pápež František:
„Ak si kňazom a necítiš sa na to, aby si bol milosrdný, choď za biskupom, nech ti dá administratívnu prácu, ale prosím neseď v spovednici! Kňaz, ktorý nie je milosrdný spôsobuje v spovednici veľa zla! Palicuje ľudí. ‚Nie otče, ja som milosrdný, avšak som trochu nervózny…‛ – ‚Naozaj? Skôr než pôjdeš do spovednice, choď za lekárom, nech ti dá tabletku na nervy! Ale buď milosrdný!‛ A aj medzi nami navzájom, buďme milosrdní. ‚Tento urobil toto… ‛ – A čo som urobil ja? ‚Tento je väčší hriešnik než ja!‛ – Kto to môže povedať? Kto môže povedať to, že druhý je väčším hriešnikom než som ja sám? Nikto z nás to nemôže povedať! Jedine Pán to vie.“
Ako učí sv. Pavol, treba si obliecť „nežnosť, dobrotu, pokoru, miernosť, veľkodušnosť“ (porov. Kol 3,12). Toto je podľa pápeža „kresťanský štýl“, „štýl, ktorým Ježiš zabezpečil pokoj a zmierenie“. „Nie je ním nadradenosť, ani odsúdenie, či ohováranie iných“. Nech „nám všetkým Pán dá milosť navzájom sa znášať, odpúšťať si, byť milosrdnými, tak, ako je Pán milosrdný k nám“, ukončil homíliu Svätý Otec.