1.5.2019 Pápež František pozval do Assisi mladých ekonómov celého sveta
Mladým ekonómom, podnikateľom a podnikateľkám z celého sveta
Drahí priatelia, píšem vám, aby som vás pozval k jednej iniciatíve, ktorá je pre mňa srdcovou. Je to podujatie, ktoré mi umožní stretnúť sa s tými, ktorí študujú ekonómiu a majú záujem o iný druh ekonomiky: takú, ktorá prináša život, a nie smrť; ktorá začleňuje, a nie vylučuje; poľudšťuje, a nie odľudšťuje; dbá o stvorenie, a nie ho nivočí. Toto podujatie nám pomôže spolu pobudnúť a spoznať sa a eventuálne vstúpiť do „dohody“ na zmenu dnešnej ekonomiky a vdýchnutie duše ekonomike zajtrajška.
Bezpochyby je potrebné „reanimovať“ oduševniť ekonomiku! A kde je lepšie to urobiť než v Assisi, ktoré po stáročia výrečne symbolizuje bratský humanizmus? Svätý Ján Pavol II. si vybral Assisi ako ikonu „kultúry pokoja“. Pre mňa je to tiež vhodné miesto na inšpirovanie novej ekonomiky. Tam sa František zbavil všetkého svetáctva, aby si vybral Boha za kompas svojho života a stal sa chudobným spolu s chudobnými, bratom všetkých.
Jeho rozhodnutie objať chudobu tiež viedlo k vytvoreniu vízie ekonómie, ktorá je stále výsostne aktuálna. Vízia, ktorá môže dať nádej do našej budúcnosti a prinášať prospech nielen najchudobnejším z chudobných, ale celej našej ľudskej rodine. Vízia, ktorá je tiež nevyhnutná pre osud celej planéty, nášho spoločného domova, „našej sestry Matky Zeme“, vyjadrené slovami svätého Františka z jeho Spevu brata Slnka. (…)
Vo svojej encyklike Laudato si‘ som zdôraznil, že dnes viac než predtým je všetko hlboko prepojené a že ochrana životného prostredia nemôže byť oddelená od zaistenia spravodlivosti pre chudobných a hľadanie odpovedí na štrukturálne problémy globálnej ekonómie. Potrebujeme opraviť modely rastu, ktoré nie sú schopné zabezpečiť rešpekt k životnému prostrediu, otvorenosť k životu, starostlivosť o rodinu, sociálua rovnosť, dôstojnosť pracujúcich a práva budúcich generácií. Nanešťastie len nemnohí počujú výzvu na uznanie závažnosti týchto problémov a predovšetkým na uskutočňovanie nového ekonomického vzorca, vychádzajúceho z kultúry spoločenstva, založeného na bratstva a rovnosti
Vzhľadom k tejto naliehavej potrebe je každý z nás volaný k tomu, aby zrevidoval svoje mentálne a mravné priority a zladil ich lepšie s Božími prikázaniami a s nárokmi spoločného dobra. Chcel som však pozvať predovšetkým vás, mladých ľudí, pretože vaša túžba po lepšej a šťastnejší budúcnosti z vás robí prorocké znamenie našej doby, poukazujúce k ekonómii pozornej k človeku ak životnému prostrediu
Drahí mladí ľudia, viem, že ste schopní počuť vo svojom srdci stále úzkostnejší volanie krajiny a jej chudobných hľadajúcich pomoc a „zodpovednosť“, totiž niekoho, kto by „odpovedal“ a neodvracal zrak. Ak budete počúvať, čo vám hovorí srdce, budete sa vnímať ako súčasť novej a odvážne kultúry, nebudete sa báť riziká a budete pracovať na budovaní novej spoločnosti. Zmŕtvychvstalý Ježiš je našou silou! Ako som vám povedal v Paname a napísal vo svojej posynodálnej apoštolskej exhortácii Christus Vivit : „Prosím vás, nedovoľte, aby sa iní stali protagonistami zmeny! Budúcnosť vchádza do sveta cez vás. Po vás žiadam, aby ste boli protagonistami tejto zmeny. (…) Žiadam vás, aby ste boli budovatelia sveta, aby ste sa dali do práce na lepšom svete „(č. 174).
Vaše univerzity, vaša podniky a organizácie sú dielňami nádeje, v ktorých je možné vytvárať nové cesty chápania ekonómie a pokroku, bojovať s kultúrou plytvanie, dávať hlas tým, ktorí ho nemajú a ponúkať nový životný štýl. Kým náš ekonomicko-sociálny systém bude produkovať hoci by len jedinú obeť a kým bude odpisovaný čo len jediný človeka, nemôže nastúpiť sviatok univerzálneho bratstva.
Kvôli tomuto si želám stretnúť sa s vami v Assisi: aby sme spoločne, prostredníctvom vzájomnej „dohody“ podporili proces globálnej zmeny. Takej, na ktorej sa môžu podieľať nielen tí, ktorí majú dar viery, ale všetci ľudia dobrej vôle, aj popri rozdieloch vierovyznania a národnosti, inšpirovaní ideálom bratstva, ktoré predovšetkým dbá o chudobných a vylúčených. Pozývam každého z vás pustiť sa do práce na tejto dohode, zaangažovať sa individuálne i kolektívne v spoločnom zušľachťovaní sna nového humanizmu, zodpovedajúceho očakávaniam človeka a Božiemu plánu.
Názov tohto podujatia – „Economy of Francesco“ – jasne odkazuje na svätca z Assisi a na Evanjelium, ktoré žil s plnou dôslednosťou, aj v rovine ekonomickej a sociálnej. Svätý František nám ponúka ideál a v istom zmysle aj program. Pre mňa, ktorý som si vzal jeho meno, je stálym zdrojom inšpirácie. (…)“
Naše stretnutie je naplánované na dni 26. až 28. marca 2020. Spolu s biskupom Assisi, ktorého predchodca Guido pred ôsmimi storočiami prijal do svojho domu mladého Františka po prorockom geste obnaženie, vás chcem prijať aj ja. Čakám na vás a už teraz vás pozdravujem a žehnám vám. A prosím vás, nezabúdajte sa za mňa modliť.