1.1.2021 Anjel Pána: Kiež je rok 2021 časom rastu a pokoja
Drahí bratia a sestry, dobrý deň a požehnaný nový rok!
Začíname nový rok odovzdaním sa materskému a milujúcemu pohľadu najsvätejšej Panny Márie, ktorú dnešná liturgia oslavuje ako Bohorodičku. Nanovo sa tak vydávame na púť cestami času, zverujeme naše obavy a naše trápenia tej, ktorá môže všetko. Mária na nás hľadí s materskou nehou, tak ako hľadela na svojho Syna Ježiša.
A keď si všimneme tieto jasličky [tu v sále], vidíme, že Ježiško nie je v kolíske, lebo – ako mi vravia – Panna Mária povedala: „Dáte mi ho na chvíľu do náručia, toto moje dieťa?“ A takáto je Panna Mária aj k nám: chce nás držať v náručí, chrániť si nás, tak ako chránila a milovala svojho Syna.
Ubezpečujúci a utešujúci pohľad svätej Panny je povzbudením, aby sme tento čas, ktorý nám Pán dáva, vynaložili na náš ľudský a duchovný rast, aby bol časom na urovnanie svárov a rozdelení – ktorých je veľa –, aby bol časom, v ktorom by sme viac pocítili, že sme všetci viac bratmi, aby bol časom budovania, a nie rúcania, starostlivosti o seba navzájom a o stvorenstvo. Aby bol časom rastu, časom pokoja.
A práve starostlivosti o blížneho a o stvorenstvo je venovaná téma Svetového dňa pokoja, ktorý dnes slávime: Kultúra starostlivosti ako cesta pokoja. Bolestivé udalosti, ktoré poznačili cestu ľudstva v uplynulom roku, zvlášť pandémia, nás učia, ako veľmi je potrebné zaujímať sa o problémy ostatných a zdieľať s nimi ich obavy. Takýto postoj predstavuje cestu, ktorá vedie k pokoju, lebo napomáha budovaniu spoločnosti založenej na vzťahoch bratstva.
Každý z nás, mužov i žien tejto doby, je povolaný vytvárať pokoj: každý z nás, nebuďme voči tomu ľahostajní. Všetci sme povolaní vytvárať pokoj, a to každý deň a v každom prostredí života, podaním ruky bratovi, ktorý potrebuje slovo útechy, prejav nehy, solidárnu pomoc. Toto je pre nás úloha, ktorú nám dáva Boh. Pán nám zveruje úlohu byť tvorcami pokoja.
A pokoj sa dá budovať, ak začneme tým, že budeme v pokoji sami so sebou – mier vo vnútri, v srdci – a v pokoji s tým, kto je nám na blízku, odstrániac prekážky, ktoré nám bránia ujať sa tých, čo sú v núdzi a chudobe. Znamená to rozvíjať mentalitu a kultúru „starostlivosti“, s cieľom skoncovať s ľahostajnosťou, skoncovať s vyraďovaním a s rivalitou – ľahostajnosť, vyraďovanie, rivalita –, ktoré žiaľ prevažujú. Zbaviť sa týchto postojov.
A takto mier nie je iba absenciou vojny. Mier nikdy nie je sterilný, neexistuje mier z laboratória. Mier je prítomný v živote: nie je iba absenciou vojny, ale je životom naplneným zmyslom, založeným na osobnej realizácii a bratskom delení sa s ostatnými. A tak ten veľmi vytúžený pokoj, vždy ohrozený nebezpečenstvom násilia, egoizmu a zlovôle, tento mier nachádzajúci sa v ohrození sa stane možným a dosiahnuteľným, ak ho beriem ako úlohu, ktorú mi dal Boh.
Panna Mária, ktorá priviedla na svet „Knieža pokoja“ (Iz 9,6) a s veľkou nehou si ho láska vo svojom náručí, nech nám vyprosí z neba to vzácne dobrodenie pokoja, ktoré sa ľudskými silami nedá naplno dosiahnuť. Samotné ľudské sily nestačia, lebo pokoj je v prvom rade darom, darom od Boha; treba ho vyprosovať neustálou modlitbou, podporovať ho trpezlivým a úctivým dialógom, budovať ho spoluprácou otvorenou pravde a spravodlivosti a vždy pozornou na legitímne nároky jednotlivcov i národov.
Mojím žičením je, nech pokoj zavládne v srdciach ľudí a v rodinách; na pracoviskách i na miestach zábavy; v spoločenstvách i národoch. V rodinách, v práci, v národoch: mier, pokoj. A teraz pomyslime na to, že dnešný život je určovaný vojnami, nepriateľstvami, množstvom toho, čo ničí… Chcime pokoj. A ten je darom.
Na prahu tohto začiatku sa na všetkých obraciam so svojím srdečným prianím šťastlivého a pokojného roka 2021. Nech sa každý z nás pousiluje o to, aby to bol rok bratskej solidarity a pokoja pre všetkých; rok naplnený dôverou očakávania a nádejou, ktorý zverujeme pod ochranu Panny Márie, Matky Božej a našej Matky.“