2.6.205 Pápež o bl. kardinálovi Hossu: Je výzvou prekonávať nenávisť odpustením
Pápež Lev XIV. v pondelok 2. júna prehovoril v Sixtínskej kaplnke k účastníkom spomienkového stretnutia venovaného rumunskému gréckokatolíckemu kardinálovi bl. Iuliu Hossu (1885-1970), ktorý zachránil tisícky židov v čase holokaustu. Bol tiež mučeníkom komunistického režimu v Rumunsku, s „neochvejnou vierou v Boha, bez nenávisti, ale s milosrdenstvom, ktoré premieňa utrpenie na lásku k prenasledovateľom“.
Blahoslavený kardinál Hossu bol biskupom rumunskej diecézy Kluž-Gerla. Pápež Lev XIV. tohto pastiera nazval apoštolom nádeje, pričom vysvetlil:
„Dnes istým spôsobom vstupuje do tejto kaplnky po tom, ako ho svätý Pavol VI. 28. apríla 1969 vymenoval.
Brány zla nepremôžu Božie dielo
Pápež Lev XIV. o ňom povedal: „Nádej veľkého pastiera bola nádejou veriaceho človeka, ktorý vie, že brány zla nepremôžu Božie dielo.“
Svätý Otec zároveň pripomenul slová kardinála Hossu, ktoré citoval pápež František v homílii počas blahorečenia tohto rumunského pastiera Cirkvi v Blaži v roku 2019: „Boh nás poslal do tejto temnoty utrpenia, aby sme rozdávali odpustenie a modlili sa za obrátenie všetkých.“
Tieto slová vyjadrujú podstatu ducha mučeníkov: neochvejnú vieru v Boha, bez nenávisti, ale s milosrdenstvom, ktoré premieňa utrpenie na lásku k prenasledovateľom. Aj dnes zostávajú prorockou výzvou prekonávať nenávisť prostredníctvom odpustenia a žiť vieru dôstojne a odvážne.
Cirkev bola nablízku v utrpení židovského ľudu, ktoré vyvrcholilo drámou holokaustu a dobre vie, čo znamená bolesť, marginalizácia a prenasledovanie. Práve preto pociťuje záväzok budovať spoločnosť zameranú na rešpektovanie ľudskej dôstojnosti ako požiadavky svedomia.
Posolstvo kardinála Hossu je mimoriadne aktuálne. To, čo urobil pre rumunských židov, činy, ktoré podnikol na ochranu blížneho napriek všetkým rizikám a nebezpečenstvám, ho ukazujú ako vzor slobodného človeka, odvážneho a veľkodušného až po najvyššiu obetu. Preto by sa jeho heslo „Naša viera je náš život“ malo stať heslom každého z nás.“
„Pevne verím, že jeho príklad, ktorý anticipoval obsah neskôr vyjadrený v Deklarácii Nostra aetate Druhého vatikánskeho ekumenického koncilu – ktorého 60. výročie sa blíži -, ako aj vaše priateľstvo budú svetlom pre dnešný svet: povedzme „nie“ násiliu, každému násiliu, o to viac, ak je páchané na bezbranných a nebránených osobách, ako sú deti a rodiny!“