3.2.2025 Pápež: Počúvajme deti, pozorujú nás, chápu a hovoria k nám aj pohľadom i mlčaním
„Životy miliónov detí sú aj dnes poznačené chudobou, vojnou, nedostatočným vzdelávaním, nespravodlivosťou a vykorisťovaním.“ Takto pápež František uviedol svoj príhovor na medzinárodnom stretnutí politických a náboženských lídrov, profesorov, spisovateľov, ekonómov, nositeľov Nobelovej ceny, či predstaviteľov medzinárodných organizácií.
Stretnutie s deťmi pred samitom
Medzinárodný samit „Milujme ich a chráňme ich“ sa konal v Klementínskej sále Apoštolského paláca. Svätý Otec sa krátko pred ním stretol s niekoľkými deťmi, ktoré prežili utrpenie. Vo svojom príhovore pápež hovoril o deťoch, ktoré svet násilím zranil, a to nie sú len deti vo vojnách, či zločineckých gangoch, ako dodal:
„Ani najbohatší svet nie je imúnny voči nespravodlivosti. Tam, kde ľudia, vďaka Bohu, netrpia vojnou ani hladom, sú napriek tomu ťažké periférie, kde sú tí najmenší často obeťami krehkosti a problémov, ktoré nemôžeme podceňovať. Školy a zdravotnícke služby musia v skutočnosti v oveľa väčšej miere ako v minulosti počítať s deťmi, ktoré sú skúšané mnohými ťažkosťami, ako aj s úzkostlivými alebo depresívnymi mladými a dospievajúcimi, ktorí sa vydávajú na cestu agresie alebo sebapoškodzovania.“
Petrov nástupca upozornil, že „mladí ľudia, ktorí sú v spoločnosti znamením nádeje, majú problém rozpoznať v sebe nádej“ a to je „smutné a znepokojujúce“. Ako zdôraznil, „nič nestojí za život dieťaťa“ a „zabíjať tých najmenších znamená popierať budúcnosť“. Ďalej pápež hovoril o konkrétnych zraňovaniach duše detí, ako je „prehnaný individualizmus vyspelých krajín“, „sociálne a psychické problémy a závislosti rodičov“, ale aj migrácia, vykorisťovanie. Svätý Otec tieto sociálne nespravodlivosti pomenoval ako „globálna morálna kríza“ a pokračoval:
„Dnes sme tu preto, aby sme povedali, že nechceme, aby sa to stalo novou normou. Nemôžeme sa zmieriť s tým, že si na to zvykneme. Určitá mediálna dynamika má tendenciu znecitlivieť ľudstvo a spôsobiť všeobecné zatvrdnutie mentality. (…) Riskujeme, že stratíme to, čo je v ľudskom srdci najušľachtilejšie: milosrdenstvo.“
Pápež uviedol aj niekoľko štatistík o zlách, ktoré sa konajú na maloletých, tiež príbehy, ktoré si vypočul ako svedectvá, a vyzval prítomných „počúvať deti, ktoré dnes žijú v násilí, vykorisťovaní alebo nespravodlivosti, pretože to posilní naše „nie“ týmto zlám. Ako upozornil, „deti nás pozorujú, chápu a pamätajú si a hovoria k nám aj svojím pohľadom a mlčaním“.
Na záver príhovoru Svätý Otec František vyjadril povzbudenie:
„Drahí priatelia, ďakujem vám a povzbudzujem vás, aby ste s Božou pomocou čo najlepšie využili príležitosť tohto stretnutia. Modlím sa, aby váš príspevok pomohol budovať lepší svet pre deti, a teda pre všetkých! Dáva mi nádej, že sme tu všetci spoločne, aby sme do centra pozornosti postavili deti, ich práva, sny a požiadavky na budúcnosť. Ďakujem vám všetkým a Boh vás žehnaj!“
„Z mojej strany, aby som tomuto záväzku dodal kontinuitu a podporil ho v celej Cirkvi, mám v úmysle pripraviť list alebo apoštolskú exhortáciu, venovanú deťom“, povedal pápež na záver dňa nabitého obsahom, myšlienkami, úvahami, odsúdeniami páchaného zla, výzvami a posolstvami. Zároveň pripomenul: „Deti na nás hľadia, pozorujú nás, aby videli, ako napredujeme životom.“