Sociálna akadémia
  • Blog
  • Darujte
  • Domov
  • František
  • Galéria
  • Kontakt
  • Podnikatelia
    • Povolanie podnikateľa
    • Cirkev o spoločnosti
    • Hodnoty v podnikaní
    • Záznam z konferencie
    • Napísali o nás
  • Udalosti

11.11.23 život je dobrý, narodiť sa je dobré a milovať je dobré.Boh sám ma urobil dobrým darom a ja som darom pre svojich blízkych a pre svet

  1. Home
  2. Kázne

11.11.2023 Výchova detí je sociálna práca a zasluhuje uznanie, povedal pápež Európskemu združeniu rodičov

Svedectvo o hodnote manželstva a rodiny možno odovzdávať iba vlastným životom

Rodič čelí vzdelávacím úlohám, na ktoré často nie je pripravený.“ – poznamenal pápež František a vzápätí dodal, že s tým súvisí veľmi veľa záležitostí, ako: starať sa o deti s láskou, pomáhať im získať zdravé návyky a správny životný štýl, rešpektovať ich osobnosť a nadanie bez vnucovania vlastných očakávaní, či pomáhať im pokojne zvládnuť školy. Ako pápež uviedol, „chrániť deti pred hrozbami, ako je šikanovanie, alkohol, fajčenie, pornografia a pod.“ je náročné, preto sú dôležité „podporné siete pre rodičov“, ktoré realizuje aj toto združenie. „Tým, že si vymieňajú skúsenosti a školenia, pomáhajú rodičom, aby boli lepšie pripravení a predovšetkým, aby sa necítili osamelí a nenechali sa odradiť: Výchovnému poslaniu rodičov dnes kultúrny kontext rozhodne nepraje, prinajmenšom v Európe, pokračoval pápež František. Je totiž poznačený etickým subjektivizmom a praktickým materializmom.

„Dôstojnosť človeka je síce stále potvrdzovaná, ale niekedy nie je skutočne rešpektovaná. Rodičia si čoskoro uvedomia, že ich deti sú ponorené do tejto kultúrnej atmosféry. To, čo vstrebávajú z médií, je často v rozpore s tým, čo bolo ešte pred niekoľkými desaťročiami považované za „normálne“, ale dnes sa zdá, že to tak už nie je. Preto sa rodičia denne stretávajú s tým, že musia svojim deťom ukazovať dobrotu a rozumnosť rozhodnutí a hodnôt, ktoré už nemožno považovať za samozrejmé, ako je samotná hodnota manželstva a rodiny alebo rozhodnutie prijať deti ako dar od Boha. A to nie je ľahké, pretože ide o skutočnosti, ktoré možno odovzdávať iba prostredníctvom svedectva života!“

Dôležitosť výchovy, ktorá načúva potrebám srdca

Tvárou v tvár týmto ťažkostiam, ktoré môžu byť skľučujúce, pápež vyzdvihol dôležitosť vzájomnej podpory rôznych zložiek spoločnosti, aby tak v rodičoch podnietili zaujatie pre výchovu.

„Vychovávať znamená poľudšťovať, znamená to urobiť človeka plne človekom. Je pravda, že kultúra sa zmenila, ale najhlbšie potreby ľudského srdca si zachovávajú nemenné jadro, ktoré sa u detí skôr či neskôr prejaví. Odtiaľ musíme vždy vychádzať. Boh sám vpísal do našej prirodzenosti nezadržateľné požiadavky lásky, pravdy, krásy, vzťahovosti a darovania seba samého, otvorenosti voči druhému „ty“ a voči transcendentnému „Ty“. Tieto potreby srdca sú mocnými spojencami každého vychovávateľa. Ak im dáme vyniknúť, ak sa naučíme počúvať, nebudú mať ani naše deti problém vidieť dobro a hodnotu výchovných návrhov svojich rodičov“.

Objaviť Božiu lásku k človeku

O výchovnej úlohe možno povedať, že je úspešný, keď deti objavia základnú pozitivitu svojej existencie, svojho bytia vo svete, a keď sa za tohto presvedčenia k životu stavajú s dôverou a odvahou, vedomé si toho, že aj ony majú svoje poslanie, v ktorom nájdu svoje naplnenie a šťastie, povedal ďalej pápež František.

„To všetko, drahí priatelia, predpokladá odhalenie veľkej Božej lásky k nám. Tí, ktorí objavia, že pri koreňoch ich bytia je bezpodmienečná láska Boha Otca, tiež poznajú, že život je dobrý, že narodiť sa je dobré a že milovať je dobré. Boh sám ma urobil dobrým darom a ja som darom pre svojich blízkych a pre svet, a to môže povedať každý. (…) Život sa otvára celému svojmu bohatstvu, keď sa dáva, keď je darovaný. To je veľká výchovná úloha rodičov: vychovávať slobodných a veľkorysých ľudí, ktorí poznali Božiu lásku a slobodne dávajú to, čo dostali darom“.

Právo rodičov na slobodnú výchovu a vzdelávanie detí

A v tomto tiež spočívajú korene zdravej spoločnosti, podotkol pápež, preto je dôležité, aby spoločenská rola rodičov bola uznávaná na všetkých úrovniach. Výchova dieťaťa je skutočnou sociálnou prácou, pretože znamená vychovávať ho k vzťahovačnosti, úcte k druhým, spoluprácu s ohľadom na spoločný cieľ, vychovávať ho k zodpovednosti, zmyslu pre povinnosť, k hodnote obete pre spoločné dobro.

„To všetko sú hodnoty, ktoré z mladého človeka robia spoľahlivého a lojálneho človeka, schopného prispieť k práci, k občianskemu spolunažívaniu, k solidarite. Inak deti vyrastajú ako „ostrovy“, odtrhnuté od ostatných, neschopné spoločnej vízie, zvyknuté považovať vlastné prianie za absolútne hodnoty! A tak sa spoločnosť rozkladá, ochudobňuje a stáva sa slabšou a neľudskejšou. Preto je potrebné chrániť právo rodičov na slobodnú výchovu a vzdelávanie svojich detí bez toho, aby boli nútení v akejkoľvek oblasti, najmä v školskom prostredí, prijímať vzdelávacie programy, ktoré sú v rozpore s ich presvedčením a hodnotami. To je v súčasnosti veľmi veľká výzva“.

Prekonať rozkoly oslabujúce výchovné procesy

V závere audiencie pápež František poukázal na úlohu cirkvi, ktorá v posledných rokoch realizuje „Globálne výchovné spojenectvo“ a „Pakt pre rodinu“ medzi kultúrnymi, akademickými, inštitucionálnymi a pastoračnými činiteľmi, aby sa do centra pozornosti dostala rodina a jej vzťahy. Zámerom týchto iniciatív je prekonať určité „zlomy“, ktoré v súčasnosti oslabujú výchovné procesy: rozkol medzi vzdelaním a transcendenciou, zlom v medziľudských vzťahoch, ktorý vzďaľuje spoločnosť od rodiny, vytvára nerovnosti a novú chudobu, zdôraznil pápež

Najnovšie články
  • Trend 3 2015 kardinal Turkson: Len podnikanie dokáže odstrániť chudobu
  • Riziká pre duchovný život pri podnikaní
  • Vitajte na našej stránke
Najnovšie komentáre

    © 2014 Stylemix Themes. All rights reserved.
    Back to top of page