3.2.2018 Pápež František povzbudil k boju proti úžerníctvu a hazardu
„Úžera ponižuje a zabíja. Úžera je pradávne zlo a žiaľ ešte stále utajované, ktoré, tak ako had, škrtí svoje obete. Treba mu predchádzať, odvádzať ľudí od zhubného zadlžovania sa z dôvodu obživy alebo záchrany podniku. Úžere sa dá predchádzať výchovou k striedmemu životnému štýlu, ktorý vie rozlíšiť medzi tým, čo je nadbytočné a tým, čo je nutne potrebné, a vedie k zodpovednosti nevytvárať dlhy kvôli získaniu vecí, ktorých sa je možné zrieknuť. Je potrebné obnovovať sa v cnostiach chudoby a obety. Chudoby, aby sme sa nestali otrokmi vecí a obety, pretože v živote nemôžeme mať všetko.“
Svätý Otec spomenul aj dôležitosť vytvárania „prostredia založeného na zákonnosti a čestnosti u jednotlivcov aj inštitúcií.“ Tiež poukázal na potrebu mať viac dobrovoľníkov, ktorí by načúvali ľuďom postihnutým úžerou a vedeli by im poradiť a sprevádzať ich pri riešení ich ponižujúcej situácie. Vo svojom príhovore pápež nezabudol ani na zodpovednosť spoločnosti, ktorá by mala mať v centre svojho záujmu človeka, a nie zisk:
„Medzi príčinami hospodárskych a finančných kríz je vždy taká koncepcia života, ktorá dáva na prvé miesto zisk, a nie človeka. Ľudská dôstojnosť, etika, solidarita a spoločné dobro by mali byť vždy stredobodom hospodárskych politík realizovaných verejnými inštitúciami. Od nich sa očakáva, že budú primeranými opatreniami odrádzať od prostriedkov, ktoré sú priamo alebo nepriamo príčinou úžery, ako sú napríklad hazardné hry.“
„Ľudia, ktorým ste pomohli dostať sa z úžery môžu dosvedčiť, že tma v tuneli, ktorým prešli je hlboká a skľučujúca, ale existuje tiež svetlo, ktoré je silnejšie a môže osvietiť a dať útechu. Pre chudobných, zadlžených ľudí či podniky v problémoch môžete byť zdrojom nádeje. Pokračujte vo svojej službe s vytrvalosťou a odvahou, je to kvas pre celú spoločnosť.“
„Spoločne apelujme za nový humanizmus v ekonomike, ktorý «urobí koniec ekonomike vylúčenia a nerovnosti», tej ekonomike, ktorá zabíja, ekonomickým systémom, v ktorých muži a ženy nie sú viac osobami, ale sú znížení na nástroje v logike skartácie, ktorá vyvoláva hlbokú nerovnováhu“ (porov. Posolstvo Medzinárodnému ekonomickému sympóziu, 26. novembra 2016). –
Lichva – konstatoval dále papež – je těžký hřích: zabíjí život, deptá důstojnost lidí, je nositelkou korupce a překážkou obecného dobra. Oslabuje sociální a ekonomické základy země. S tolika chudými, tolika zadluženými rodinami, tolika oběťmi těžkých přestupků a tolika zkorumpovanými nemůže žádná země naplánovat ekonomické oživení a tím méně cítit se v bezpečí.
„Vybízím vás rovněž, abyste vedli dialog se zodpovědnými představiteli ekonomie a finančnictví na podporu iniciativ, které budou lichvě předcházet. Není na mně uvádět konkrétní připady. Vy je dobře znáte. Je třeba mít na zřeteli vždycky konkrétní tváře a stavět člověka a rodinu do středu pozornosti nikoli slovy, nýbrž skutky. “
Papež František vybídnul členy Národního sdružení asociací a nadací proti lichvě, aby si udělali pouť ke svému patronovi svatému celníkovi Matoušovi, na něhož Ježíš pohlédl s láskou a vyvolil za apoštola.
„Při této pěkné pouti do římského kostela sv. Ludvíka ke Caravaggiově obrazu Povolání svatého Matouše můžete spatřit duši člověka lnoucího k penězům a lichvě. Matouš se tam vztahuje k penězům takovým gestem [naznačil papež pantomimicky] jako by to byly jeho děti. Pán ať inspiruje a podpoří veřejné představitele, aby lidé a rodiny mohli mít ze zákonů stejný prospěch jako každý jiný ekonomický subjekt, ať inspiruje a podpoří zodpovědné činitele bankovního systému, aby bděli nad etickou úrovní aktivit peněžních institucí. Stojí za zmínku, že mnohé banky vznikly a rozmohly se právě s cílem vyprostit chudé z lichvy bez záručnými a bezúročnými půjčkami.“