21.2.2016 Pápež František na Anjel Pána: Cesta do Mexika bola skúsenosť premeny
„Drahí bratia a sestry,
Druhá pôstna nedeľa nám ponúka Evanjelium o Premenení Pána. Apoštolská cesta, ktorú som v uplynulých dňoch ukončil v Mexiku bola skúsenosťou premeny. Ako to? Lebo Pán nám ukázal svetlo svojej slávy skrze telo svojej Cirkvi, svojho svätého ľudu, ktorý žije v tej zemi. Telo toľkokrát zranené, národ toľkokrát utláčaný, opovrhnutý, tupený vo svojej dôstojnosti. Vskutku, rôzne stretnutia prežité v Mexiku boli plné svetla: svetla viery, ktorá premieňa tváre a osvetľuje cestu.
Duchovným „ťažiskom“ púte bola svätyňa Matky z Guadalupe. Zostať v tichu pred obrazom Matky bolo to, čo som najviac chcel. A ďakujem Bohu, že mi to umožnil. Kontemploval som a nechal som spočinúť na sebe pohľad Tej, ktorá vo svojich očiach nesie odtlačky pohľadov všetkých svojich detí a zahrňuje bolesti spôsobené násilím, únosmi, vraždami, zneužívaním toľkých chudobných ľudí, toľkých žien. Guadalupe je najnavštevovanejšou mariánskou svätyňou na svete. Z celej Ameriky sa idú modliť tam, kde sa Panna (nazývaná tiež) Morenita zjavila indiánovi sv. Juanovi Diegovi, a začala evanjelizáciu kontinentu a svojej novej civilizácie, ovocie stretnutia medzi odlišnými kultúrami.
A to je naozaj dedičstvo, ktoré dal Pán Mexiku: opatrovať bohatstvo rozmanitosti a zároveň prejavovať harmóniu spoločnej viery, viery rýdzej a silnej, sprevádzanej veľkou dávkou životaschopnosti a ľudskosti. Ako moji predchodcovia, tak aj ja som išiel utvrdiť mexický ľud vo viere, ale zároveň som bol v nej utvrdený; nabral som tohto daru plnými hrsťami, aby bol na úžitok univerzálnej Cirkvi.
Jasný príklad toho, o čom hovorím bol daný rodinami: mexické rodiny ma prijali s radosťou ako Kristovho posla, pastiera Cirkvi; ale na oplátku mi dali jasné a silné svedectvá, svedectvá žitej viery, viery, ktorá premieňa život, a to na poučenie všetkých kresťanských rodín na svete. A to isté sa dá povedať aj o mladých, o zasvätených osobách, o kňazoch, o pracujúcich, o väzňoch.
Preto vzdávam vďaky Pánovi a Panne Márie Guadalupskej za dar tejto púte. Okrem toho, ďakujem mexickému prezidentovi a ďalším civilným autoritám za vrúcne prijatie; mocne ďakujem svojim bratom v biskupskej službe, a všetkým tým, ktorí spolupracovali rôznym spôsobom.
Špeciálnu chválu vzdajme Najsvätejšej Trojici za to, že chcela, aby sa pri tejto príležitosti udialo na Kube stretnutie medzi pápežom a patriarchom Moskvy i celej Rusi, drahým bratom Kirillom; stretnutie, po ktorom túžili dokonca moji predchodcovia. Aj táto udalosť je prorockým svetlom Vzkriesenia, ktoré dnes svet potrebuje viac než inokedy predtým. Nech nás Svätá Matka Božia naďalej sprevádza na ceste jednoty. Modlime sa ku Kazanskej Madone, ktorej ikonu mi daroval patriarcha Kirill.“
Svätý Otec František po spoločnej modlitbe Anjel Pána udelil prítomným apoštolské požehnanie. Po modlitbe v krátkom príhovore pripomenul dôležitosťzrušenia trestu smrti:
„Drahí bratia a sestry,
Zajtra bude prebiehať v Ríme medzinárodná konferencia s názvom „Za svet bez trestu smrti“ usporiadanú Komunitou sv. Egídia. Želám si, aby sympózium dalo nový impulz snahe o zrušenie trestu smrti. Znamením nádeje je vývoj vo verejnej mienke stále viac rozšíreného odporu voči trestu smrti, čo i len ako nástroja legitímnej sociálnej obrany. Vskutku, moderné spoločnosti majú možnosť účinne potlačiť zločin bez toho, aby definitívne vzali tomu, kto ho spáchal možnosť napraviť sa. Problém treba zasadiť do optiky trestného práva stále viac odpovedajúcemu ľudskej dôstojnosti a Božiemu plánu pre človeka a pre spoločnosť, teda trestného práva, ktoré je otvorené nádeji na opätovné zaradenie sa do spoločnosti. Prikázanie „nezabiješ“ má absolútnu hodnotu, a týka sa či už nevinného, alebo vinníka.
Mimoriadne jubileum milosrdenstva je vhodnou príležitosťou na šírenie stále zrelších foriem úcty k životu dôstojnosti každej osoby vo svete. Aj zločinec má nedotknuteľné právo na život, Boží dar. Obraciam sa na svedomie štátnych predstaviteľov, aby sa dosiahla medzinárodná zhodu na zrušení trestu smrti. A navrhujem tým, ktorí sú medzi nimi katolíci, aby urobili odvážne gesto hodné napodobňovania: aby nebolo vykonané žiadne odsúdenie v tomto Svätom roku milosrdenstva.
Všetci kresťania a ľudia dobrej vôle sú dnes povolaní k zaujatiu postoja nielen za zrušenie trestu smrti, ale v konečnom dôsledku aj za zlepšenie podmienok vo väzniciach, v úcte k ľudskej dôstojnosti osôb zbavených slobody.“
„Pôstne obdobie je priaznivý čas na vykonanie cesty obrátenia, v ktorého centre je milosrdenstvo. A preto som dnes myslel na to, že vám, čo ste tu na námestí, darujem „duchovnú medicínu“ nazývanú Misericordina. Už sme to raz spravili, ale táto je lepšej kvality: je to Misericordina plus. Škatuľka, v ktorej je korunka ruženca a obrázok milosrdného Ježiša. Teraz ich rozdajú dobrovoľníci, medzi ktorými sú chudobní, bezdomovci, utečenci a rehoľníci. Prijmite tento dar ako duchovnú pomoc pri šírení, hlavne počas tohto Roku milosrdenstva, lásky, odpustenia a bratstva.“