16.12.2017 Svätý Otec požiadal novinárov, aby informovali pokojne, precízne a v úplnosti
– Svätý Otec dnes prijal na osobitnej audiencii okolo 350 zástupcov stredných a malých vydavateľstiev a katolíckych týždenníkov. Pápež František vyzdvihol dôležitosť ich práce pri šírení pravdivých, zrozumiteľných a ucelených informácií:
„Máte úlohu, alebo lepšie povedané poslanie, ktoré patrí medzi tie najdôležitejšie v dnešnom svete: pravdivo informovať, ponúknuť všetkým podanie udalostí čo najvernejšie realite. Máte sprístupňovať širokému publiku zložité témy, stanúc sa sprostredkovateľmi medzi poznatkami dostupnými špecialistom a konkrétnou možnosťou ich rozsiahlejšieho šírenia.
Váš hlas, slobodný a zodpovedný, je základom pre rast ktorejkoľvek spoločnosti, ktorá sa chce nazývať demokratickou, pretože umožňuje nepretržitú výmenu myšlienok a prospešnú debatu založenú na reálnych a korektne podaných údajoch.
V našej dobe, často ovládanej snahou o rýchlosť, túžbou po senzácii na úkor presnosti a úplnosti, umelým živením emócií na úkor vyváženej reflexie, evidujeme naliehavú potrebu spoľahlivých informácií, s overenými údajmi a správami, ktorých cieľom nie je ohromovať a pôsobiť na emócie, ale skôr snaha o to, aby u čitateľov rástla zdravá kritickosť, ktorá im umožní klásť si adekvátne otázky a dospieť k odôvodneným záverom.
Takýmto spôsobom sa vymkneme z neustáleho područia ľahkých sloganov či nárazových informačných kampaní, ktoré prezrádzajú úmysel manipulovať realitu, mienky i samotných ľudí, vytvárajúc často zbytočné mediálne rozvirovanie.“
Stredné a malé vydavateľstvá môžu na tieto výzvy ľahšie odpovedať, mají k dispozici zdravé vazby, umožňující produkovat méněj masovu informaciiu, menej podliehajú módam a majú bližšie ku každodennému životu miestnych komunít, aby tak mohli prinášať podstatné a dobre podložené informácie a jsou zakotvena v podstatě a konkrétnosti faktů. Takový žurnalismus se těsně pojí k lokální dynamice, k problematice, plynoucí z práce různých kategorií, k zájmům a k vnímavosti zprostředkujících entit, jež nesnadno nacházejí kanály, které by jim umožnily náležitě se vyjádřit.“
Pápež František ďalej pripomenul súčasné 50. výročie založenia Talianskej federácie katolíckych týždenníkov a na ich adresu povedal:
„Môžu sa prejaviť ako užitočné nástroje evanjelizácie, byť priestorom, kde sa život diecézy môže hodnotne prezentovať a môžu rôznym cirkevným zložkám uľahčovať dialóg a komunikáciu. Pracovať v diecéznom týždenníku znamená „cítiť“ špeciálnym spôsobom s miestnou cirkvou, mať blízko k ľuďom miest a dedín a hlavne „čítať“ udalosti vo svetle Evanjelia a učenia Cirkvi. Tieto prvky sú pre diecézny denník „kompasom“ v jeho špecifickom spôsobe žurnalistiky, spracovania správ a prezentovania názorov.“
Svätý Otec ďalej pomenoval výzvy, ktoré stoja pred súčasnými novinármi:
„Cíti sa naliehavá potreba správ komunikovaných bez chvatu, precízne a v úplnosti, pokojným jazykom, aby sa podporovala plodná úvaha, dobre zvážené a jasné slová, ktoré nepripustia prejav s nafúknutými narážkami, ukričaný či nejednoznačný.
Je dôležité, aby sa kritériá posudzovania a informácie predložili pokojne a metodicky, aby tak verejná mienka bola schopná pochopiť a rozlišovať, a nebola omráčená a dezorientovaná.
Spoločnosť tiež potrebuje, aby sa dôsledne rešpektovalo právo na informácie spolu s právom na dôstojnosť každej ľudskej osoby zapojenej do informačného procesu, aby tak nikomu nehrozilo, že bude poškodený, ak chýbajú skutočné a konkretizované známky zodpovednosti.
Treba sa chrániť upadnutia do „hriechov komunikácie“: do dezinformácie, keď sa povie len jedna časť, do očierňovania v honbe za senzáciami, alebo do diskreditácie vyhľadávaním veci, ktoré už sú prekonané, staré, a vyťahovaním ich na svetlo v súčasnosti. Toto sú veľmi ťažké hriechy, ktoré poškodzujú srdce novinára a škodia ľuďom.“
V závere svojho príhovoru pápež František vyslovil prianie, aby sa uchovala existencia a životaschopnosť stredných a malých vydavateľstiev a diecéznych periodík a „aby sa rešpektovala a dôstojne odmeňovala práca všetkých, ktorí v nich pracujú“ –