10.6.2016 Pápež reformovaným cirkvám: Potrebujeme spoločnú misiu evanjelizácie a služby
– Pápež František sa dnes stretol s predstaviteľmi Svetového spoločenstva reformovaných cirkví (World Communion of Reformed Churches), ktoré zastupuje približne 80 miliónov kresťanov na celom svete. Ako na úvod svojho príhovoru Petrov nástupca uviedol, ide o „ďalší krok na ceste, ktorá charakterizuje ekumenické hnutie; ceste požehnanej a poznačenej nádejou, na ktorej sa snažíme žiť stále viac v súlade s Pánovou modlitbou: «aby všetci boli jedno» (Jn 17,21)“.
„Musíme být především vděčni Bohu za naše znovunalezené přátelství, které – jak napsal sv. Jan Pavel II. – „není důsledkem liberálního filantropismu nebo vágního rodinného ducha, nýbrž je zakořeněno v uznání jediného křtu a v požadavku z toho plynoucího, aby byl Bůh oslavován ve svém díle (srov. enckl. Ut unum sint, 42).“ V tomto duchovním společenství mohou katolíci a reformovaní společně růst, aby lépe sloužili Pánu.“
Ako vo svojom príhovore pápež pripomenul, Svetové spoločenstvo reformovaných cirkví a Pápežská rada na podporu jednoty kresťanov nedávno ukončili štvrtú medzinárodnú fázu teologického dialógu. Výsledkom je dokument s názvom „Ospravedlnenie [resp. ospravodlivenie] a sviatostnosť: kresťanské spoločenstvo ako činiteľ spravodlivosti“ (Justification and Sacramentality: The Christian Community as an Agent for Justice), ktorý by mali v rámci príprav na 500. výročie reformácie publikovať v najbližších mesiacoch. Záverečná správa podľa Svätého Otca Františka „podčiarkuje nevyhnutné prepojenie medzi ospravedlnením a spravodlivosťou“:
„Na základe dohody o učení o ospravedlnení existuje mnoho oblastí, kde môžu reformovaní a katolíci spolupracovať, aby spoločne svedčili o Božej milosrdnej láske ako pravom protilieku na pocit zmätku a ľahostajnosti, ktoré nás naoko obkolesujú“.
Zažívame dnes často na jednej strane vytváranie „duchovnej púšte“, kde se žije, jako by Bůh nebyl, a na druhej strane egocentrický „duchovný konzumizmus“. Práve preto sú podľa jeho slov „naše kresťanské komunity povolané byť ,amforami’, ktoré napoja nádejou“:
„Sú povolané prijímať a rozdúchavať Božiu milosť, aby sa neuzatvorili samé v sebe, ale aby sa otvorili svojmu poslaniu. Vskutku nie je možné komunikovať vieru žijúc ju izolovaným spôsobom alebo v uzavretých a separovaných skupinkách, v akejsi falošnej autonómii a samoúčelnosti komunity“. .
Na záver stretnutia s predstaviteľmi Svetového spoločenstva reformovaných cirkví ponúkol Svätý Otec František víziu ďalšieho smerovania dialógu medzi katolíkmi a reformovanými:
„Existuje naliehavá potreba takého ekumenizmu, ktorý bude spolu s teologickým úsilím o urovnanie doktrinálnych kontroverzií medzi kresťanmi presadzovať spoločnú misiu evanjelizácie a služby. Nepochybne už existujú mnohé iniciatívy a dobrá spolupráca na rozličných miestach. Všetci však môžeme spoločne urobiť ešte viac, aby sme ponúkli živé svedectvo: môžeme odovzdať lásku nášho milosrdného Otca, ktorú zdarma dostávame a ktorú sme povolaní štedro rozdávať“.